iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
29. 3. 2016
23:00 na ČT24

1 2 3 4 5

9 hlasů
5104
zhlédnutí

Události, komentáře

Ovace a pískot pro Čínu — Lidská práva v Číně — Osvobozená Palmýra

60 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Ovace a pískot pro Čínu

  1:24 do playlistu

  Ovace a pískot pro Čínu
  Delegace v čele s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se v Česku činí a stejně tak domácí vláda, podnikatelé nebo sportovní svazy. Podepisují se desítky kontraktů a vzduchem létají desítky miliard korun. To vše na pozadí demonstrací v ulicích, kde se střetávají Češi i Číňané s názory, které Peking oslavují i kritizují. Policisté, kteří oba tábory krotí, vyvádějí hlavně české občany. Je to v pořádku? Jedná Praha s Pekingem jinak, než se nosí v západním světě? A jakou cenu platí Česko za čínské miliardy? Velké téma probereme s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem /ČSSD/, bývalým ministrem obrany Alexandrem Vondrou /ODS/ a místopředsedou sněmovny Vojtěchem Filipem /KSČM/. Své postřehy přidá i slovenský poslanec Ondrej Dostál /SaS/, který byl zadržen na demonstracích při návštěvě čínského prezidenta v Bratislavě před sedmi lety.

 • Telegraficky
 • Lidská práva v Číně

  32:20 do playlistu

  Lidská práva v Číně
  Prezidenti Česka a Číny stvrdili strategickou spolupráci podobnou smlouvou, jakou má s asijskou velmocí Německo či Polsko. ČR v ní mimo jiné konstatuje, že respektuje územní celistvost Číny. Narozdíl od kontroverzní dohody s Pekingem, kterou nedávno schválili pražští zastupitelé, ale nezmiňuje Tibet ani Tchajwan. Na debaty o lidských právech a jejich dodržování v Číně prý ale vedle byznysu během schůzek taky došlo. Co vlastně o současné Číně víme a jak se za uplynulé čtvrtstoletí změnila ona sama? Mění se teď lidská práva za ekonomickou prosperitu? A je to špatný nebo pragmatický přístup? V další debatě představí svůj pohled signatář petice na podporu Tibetu, dramatik a bývalý politik Milan Uhde a sinolog Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd.

 • Stalo se
 • Osvobozená Palmýra

  50:36 do playlistu

  Osvobozená Palmýra
  Syrská armáda vyhnala bojovníky Islámského státu z historické Palmýry a experti teď prohlíží škody. Podle prvních zpráv jsou památky těžce poničeny, nejsou na tom ale hůř než zhruba před rokem, kdy islamisté město obsadili. Dva starobylé chrámy: Belův a Baal-Šaminův však byly zničeny a prohlížení dalších památek komplikuje síť min po celém městě. Jak důležitý symbol je Palmýra v konfliktu s Islámským státem? A nakolik je její osvobození přelomové? Budeme se ptát našeho zpravodaje Jakuba Szántó, se kterým probereme i poslední novinky v případu únosu letadla firmy EgyptAir na lince do Kypru.

Přehrát vše