iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
24. 9. 2006
10:00 na ČT1

1 2 3 4 5

3 hlasy
4636
zhlédnutí

Toulavá kamera

Polná — Meditační zahrada — Muzeum naftového dobývání a geologie — Kristiánov — Šelmberk — Šumava

24 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Polná

  1:14 do playlistu

  Polná
  V Polné nedaleko Jihlavy jste s námi byli už na mrkvancové pouti. A na toto poetické místo činu jsme se rozhodli vrátit. Pokud netušíte, s kterými velikány je právě toto městečko spojeno, pak vězte, že v 19. století jste se tady mohli potkat třeba s Boženou Němcovou, později pak s Bohumilem Hrabalem, který zde vyrůstal. A koho proslavili ryby naložené do konzerv, jaké chyby se dopustil Komenský a čím je zajímavý třebas Bakalářský dům? To vše máte možnost dozvědět se právě v Toulavé kameře.

 • Meditační zahrada

  4:46 do playlistu

  Meditační zahrada
  Pan Luboš Hruška se z politického vězení vrátil v 60. letech a už tehdy si pohrával s myšlenkou postavit památník obětem komunismu. Představoval si ho jako park, ale protože o zahradní architektuře nic nevěděl, nebyl si jist, zda má vůbec začít. Myšlenka ho však neopustila a jeho třicetiletou snahu a práci můžete ohodnotit i vy. I díky sponzorským darům se mu podařilo vytvořit jedinečný meditační park – najdete ho v Plzni v Doudlevcích.

 • Muzeum naftového dobývání a geologie

  8:22 do playlistu

  Muzeum naftového dobývání a geologie
  Tušili jste, že i nafta může mít muzeum? Na Moravě právě jedno takové je. Hodonínské Muzeum naftového dobývání a geologie. Stanislav Beneda, vůdčí postava tohoto netradičního muzea, nám povypráví o prvním nálezu v Gbelech, vysvětlí rozdíl mezi ropou a naftou, přiblíží práci tehdejších dělníků, zkrátka nám řekne vše o tom, co k ropnému průmyslu patří – třeba i takový bankrot!

 • Kristiánov

  12:09 do playlistu

  Kristiánov
  Kristiánov v Jizerských horách byl naším dalším cílem. Život téhle obce koresponduje se sklářským průmyslem této oblasti, a protože skláři tady našli vše, co potřebovali, lesy, vodu, materiál, postavili právě tady panský dům. A jak to tady vypadá dnes? Přijměte pozvání právě sem, třeba na Mariánskou pouť nebo na výlet – Kristiánov totiž leží na křižovatce cyklostezek a běžeckých tras.

 • Šelmberk

  16:07 do playlistu

  Šelmberk
  Na Táborsku ho najdete, patřilo však pod správu Kutné Hory. Mluvíme o hradu Šelmberku. A tuhle zapeklitou situaci způsobilo stříbro, které se tady těžilo a které dalo vzniknout právě Šelmberku. Hrad má ve znaku kančí hlavu – dozvíte se proč a řekneme vám, proč obliba donedávna opomíjeného hradu stoupá. Kousek odsud pak narazíte na Mladou Vožici – místo, kde se narodil August Sedláček, který bývá označován jako zakladatel našeho rodopisu a místopisu.

 • Šumava

  19:43 do playlistu

  Šumava
  V posledním zastavení vás zavedeme na severozápadní Šumavu, do obce Hamry. Své jméno dostala po hamru, v němž se jako v prvním zpracovávala železná ruda. Odsud pak vystoupáme na vrch Ostrý, na němž prý ve středověku stával hrádek – tedy jakési obydlí pro strážní posádku. Naše poslední kroky vedou k Úhlavskému luhu – tříkilometrové stezce plné olší, javorů, jílů nebo buků.

 • Soutěž

  23:12 do playlistu

  Soutěž
  Karlovarskou obcí Radošov kdysi vedla důležitá obchodní cesta. Připomínkou kupeckých povozů je unikátní zastřešený most přes Ohři. Má kamenné pilíře a jinak je celý ze dřeva. Původní most na tomto místě vyrostl díky císaři Karlu IV. Poté byl mnohokrát poničen táhnoucími vojsky nebo požáry. Ten dnešní most, dlouhý přes 60 metrů, je starý pár let. Se stavbou podle historické dokumentace se začalo v roce 2001 a o dva roky později bylo hotovo.

Přehrát vše