iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
9. 6. 2013
10:30 na ČT1

1 2 3 4 5

5 hlasů
5470
zhlédnutí

Objektiv

Španělsko: Lanzarote — Filipíny: Přežití v džungli — Írán: Persepolis — Kambodža: Údolí tisíce lingamů

28 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Lanzarote

  1:12 do playlistu

  Lanzarote
  Nejseverovýchodněji položeným ostrovem autonomního území Španělska – Kanárského souostroví je Lanzarote. Jeho povrch převážně pokrývají sopky a lávová pole. Přesto je zdejší půda velmi úrodná. Daří se tu zejména vinné révě. A právě rozsáhlé vinice s charakteristickými půlkruhovými zídkami se ve zdejší krajině výrazným způsobem podepisují. S drsnou sopečnou krajinou pak často citlivě ladí architektura měst a vesnic. Velkou měrou se na tom podepsal zejména jeden člověk – umělec a architekt Césare Manrique.

 • Přežití v džungli

  10:01 do playlistu

  Přežití v džungli
  Teď poněkud přitvrdíme. Nabízíme kurz přežití v tropické džungli. To, co museli kdysi absolvovat povinně američtí vojáci v rámci svého výcviku pro boje ve Vietnamu, je dnes k mání za peníze na Filipínách. My vám samozřejmě nemůžeme v jediné reportáži naservírovat kompletní menu, ale ukážeme alespoň pár vychytávek, jak vyjít jen s tím, co nabízí drsná, ale štědrá příroda tropů jihovýchodní Asie.

 • Persepolis

  15:15 do playlistu

  Persepolis
  Persepolis člověka změní, napsal známý americký archeolog Arthur Pope. To je možná trochu přehnané tvrzení, určitě pro toho, kdo zavítá na toto místo jako řadový turista. Na druhou stranu na vás ale při pohledu na zbytky největšího královského paláce své doby určitě dýchne pravá perská historie. Pojďte se tedy společně s reportérem Milanem Šímou a jeho sympatickou íránskou průvodkyní podívat na největší palácový komplex starověku.

 • Soutěž
 • Údolí tisíce lingamů

  22:46 do playlistu

  Údolí tisíce lingamů
  Také v závěrečné reportáži zůstaneme u architektury a památek, ovšem vrátíme se do pralesů jihovýchodní Asie. Filipíny vystřídá Kambodža a odkaz perských králů vyměníme za monumenty dávných khmerských civilizací. Budeme putovat asi 25 kilometrů na sever od proslulého hlavního chrámového komplexu Angkor. Míříme na místo, kterému se říká údolí tisíce lingamů, tedy k tradičním hinduistickým symoblům mytického stvoření a plodnosti.

Přehrát vše