30 minut

19. července 2015

Obsah dílu

Kostely na Pražském hradě — FarmaPark — Dunajovické kopce — Legiovlak — Zámek Pernštejnů — Stezka Čert a Káča

Části dílu

01:38
Kostely na Pražském hradě
Kostely na Pražském hradě
    Na Pražském hradě tentokrát nebudeme obdivovat staré paláce ani umělecká díla významných mistrů. Vypravíme se za tamními svatostánky. Právě na tomhle návrší vyrostl na konci 9. století úplně první kostel v naší stověžaté matičce. Byl zasvěcený Panně Marii. Jeho pozůstatky si prohlédneme, ale věnovat se budeme hlavně církevním stavbám, které zdobí areál v současnosti. Tou největší a nejznámější je katedrála sv. Víta. Prozradíme vám několik zajímavostí o jejím budování. A nemineme samozřejmě ani baziliku sv. Jiří, kde našla místo posledního odpočinku kupříkladu babička knížete Václava svatá Ludmila. A pak nahlédneme do kostela Všech svatých, který je spojen s Vladislavským sálem. Víte, že je v něm pohřben svatý Prokop? A že ho zdobí díla věhlasných umělců? Máme pro vás připravenou celou řadu dalších zajímavostí.
    05:59
    FarmaPark
    FarmaPark
      Už jste někdy potkali indické buvoly nebo africké krávy watusi? Pěkně zblízka si je můžete prohlédnout ve farmaparku v Soběhrdech. Je největším svého druhu u nás, v současné době je v něm doma zhruba 250 zvířat ze všech koutů světa. A protože tu většina z nich žije odmalička nebo se na farmě dokonce narodila, všechna jsou na lidi zvyklá a s návštěvníky se hned skamarádí. Výběhy jsou rozdělené podle kontinentů, takže můžete symbolicky nahlédnout do Afriky nebo třeba do Austrálie. A jednotlivé světadíly jsou tady propojeny sítí stezek. S některými obyvateli se seznámíme důkladněji. Přivítají nás třeba velbloudi a nás bude zajímat, v jakých teplotách jsou schopni přežít. Pak se zastavíme u černých labutí, ale taky u zmiňovaných indických buvolů a afrických krav.
      10:21
      Dunajovické kopce
      Dunajovické kopce
        Slyšeli jste někdy o moravské pyramidě? Nejspíš ne. Tak si nenechte ujít naši výpravu do Dunajovických kopců. Nepatří sice k žádným obrům, ale za návštěvu rozhodně stojí. Daří se na nich vinné révě, a to už po staletí. A najdeme tu taky ovocné sady. Nicméně největší zajímavostí, která je tu k vidění, je vrch Velká Slunečná. Má totiž tvar starobylého zikkuratu, tedy stupňovitých věží, které byly oblíbené třeba v Mezopotámii. A jak k neobvyklé podobě tenhle vrch přišel? Dozvíme se, že za to může vinná réva a snaha o vytvoření lepších podmínek pro její pěstování. Prozradíme vám ale i to, jaké unikátní květiny a živočichy byste v kopcích mohli objevit a připomeneme si rovněž poutníky, kteří tudy chodívali ke kapli sv. Rocha na Liščím vrchu. Ta byla v době josefínských reforem zbořena a v roce 1801 ji nahradil kříž.
        14:36
        Legiovlak
        Legiovlak
          Příběhy československých legionářů bojujících během první světové války byly dlouhá desetiletí zmiňovány jen zřídka. To se naštěstí změnilo, a tak se můžeme s osudy dobrovolníků, kteří se zapojili do válečné vřavy na západ od našich hranic i v Rusku, seznámit. Jednou z možností je unikátní putovní expozice. Legiovlak, který je vzpomínkou na putování našich legionářů v letech 1918 až 1920 po Transsibiřské magistrále, cestuje po různých koutech země. Vznikl rekonstrukcí starých vagónů do podoby, jakou měly soupravy s Čechy, kteří se chtěli po vítězství bolševické revoluce dostat domů. Dozvíme se, jaké útrapy je cestou čekaly, co jim pomohlo přečkat krutou zimu a seznámíme s jejich výzbrojí. Prohlédnout si zájemci můžou i ozbrojený automobil, kterému se říkalo Juráš.
          18:53
          Zámek Pernštejnů
          Zámek Pernštejnů
            V Pardubicích nejprve vyrostla tvrz pánů z Dubé. Tu později nahradil gotický vodní hrad. A jeho pány se v roce 1491 stali Pernštejnové. Členové významného šlechtického rodu se postarali o jeho zásadní proměnu. O tu první se zasloužil Vilém, který změnil dispozice sídla. Tehdy vyrostla mohutná věž a taky palác. Vilémovi synové pak zařídili přestavbu ve stylu renesance. Zámek se ještě víc rozrostl. Éru pánů z Pernštejna dodnes připomínají některá místa i výzdoba. Kupříkladu bohatě zdobený zámecký portál, který je oslavou slavného šlechtického rodu. Ve třech renesančních sálech pak můžeme obdivovat nejucelenější a nejhodnotnější soubor raně renesančních maleb. A k vidění je tu taky první ženský akt v českém malířství.
            23:09
            Stezka Čert a Káča
            Stezka Čert a Káča
              Architekt a stavitel Josef Hlávka zakoupil pro svou maminku zámeček v Lužanech. Nakonec se v něm usadil sám a na návštěvu si tenhle mecenáš umění zval významné tvůrce své doby. Kupříkladu Jaroslava Vrchlického, Julia Zeyera a taky Antonína Dvořáka. Ten prý dokonce ve zdejším altánu, v němž rád vysedával, zkomponoval část své opery Čert a Káča, která měla premiéru v roce 1899. S oblibou taky chodíval na Lužanskou horu, na níž prý stával hostinec Na tanečku. A k němu se váže pověst o pekelníkovi a prostořeké Káče, kteří se prý tanci propadli do země. Právě tohle vyprávění mělo slavného skladatele inspirovat k tvorbě pohádkové opery. Dnes nás nejen do těchto míst, ale i za dalšími zajímavostmi v okolí, dovede nová naučná stezka. Tak se na tuhle procházku vydejte s námi.
              27:29
              Soutěž
              Soutěž
                Přehrát celé video
                Toulavá kamera - 26. července 2015
                Stopáž29 minut
                Další díl
                26. července 2015

