iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
7. 3. 2016
22:00 na ČT24

1 2 3 4 5

7 hlasů
3444
zhlédnutí

Události, komentáře

EU28 + Turecko o migraci — Změněné Slovensko — Památník Jana Palacha

59 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • EU28 + Turecko o migraci

  1:19 do playlistu

  EU28 + Turecko o migraci
  Možná klíčový summit osmadvacítky a Turecka začal v Bruselu, hlavní téma: řešení migrační krize. Přístupů je ale hned několik. Státy V4 prosazovaly svůj „plán B“, tedy uzavření hranic na balkánské trase. Podle všeho ale není tato varianta natolik ve hře, jak si představoval český premiér Sobotka. Hlavně Německo se totiž snaží dohodnout s Tureckem na jiném plánu – aby uprchlíky, kteří nemají nárok na politický azyl v Evropě, Ankara vůbec nepouštěla dál a vracela je rovnou. Na to ale chce z Bruselu mnohem víc peněz – oproti slíbeným 3 miliardám eur to má být do roku 2018 dvojnásobek. Zároveň Turecko dodává, že chce s Evropskou unií aktivně spolupracovat nejen s problémem migrace a rádo by do ní i vstoupilo – a proto právě tento summit může být zlomový. Jaké varianty řešení migrační krize jsou teď reálné? Je možné, aby se Evropa dohodla na jednom řešení, nebo se bude znovu hlasovat silou, jako v případě uprchlických kvót? A bude mít ještě Turecko vůbec kam vstupovat, nebo reálně hrozí rozpad unie? Diskutovat bude europoslankyně Michaela Šojdrová /KDU-ČSL/, velvyslanec ČR při EU Martin Povejšil a ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

 • Evropa
 • Změněné Slovensko

  27:38 do playlistu

  Změněné Slovensko
  Osm stran se po víkendových volbách na Slovensku dostalo do parlamentu – se sedmi se teoreticky počítá do koalice. Spolupráci s extremistickou stranou LS NS Mariana Kotleby totiž odmítli lídři ostatních úspěšných stran a ke konzultacím ho nepozve ani prezident Kiska. Sestavit koalici se jako první pokusí vítěz voleb Robert Fico – neformální pověření dostane v úterý. Už teď ale politici i komentátoři předpovídají, že se bude rodit těžko a stabilitu bude hledat ještě obtížněji. Padají tak úvahy o možné úřednické vládě a předčasných volbách. Hrozí teď Slovensku zmatek a bezvládí? Jak se do současné situace dostalo a jak z ní ven? A co Slovenské volby vzkazují Evropě a osmadvacítce, kterou Slovensko od léta povede? Téma pro novináře Luboše Palatu a Toma Nicholsona, tedy muže, který popsal jednu z největších korupčních kauz na Slovensku s názvem Gorila. Přesah slovenských voleb do (nejen) Střední Evropy pak zhodnotí i polský politolog Tomasz Grosse.

 • Stalo se
 • Památník Jana Palacha

  51:32 do playlistu

  Památník Jana Palacha
  Národní muzeum bude posuzovat návrhy na přestavbu rodného domu Jana Palacha. Ve Všetatech na Mělnicku by měl podle vítězného projektu vzniknout důstojný památník studenta, který se na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky upálil před 47 lety. Stát koupil dům loni, doteď v něm Jana Palacha kromě oprýskaného nápisu nic nepřipomínalo, žádné původní předměty se nedochovaly a dům je navíc ve špatném stavu. Správci se proto rozhodli pro netradiční podobu památníku, který by měl být více výtvarným dílem odkazujícím na smysl Palachova činu. Co by měl Palachův památník vyjadřovat? Co si dnešní generace spojuje s jeho jménem – ví o něm vůbec? A jak pojmout expozici v malém domku v relativně nedostupné obci? Probereme s výtvarníkem Vladimírem 518, členem poroty, která mezi návrhy vybírá ten nejlepší.

Přehrát vše