iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
21. 6. 2020
08:55 na ČT1

1 2 3 4 5

8 hlasů
67697
zhlédnutí

Polopatě

Návrat pratura do české krajiny — Sanace chemickou krémovou injektáží — Trvalkový záhon — Repelenty — Zubr, divoký kůň, los evropský a motýli — Přeměna kotelny — Dřín japonský — Houpačka a další herní prvky v zahradě — Ohrožené luční květiny

51 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Návrat pratura do české krajiny

  1:15 do playlistu

  Návrat pratura do české krajiny
  V první reportáži se budeme věnovat staronovému druhu skotu, který dokáže obnovit pastviny, na které se pak vracejí ohrožené druhy rostlin, živočichů a hmyzu. Po tisíciletí patřil pratur původním živočišným druhům na našem území. Jeho domestikací vznikl domácí skot, který je pro člověka dodnes zdrojem mléka i masa. Ani tyto historické zásluhy mu nezajistily lepší osud a byl člověkem vyhuben.

 • Sanace chemickou krémovou injektáží

  7:59 do playlistu

  Sanace chemickou krémovou injektáží
  Vlhká zeď má negativní vliv nejen na zdraví jeho obyvatel. Poradíme, jak zabránit vzlínání zemní vlhkosti ve zdech domů. Izolaci je možné do stavby dodatečně doplnit např. mechanicky, to znamená tzv. podřezávkou domu anebo narážením nerezových plechů. Tyto metody jsou ale pro dům velmi razantní. Schůdnější cestou je určitě možnost ošetřit zeď chemicky pomocí krémové injektáže, která je stejně účinná jako podřezávka klasická, ale ke stavbě je daleko šetrnější a je vhodná pro velmi širokou škálu stavebních materiálů

 • Výherci soutěže
 • Trvalkový záhon

  14:24 do playlistu

  Trvalkový záhon
  Krok za krokem vám Dana Makrlíková ukáže, jak správně postupovat při rozmisťování rostlin do trvalkového záhonu.

 • Soutěž
 • Repelenty

  18:45 do playlistu

  Repelenty
  K létu bohužel patří i nepříjemnosti v podobně obtížného hmyzu. Některý dokonce představuje nebezpečí pro naše zdraví. Uvidíte, jak se proti němu chránit.

 • Zubr, divoký kůň, los evropský a motýli

  22:41 do playlistu

  Zubr, divoký kůň, los evropský a motýli
  Pratur není jediný živočich, který byl takřka vyhuben, patří mezi ně i zubři a divocí koně, kteří v historii hojně obývali naše končiny. Podíváme se, jak se díky návratu pratura a divokých koní vrátily na louky a pastviny ohrožené či v těchto místech již vyhynulé druhy motýlů.

 • Přeměna kotelny

  29:33 do playlistu

  Přeměna kotelny
  Když vyměníte kotel na tuhá paliva za plynové vytápění, zůstane vám místnost, která byla původně kotelnou. Ukážeme, jak se dá takový prostor využít.

 • Dřín japonský

  34:20 do playlistu

  Dřín japonský
  Květnaté a japonské dříny se pěstují především jako okrasné dřeviny. Dnes vám jeden z nich představíme a vysvětlíme zásady jeho pěstování.

 • Soutěž
 • Houpačka a další herní prvky v zahradě

  40:02 do playlistu

  Houpačka a další herní prvky v zahradě
  Nenajde se snad jediné dětské hřiště, na kterém by chyběla houpačka. Děti zkrátka houpání milují. Proto kdyby na vaší zahradě měla být jediná dětská atrakce, ať je to právě houpačka!

 • Ohrožené luční květiny

  43:37 do playlistu

  Ohrožené luční květiny
  A v poslední reportáži se vrátíme do Milovic. Uvidíte několik ohrožených druhů rostlin a dozvíte se, co dělají pro jejich záchranu.

Přehrát vše

Související