                Přehled dílů

                1045 dostupných
                Toulavá kamera - 27. dubna
                Stopáž30 minut

                27. dubna

                Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře — Údolí Zlatého potoka — Winternitzova vila — Dudy bratrů Konrádyových — Krasíkov — Lesárium v Kostelci nad Černými lesy

                Poslední vysílání 27. 4. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 20. dubna
                Stopáž29 minut

                20. dubna

                Poutní místo Hostýn — Slámové kraslice — Centrum Eden — Pašijový betlém — Pomlázky — Velikonoční poklady

                Poslední vysílání 20. 4. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 13. dubna
                Stopáž29 minut

                13. dubna

                Hora Matky Boží — Okřídlené kraslice — Hrad Grabštejn — Prachovské skály — Námořníci českých zemí — Olomouc

                Poslední vysílání 13. 4. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 6. dubna
                Stopáž30 minut

                6. dubna

                Zámek Jindřichův Hradec — Tajemná historie Prenetu — Motýlí dům Liberec — Katedrála Hradec Králové — Modely v lahvích — Velhartice

                Poslední vysílání 7. 4. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 30. března
                Stopáž29 minut

                30. března

                Vyšehrad — Jaro v Podyjí — Moto-depo Čezeta Strakonice — Sankturinovský dům — Keramičky Vanda & Valerie — Expozice Jiřího Wolkera

                Poslední vysílání 31. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 23. března
                Stopáž29 minut

                23. března

                Jablonné v Podještědí — Zoo Na Hrádečku — Stezka Cech sv. Víta — Hrad Lichnice — Vitráže — Choceň

                Poslední vysílání 24. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 16. března
                Stopáž30 minut

                16. března

                Tachov — Okolí Milštejna — Muzeum čokolády v Táboře — Stezka Járy Cimrmana — Kovář Michal Jožák — Mladoboleslavský hrad

                Poslední vysílání 17. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 9. března
                Stopáž29 minut

                9. března

                Kolín — Tutanchamon — Křišťálový chrám — Plumlov — Kryt Denis — Komňa

                Poslední vysílání 10. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 2. března
                Stopáž29 minut

                2. března

                Hrzánský palác — Malá Úpa — Květná zahrada — Pelhřimovské brány — Řezbář z Vejprnic — Černovické vyhlídky

                Poslední vysílání 3. 3. 2025 na ČT1
                Toulavá kamera - 23. února
                Stopáž30 minut

                23. února

                Zámek Sychrov — Museum Fotoatelier Seidel — Naučná stezka Kolem Bradla — Stáje Chlumec — Masopust Nové Hrady — Hrad Oheb

                Poslední vysílání 24. 2. 2025 na ČT1

                Toulavá kamera na sociálních sítích

                Napište nám