Franco Zeffirelli

režisér

* 12. února 1923

† 15. června 2019

Franco Zeffirelli, rodným jménem Gianfranco Corsi, je italský herec a režisér celosvětově známý především svými úspěšnými filmovými adaptacemi klasických divadelních her Williama Shakespeara.

Po skončení 2. světové války působil v Miláně jako herec drobných rolí, později jako návrhář výpravy a asistent známého italského režiséra Luchina Viscontiho. V padesátých letech 20. století se proslavil jako uznávaný divadelní režisér moderních inscenací klasických oper, znalec a inscenátor děl Williama Shakespeara, z jehož tvorby čerpal i v polovině 60. let, kdy se začal naplno věnovat divadelní tvorbě.

Nejprve Zeffirelli natáčí film Zkrocení zlé ženy s manželskou dvojicí Liz Taylorovou a Richardem Burtonem, rok na to následuje úspěšná filmová adaptace hry Romeo a Julie, kterou obsadil mladistvými debutujícími herci Leonardem Whitingem a Olivií Husseyovou. Film byl oceněn dvěma Oskary a tato verze slavné tragédie je dodnes považována za nejlepší, která kdy byla zfilmována.

V sedmdesátých letech se Zeffirelli zabývá náboženskou tématikou a věnuje se svému nejrozsáhlejšímu projektu – pro italskou a anglickou televizi natáčí výpravný seriál Ježíš Nazaretský. Na přelomu 70. a 80. let sahá po námětech ze současnosti, ale jeho filmy nezaznamenávají větší ohlas.

Po neúspěších na poli moderního filmu se Zeffirelli na záčtku 80. let vrací k divadelním začátkům a režíruje hudební filmová a televizní zpracování klasických děl La Traviata, Pagliacci, Cavalleria rusticana a Otello, a to ve spolupráci se slavným italským pěvcem Placidem Domingem.

K shakespearovské tématice se úspěšně vrací i filmovou adaptací hry Hamlet. Velký rozruch vzbudil režisér obsazením titulní role Melem Gibsonem, ale jak se ukázalo, jeho volba byla správná. Za zmínku stojí také Jana Eyrová, film poměrně ceněný kritikou, ale diváky opomíjený. Větší diváckou pozornost si získal až lehce satirický snímek Čaj s Mussolinim. V roce 2002 složil Zeffirelli poctu své dávné přítelkyni, operní divě Marii Callasové natočením filmu Nesmrtelná Callasová.

Odkazy