Filip Topol

klavírista a frontman Psích vojáků

* 12. června 1965

† 19. června 2013

„Rockový šansoniér“ Filip Topol byl všestranně talentovaný, charismatický a uhrančivý umělec, jemuž dopřál osud do vínku mnohá nadání, ale také četná utrpení. Narodil se 12. června 1965 v rodině s dlouhou uměleckou tradicí (otec dramatik Josef Topol, děd spisovatel Karel Schulz, bratr spisovatel Jáchym Topol). Hudbě se věnoval již od raného věku, hrál na klavír a zhudebňoval texty svého bratra Jáchyma, později úspěšného básníka. Zemřel po těžké nemoci spojované s jeho sebezničující životosprávou v červnu 2013 ve věku čtyřiceti osmi let.

Topol poprvé veřejně vystoupil ve svých třinácti letech na Hrádečku u Václava Havla jako předskokan undergroundové skupiny Plastic People of the Universe. Záhy nato, v roce 1978, založil se svými spolužáky, bubeníkem Davidem Skálou a baskytaristou Janem Hazukou, kapelu Psí vojáci. Kapela ve svých začátcích hrála především na Moravě, po stodolách a sklepích, jak Filip Topol sám vzpomínal. Kvůli disidentským aktivitám svého otce, dramatika Josefa Topola, nesměli Psí vojáci veřejně vystupovat až do roku 1986. I poté hráli nějakou dobu pod pseudonymem P.V.O. (Psí vojáci osobně).

Po listopadu 1989 se kapela dostala do širokého povědomí a profesionalizuje se. Začala vystupovat nejen v klubech, velkých sálech včetně pražské Lucerny, ale i na řadě festivalů. Koncertovali po celé Evropě, v USA i v Japonsku, jejich písně byly použity ve filmech. Stali se kultem, který k sobě poutal publikum tří generací a má co nabídnout i dnešním posluchačům.

V muzice Psích vojáků se mísí rock, jazz i klasická hudba. Osmdesátá léta prožíval Filip Topol bouřlivě, se vším, co k rockovému stylu života patří. Podle očitých svědků hrál na klavír s takovým nasazením, že si odíral klouby do krve. V devadesátých letech podstoupil operaci slinivky břišní a vzdal se alkoholu, zdravotních problémů se už ale nezbavil. Vedle hudby se věnoval prozaické tvorbě a objevil se i v několika filmech, mimo hudební dokumenty si v roce 1994 zahrál v česko-francouzském filmu režiséra Zdeňka Tyce Žiletky.

Odkazy