iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 10. 2014
13:00 na ČT2

1 2 3 4 5

4 hlasy
1627
zhlédnutí

Chcete mě?

Noční skřítek z Filipín — Jak regulovat výskyt toulavých koček? — Reintrodukce orla mořského — Nabídka psů z útulku Kolín

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Noční skřítek z Filipín

  0:39 do playlistu

  Noční skřítek z Filipín
  Nártoun filipínský je nazýván noční skřítek. Je to drobná noční poloopice, připomínající roztomilého skřítka. Kvůli svému vzezření je velmi často předmětem nelegálního obchodu se zvířaty, což spolu s ničením jeho přirozeného lesního prostředí vede k výrazným úbytkům populace. Jako noční tvorové dlouho unikali pozornosti vědců a nártouni filipínští v porovnání s některými indonéskými druhy ještě stále unikají. Ochraně tohoto jedinečného tvora se přímo na Filipínách věnuje Projekt Tarsius pod vedením RNDr. Milady Řehákové, Ph.D. Projekt za svého intenzívního působení od roku 2009 dosáhl již mnoha úspěchů. Jedinou možností, jak se o životě nártounů něco dozvědět, bylo pochytat pár jedinců a označit je vysílačkami pro radio-telemetrické sledování. Kromě získání cenných dat ze života nártounů, kteří byli po dva roky sledování pomocí miniaturních vysílaček, dosáhli Češi v loňském roce obrovského úspěchu v podobě zrušení několika stanic vystavujících nártouny jako turistickou atrakci ve zcela nevyhovujících podmínkách, kde vlivem abnormálního stresu brzo hynuli a nahrazují je nově upytlačená zvířata.

 • Pomáháme jim přežít

  9:18 do playlistu

  Pomáháme jim přežít
  V dalším dílu miniseriálu se zaměříme na reintrodukci orla mořského.

 • Listárna
 • Právní poradna
 • Jak regulovat výskyt toulavých koček?

  16:13 do playlistu

  Jak regulovat výskyt toulavých koček?
  Je jich málo, ale existují. Občané, kterým není jedno, jak žijí či živoří toulavá zvířata. Takovým angažovaným člověkem je i Dita Uhríková, která se zasadila o snížení počtu toulavých koček nejen ve Strakonicích, ale v okolních obcích, neboť v nich se problém bezprizorních zvířat nejvíc vymyká kontrole. Příkladnou obcí, kde se v současné době téměř nevyskytují toulavé kočky a obyvatelé se tu snaží mít všechny kočky vykastrované, jsou Mutěnice u Strakonic. Zřejmě proto, že se zde šíří osvěta. Už třetím rokem spolupracuje paní Uhríková s odborem životního prostředí ve Strakonicích, kde našla vstřícné zastupitele jako pana Šťastného, který se zasadil o uvolnění financí na kastrace a léky pro toulavé kočky. S pomocí dobrovolných „krmiček“ jsou zvířata bez domova pochytána a odvezena k veterináři, který kočky kastruje a léčí. Doktor Biskup nikdy nenechá zvíře na holičkách. Divoké kočky se pak vracejí zpět na místo odchytu do péče krmiček. Co vše pro toulavé kočky zdejší lidé dělají a jak jsou ostatním, nejen milovníkům zvířat, příkladem, se dozvíte v naší reportáži.

 • Nabídka psů z útulku Kolín

  21:43 do playlistu

  Nabídka psů z útulku Kolín
  Psí útulek Kolín Brankovická 1419, Kolín 5 Tel.: 321 715 220 Č. účtu: 4726562/0800

 • Soutěž

Přehrát vše

Související