iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
3. 12. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

2 hlasy
5253
zhlédnutí

Toulavá kamera

Větrný mlýn — Zámek Stránov — Zoo Chomutov — Výstava vína — Muzeum loutek a cirkusu — Třeboň

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Větrný mlýn

  1:10 do playlistu

  Větrný mlýn
  Kraji mezi Hranicemi na Moravě a Lipníkem nad Bečvou se tradičně říkalo Moravské Holandsko. A to proto, že tu stávaly větrné mlýny. Roky přibývaly, mlýnů ubývalo – dnes tu najdeme jen jediný. Ční nad vesnickou plání a jde o mlýnské zařízení, které odborníci označují jako německé – tedy takové, které se za větrem otáčí celé.

 • Zámek Stránov

  4:44 do playlistu

  Zámek Stránov
  Jaké to je mít vlastní zámek? Bez šlechtického predikátu nebo s ním – asi to je jedno. Ať tak či tak, starosti s takovým stavením jsou velké. Své o tom ví i pan Šimonech. Tomu totiž vrátili zámek Nový Stránov u Mladé Boleslavi. Cenné sbírky sice za komunismu trochu prořídly, ale pořád je na co se dívat. Jeho dědeček byl velký sběratel a specializoval se na živočišné exempláře – třeba medvědy. Na zámku filmaři dokonce natáčeli i detektivní příběh Záhada modrého pokoje.

 • Zoo Chomutov

  8:26 do playlistu

  Zoo Chomutov
  Přijměte naši pozvánku na jízdu Safari Expresem do podkrušnohorského zooparku v Chomutově. Zvířata, která tu volně žijí, si můžete prohlížet přímo z paluby terénního vozu. Tamní ošetřovatel Libor Vašíček nás po safari provede a „seznámí“ nás i s jeho obyvateli, kteří mají trvalé bydliště. A podíváme se taky na starověké germánské obydlí nebo selský dvůr.

 • Výstava vína

  12:19 do playlistu

  Výstava vína
  Na 20 tisících hektarech se v Česku pěstuje vinná réva. Většinu vinic sice najdeme na jižní Moravě, ale ani Čechy nechtěly vedle vinné Moravy vypadat jako abstinent. Ten, kdo k nám víno přinesl, nebyl nikdo jiný, než Karel IV. A je s podivem, že první české vinohrady má na svědomí žena. Nebyla to žena ledajaká, ale přímo babička sv. Václava, kněžna Ludmila. V Praze právě v těchto dnech probíhá výstava vína. Připravilo ji Národní zemědělské muzeum a její název, inu – O vínu.

 • Muzeum loutek a cirkusu

  15:58 do playlistu

  Muzeum loutek a cirkusu
  V Prachaticích otevřeli v místním muzeu trvalou expozici Národního muzea českých loutek a cirkusu. Od profesionálních klasiků českého loutkářství až po přátelská rodinná divadélka. Lákadlem pro vás by mohlo být i to, že některé exponáty vytvořila vnučka zakladatele českého loutkářství Arnošta Kopecká. A jestli nevíte, co potkalo naše cirkusová šapitó v roce 1830, pak se nezapomeňte dívat na předposlední reportáž.

 • Třeboň

  19:42 do playlistu

  Třeboň
  Poslední reportáž tak trochu nabourá některé mýty a předsudky, které se pojí s jihočeskou Třeboní. Tak třeba o smaženém vánočním kaprovi. Kašna na třeboňském náměstí sloužila k veřejné nápravě místních mravů a konaly se tady i trhy. Postava Jakuba Krčína je s Třeboňskem přímo spjata a stejně tak i osoba Viléma Rožmberka. Když tu on byl, pak si město oblíbili i různí šarlatáni a alchymisté.

 • Soutěž

  23:22 do playlistu

  Soutěž
  V podbrdské obci Dobřív, kousek od Rokycan, najdeme zajímavou technickou památku. Oním unikátem zapsaným na seznamu technických památek UNESCO je stařičký hamr, tedy vodou poháněná kovárna. Její budova tu vyrostla na začátku 19. století, ale kovářské vybavení je podstatně starší. A dodnes slouží. Dodáme jen, že hamr byl na seznam UNESCO zapsán v roce 1973.

Přehrát vše