iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
10. 9. 2006
11:00 na ČT1

1 2 3 4 5

12 hlasů
5489
zhlédnutí

Toulavá kamera

Tiské stěny — Sdružení Curia Vítkov — Hrad Kumburk — Kaktusy — Mikulov — Klášter ve Vyšším Brodu

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Tiské stěny

  1:11 do playlistu

  Tiské stěny
  V druhohorách tady bylo moře, dnes zde narazíte na dokonalé skalní město, které vlastně vzniklo díky zvětrávání hornin. Překvapivě krásné kamenné útvary jsme prošli celé – začali jsme v tzv. voštinách a přes skalní výklenky jsme došli až ke skalním tunelům. Dřív byla tahle krása přístupná jen s doprovodem, dnes nám geoložka Zuzana Vařilová poskytla odborný výklad a našli jsme pro vás taky některé legendy spojené s tímto místem. A kdeže jsme vzali inspiraci k naší první reportáži? V Tiských stěnách, které jsou součástí Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce.

 • Sdružení Curia Vítkov

  4:59 do playlistu

  Sdružení Curia Vítkov
  Pak se vypravíme proti proudu času. Členové sdružení Curia Vítkov nám ukážou, jak se žilo dřív. Pokoušejí se totiž oživovat tradici starých řemesel a předvádět je lidem. O životě v raném středověku, o válčení mužů a povinnostech žen – o tom všem bude naše druhá reportáž z Horního Vítkova na Liberecku. Dvorec jako repliku šlechtického sídla 12. století se tam snaží zbudovat právě členové vítkovského sdružení. Hlavními průvodci nám budou stylově velmož, tkadlena i šperkář.

 • Hrad Kumburk

  8:34 do playlistu

  Hrad Kumburk
  V blízkosti Jičína najdete pět hradů. My zavítáme na jeden z nich. Říká se mu Kumburk a jeho nejstarší podoba pochází z roku 1325. Tehdy to byla jen hranolová věž a jednoduchá zeď. Hrad se postupně stal pro své strategické postavení a snahu svých majitelů zbudovat odolnou tvrz téměř nedobytný, a dokonce i vězením. Pro koho? Dozvíte se v reportáži, jíž nás provede Eva Ulrychová, archeoložka z jičínského muzea. A řeč bude i toulavém duchu panny Meluzíny.

 • Kaktusy

  12:11 do playlistu

  Kaktusy
  O tom, že jablko nepadá daleko od stromu, nás přesvědčí vášnivý kaktusář Miloš Duben z Jásenné u Jaroměře. Pichlavé kráse propadl i jeho syn Tomáš. Oba nám ukážou, na co jsou ve své sbírce ostnatých krasavců pyšní, a povědí nám, jak se takový kaktus pěstuje či jak se o něj pak starat.

 • Mikulov

  16:05 do playlistu

  Mikulov
  V jihomoravském Mikulově jsme se prošli zachovalou židovskou čtvrtí. Židům se tady dařilo, nejčastěji obchodovali s látkami, dobytkem nebo vínem a dorazili sem, když byli vyhnáni z královských měst, třeba z Jihlavy. Sídlil tady zemský rabinát, pobýval tu známý rabi Löw, jehož mimo jiné proslavila i pověst o Golemovi. Nás se ujala paní Leskovjanová a ta nás seznámí s náhrobkem, kvůli němuž sem jezdí židé z celého světa.

 • Klášter ve Vyšším Brodu

  19:39 do playlistu

  Klášter ve Vyšším Brodu
  Poslední reportáž nás zavedla do západních Čech, tedy konkrétně do Vyššího Brodu a na Čertovu stěnu. Vyšší Brod vznikl hlavně díky cisterciákům. Ti tady nechali vystavět klášter a podle pověsti se prý při jeho stavbě museli vypořádat s nástrahami, které na ně políčili čerti. Vy se dozvíte, proč tenhle vyšebrodský příběh dopadl dobře – a to proto, abychom vás nalákali na další zastávku, jíž je Čertova stěna. Ta vznikla jako třetihorní jezero a od ní po modré společně dojdeme až k Čertovu kopytu. A proč právě sem? Odpověď hledejte v závěrečném toulání.

 • Soutěž

  23:23 do playlistu

  Soutěž
  Takzvané rebelantské zvony, obrácené srdcem vzhůru, najdeme v Rovensku pod Troskami. Ve městě stávala dřevěná zvonice už ve druhé polovině 14. století. Bohužel ale shořela za třicetileté války. Starousedlíci zvonici znovu postavili a osadili ji novými zvony nazvanými po svatém Václavovi, Janu Křtiteli a Jiřím. Místní byli vesměs protestanti a zvony využívali i ke svolávání lidí k revoltě proti vrchnosti. Ta proto nechala obrátit zvony srdcem vzhůru. A od té doby se jim říká rebelantské.

Přehrát vše