Elizabeth Taylorová

herečka

* 27. února 1932

† 23. března 2011

„Nemyslím si, že jsem nějaká královna sexu. A ani jí nechci být. Jestli si můj manžel myslí, že jsem sexy, tak mi to stačí,“ tvrdila o sobě opakovaně Elizabeth Taylorová, jedna z největších hvězd zlaté éry Hollywoodu a žena, jenž se stala ikonou sexuální emancipace šedesátých let. Byla také významnou filantropkou a vývojářkou módních parfémů a voňavek, během své herecké kariéry získala dvakrát nejvyšší oscarové ocenění.

Taylorová se narodila na předměstí Londýna v roce 1932 rodině amerických obchodníků, kteří o sedm let později utekli před válkou zpět do Ameriky. Svůj první velký úspěch na stříbrném plátně zažila Taylorová již jako jedenáctileté děvče v roce 1942. Tehdy zazářila v rodinném snímku o věrné kolii Lassie se vrací. Jejímu výjimečnému charismatu paradoxně pomáhala i vzácná vrozená genetická anomálie distichiáza, která způsobuje růst očních řas ve dvou řadách. Po téměř desítce dětských rolí začala Taylorová hrát v romantických melodramatech (například film Richarda Brookse Kočka na rozpálené střeše s Paulem Newmanem), kdy byla hned čtyřikrát v řadě nominovaná na Oscara za nejlepší herečku v hlavní roli. Svou první zlatou sošku získala v roce 1960 za postavu svůdné femme fatale ve filmu Telefon Butterfield 8.

Pravděpodobně nejslavnější role přišla o tři roky později v koprodukčním historickém velkofilmu od režiséra Josepha Mankiewicze Kleopatra. Taylorové honorář původně činil milion dolarů, ale kvůli průtahům s natáčením se vyšplhal na tehdy rekordních sedm milionů. Samotné natáčení bylo pikantní i tím, že Taylorová začala s představitelem Marka Antonia, hercem Richardem Burtonem, milostnou aféru, přestože tehdy byla vdaná již za svého čtvrtého manžela. Jejich vztah byl propírán bulvárními novináři i na popud samotného studia 20th Century Fox pro zvýšení zájmu o film.

Po boku svého nového manžela Richarda Burtona si pak Taylorová zahrála v jedenácti filmech, z nichž kriticky nejoceňovanější bylo legendární psychodrama Kdo se bojí Virginie Woolfové?. Od osmdesátých let se aktivně angažovala jako filantropka a v roce 1985 spoluzaložila a zaštítila Americkou nadaci pro výzkum AIDS. Svého druhého Oscara získala v roce 1992 v rámci speciálního čestného ocenění za své dlouhodobé humanitární zásluhy. Elizabeth Taylorová zemřela v roce 2011 po vážných srdečních komplikacích, které ji opakovaně trápily celý život.

Odkazy