iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 2. 2018
21:00 na ČT24

1 2 3 4 5

5 hlasů
13576
zhlédnutí

Události, komentáře

Kdo povládne Česku? — Soud se Salahem Abdeslamem — Spor o název Makedonie

59 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Kdo povládne Česku?

  1:42 do playlistu

  Kdo povládne Česku?
  Hnutí ANO otevřelo týden schůzek, které by měly posunout jednání o budoucí vládě. Už po dnešku to ale nevypadá, že by se jí jakkoli účastnili Piráti. Lidovci jsou přístupnější, zopakovali ale svou podmínku, že by v čele kabinetu neměl být Andrej Babiš, respektive trestně stíhaný člověk. Hnutí ANO se tak teď bude soustředit na jednání s SPD a komunisty, kde bude hledat shodu v programech. U ČSSD se před dalšími rozhovory čeká na to, jakou konstelaci vedení vyberou straně delegáti na volebním sjezdu. Andrej Babiš by každopádně chtěl mít vyjednanou podporu pro druhý vládní pokus do konce února. Pokud by však znovu nedostal důvěru do letošního května, mohly by podle jeho slov na řadu přijít předčasné volby.Jak daleko jsou jednání o druhém vládním pokusu a jak k němu jednotlivé strany přistupují, probereme se čtveřicí politiků: Markem Bendou /ODS/, Mikulášem Peksou /Piráti/, Pavlem Kováčikem /KSČM/ a Marianem Jurečkou /KDU-ČSL/.Další pohled pak přidá komentátorka Lenka Zlámalová z Echo24.cz

 • Stalo se
 • Soud se Salahem Abdeslamem

  44:12 do playlistu

  Soud se Salahem Abdeslamem
  Brusel spustil mimořádně sledovaný a mimořádně hlídaný soudní proces. V jeho středu je Salah Abdeslam – jediný přeživší podezřelý z teroristických útoků z listopadu 2015 v Paříži. V belgické metropoli se ale odehraje jen předehra francouzskému soudu. V zemi je obviněn pouze z toho, že při zatýkání střílel na policisty, za což mu prokurátorka navrhuje 20 let vězení. Obžalovaný se vyjádřil jen krátce. Odmítl, aby ho novináři fotili, pak řekl, že úřady jsou vůči muslimům zaujaté a odmítl vypovídat.O co hlavně jde v soudním procesu se Salahem Abdeslamem a jak se reálně změnila evropská města po útocích z poslední doby, probereme s vojenským analytikem Lukášem Visingerem.

 • Stalo se
 • Spor o název Makedonie

  55:54 do playlistu

  Spor o název Makedonie
  Řecko má za sebou bouřlivý víkend, během kterého se v ulicích ve velkém protestovalo proti sousední Makedonii, respektive proti nové dohodě, která by měla ukončit letité spory o názvosloví. Řecko název státu Makedonie i další místopisná označení bojkotuje už od odtržení severního souseda od bývalé Jugoslávie. Podle průzkumů odmítají slovo Makedonie v názvu země více než 2/3 Řeků a řada z nich teď vyšla i do ulic. V číslech jsou ale velké zmatky – podle organizátorů se v Aténách sešlo 1,5 milionu demonstrantů, policie mluví o počtu 10x nižším.Jak hluboké jsou rozdíly mezi Řeky a Makedonci a jak zásadně ovlivňují další zahraniční vazby obou zemí, rozebereme s komentátorem ČRo Plus Thomasem Kulidakisem.

Přehrát vše