Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

David Lynch — Lidé — Česká televize

režisér

narozen 20. ledna 1946

Přední americký filmový režisér a scenárista David Keith Lynch je významný představitel světové postmoderní kinematografie. Svými filmy fascinuje a otevírá prostor pro nekonečné množství otázek. Ovlivněn expresionismem a surrealismem tvoří díla provokativní, kontroverzní a těžko stravitelná s iracionální stavbou děje, v nichž se odráží jeho vztah k malířství a které se zabývají převážně temnou stránkou lidské psychiky.

První krátkometrážní animovaný film Six Figures Getting Sick (1967) natočil během studia malířství na Pensylvania Academy of Fine Arts. Vzápětí vytvořil surrealistický snímek Abeceda, který mu zajistil stipendium na Americkém filmovém institutu. Příběh týraného chlapce vypráví následující film Babička.

Práci na svém celovečerním debutu, osobitém kultovním snímku Mazací hlava, zahájil při studiu na čerstvě otevřeném Centru pro pokročilá filmová studia při Americkém filmovém institutu (AFI). Ještě větší úspěch pak sklidil se svým černobílým dramatem Sloní muž. Snímek byl nominován na osm Oscarů včetně režie a zajistil Lynchovi dobré jméno.

Po nepříliš úspěšném sci-fi snímku Duna, inspirovaném románem Franka Herberta, se mezi přední autory americké filmové postmoderny zařadil umělecky nekompromisním snímkem Modrý samet, kterým kritiky i diváky přesvědčil o kvalitě svého svérázného filmařského umění. Snímek získal řadu ocenění, byl nominován na Oscara a právem se řadí k tomu nejlepšímu, co Lynch natočil.

Od roku 1989 se věnoval práci na kultovním snímku Městečko Twin Peaks. Nejprve natočil pilotní film pro televizi a následně seriál. Mysteriózní drama o vyšetřování záhadné vraždy mladé Laury Palmerové plné nezodpovězených otázek a neobjasněných skutečností a o podivných problémech a vztazích svérázných obyvatel tajuplného městečka vzbuzuje v divácích rozporuplné pocity, balancující na hranici strachu, smutku a smíchu. O posledních dnech hlavní hrdinky pak vypráví další Lynchův snímek s názvem Twin Peaks: Fire Walk With Me, který ale už nedosáhl takového ohlasu.

V následujících letech Lynch natočil klasický snímek Lost Highway, zdařilý Příběh Alvina Straighta založený na skutečné události a ceněný snímek Mulholland Drive. Svůj talent pro zpracování záhad a tajemství a schopnost vzbuzovat pocit děsu následně demonstroval thrillerem Inland Empire.

David Lynch tvoří i krátké filmy, režíroval televizní filmy a seriály i dokumentární filmy. V několika (nejen) svých filmech si zahrál. Dále působí jako filmový producent (spoluzaložil produkční společnost Picture Factory), hudební skladatel, textař, fotograf, malíř a výtvarník. Z manželství s Margaret Reaveyovou má dceru Jennifer, která se též věnuje režii a je autorkou knihy Tajný deník Laury Palmerové – zápisníku postavy, jejíž smrtí začíná kultovní seriál Městečko Twin Peaks.

Odkazy