iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
6. 9. 2010
22:00 na ČT24

1 2 3 4 5

39 hlasů
2817
zhlédnutí

Události, komentáře

Evropa bez hranic? — Harrachov před bankrotem? — Německé jádro: odložený důchod — Svatopluk na politickou objednávku?

60 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Evropa bez hranic?

  0:37 do playlistu

  Evropa bez hranic?
  Francii se v poslední době daří vytvářet diplomatické kontroverze. Terčem kritiky části politiků se stala kvůli tomu, jak vrací do Bulharska a Rumunska jejich romské občany. Teď do Paříže svolala konferenci o migraci, kam pozvala jen vybraný elitní klub. Obhájila Francie svou imigrační politiku? Je v pořádku problematiku řešit jen v úzkém klubu vyvolených? A jak funguje soužití s Romy v jednotlivých zemích sedmadvacítky? Úvodní téma rozebereme s ředitelem dijonské sekce Pařížského institutu politických studií Lukášem Mackem, předsedkyní Českého helsinského výboru a odbornicí na lidská práva Annou Šabatovou a romistou Zbyňkem Andršem.

 • Harrachov před bankrotem?

  22:37 do playlistu

  Harrachov před bankrotem?
  Krkonošskému horskému resortu hrozí do dvou měsíců finanční kolaps – jeho majetek totiž kvůli dluhu zablokoval exekutor. Město má podle rozhodnutí soudu zaplatit za úvěr, který v roce 1993 převzalo spolu se třemi rozestavěnými bytovými domy z majetku privatizovaného Crystalexu. Harrachov dluh zpochybňuje. Pochopila harrachovská radnice špatně své závazky, nebo se riskantně zadlužila a teď nezvládá splácet? Zeptáme se starosty Harrachova Tomáše Ploce /ODS/ a odbornice na oddlužování obcí Věry Kameníčkové.

 • Německé jádro: odložený důchod

  33:27 do playlistu

  Německé jádro: odložený důchod
  Jaderné elektrárny v Německu doslouží později, než se původně plánovalo. Podle vládní koalice za jadernou energii v současnosti není náhrada a plánuje proto prodloužení životnosti atomových elektráren v průměru o 12 let. Zároveň se má výrazně zvýšit daň z jaderného paliva a peníze mají mířit i na rozvoj obnovitelné energie. Je prodloužení životnosti jaderných elektráren bezpečné? Čeká Německo opravdu na efektivnější obnovitelné zdroje, nebo jen podlehlo tlakům jaderné lobby? Mluvit o tom budeme s Jozefem Mišákem z Ústavu jaderného výzkumu Řež a politologem, specialistou na Německo, Robertem Schusterem.

 • Svatopluk na politickou objednávku?

  43:53 do playlistu

  Svatopluk na politickou objednávku?
  Mohutná, sedm metrů vysoká, jezdecká socha velkomoravského knížete Svatopluka se možná na nádvoří Bratislavského hradu příliš dlouho neohřeje. Teprve v červnu ji odhaloval expremiér Fico, teď ji slovenská odborná komise doporučila z místa odstranit. Prý kvůli faktickým chybám i některým nevhodným historickým reminiscencím. Jak podobné pomníky odkazující k minulosti podléhají projevům politických nálad? A je jejich historická věrnost zásadní? Téma na závěr pořadu s historikem Jiřím Pokorným.

Přehrát vše