iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
29. 4. 2016
23:00 na ČT24

1 2 3 4 5

3 hlasy
3375
zhlédnutí

Události, komentáře

Extremistická scéna — Nové migrační trasy? — Jednotné přijímačky na SŠ — Americký plyn v Evropě

56 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Extremistická scéna

  1:37 do playlistu

  Extremistická scéna
  Policie obvinila předsedu krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše ze tří trestných činů proti lidskosti. Ve svých knihách a projevech prý úmyslně podněcoval k nenávisti vůči Židům či imigrantům a popíral nebo ospravedlňoval genocidu. Bartoše policisté už včera zadrželi a v jeho bytě udělali domovní prohlídku. S návrhem na vazbu ale neuspěli. Podle Bartoše jde o politický proces na politickou objednávku. Na co ukazuje obvinění A. Bartoše a jak se změnil přístup policie k extremistické scéně v poslední době, je další téma pro dvojici politiků a také politologa a odborníka na extremismus Martina Bastla.

 • Nové migrační trasy?

  17:27 do playlistu

  Nové migrační trasy?
  Rakousko a Německo se obávají náporu uprchlíků z nových směrů – po uzavření tzv. balkánské trasy se podle nich teď proud migrantů přesune hlavně do Itálie. Víc migrantů podle německého deníku Passauer Neue Presse míří i přes Česko do Bavorska. Česká policie a ministr vnitra Chovanec to ale rezolutně popírají. Česko prý významnou tranzitní zemí není a čísla nijak dramaticky nerostou. Za deset měsíců. Kdy má policie kvůli migrační krizi zvýšenou pohotovost zadržela zhruba 3 500 cizinců. Žádostí o azyl v ČR dokonce ubylo – za první tři měsíce jich bylo 415 – meziročně o 24 méně. Jestli je Česko připravené na větší nápor migrantů a jestli to v současnosti hrozí, probereme s dvojicí poslanců: Bronislavem Schwarzem /ANO/ a Stanislavem Mackovíkem /KSČM/.

 • Stalo se
 • Jednotné přijímačky na SŠ

  26:27 do playlistu

  Jednotné přijímačky na SŠ
  Jednotné přijímací zkoušky na střední školy dopadly hůř než loni. Podle Jana Zíky, šéfa Cermatu, který pilotní provoz přijímaček zajišťuje, za výsledkem stojí hlavně letošní nastavení testů. V nich jde prý víc o rozpoznání kvalit studentů a jejich rozřazení, než o výsledek. Do testování se zapojilo 644 gymnázií a středních škol – tedy víc než polovina ze všech. Od příštího roku už má systém běžet naostro. Počítá s tím Senátem nedávno schválená novela školského zákona. Nad smyslem a výsledky jednotných přijímacích zkoušek budou debatovat poslanec Jiří Zlatuška /ANO/, šéf Cermatu Jan Zíka a předseda asociace učitelů dějepisu Pavel Martinovský.

 • Stalo se
 • Americký plyn v Evropě

  49:29 do playlistu

  Americký plyn v Evropě
  Do Evropy přijela první loď se zkapalněným zemním plynem. Spojené Státy se rozhodly povolit tamním těžařům vývoz v reakci na takzvanou břidličnou revoluci, která podle některých statistik dostala USA na pozici největšího těžaře ropy a plynu na světě. Evropa si zase chce novými zdroji zajistit větší nezávislost na ruských surovinách. Jednání o dovozu plynu proto nabrala nejvyšší obrátky po ruské anexi Krymu. Co může změnit americký plyn v Evropě – politicky i finančně, probereme s expertem na energetiku Jiřím Gavorem.

Přehrát vše