iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
7. 6. 2020
08:55 na ČT1

1 2 3 4 5

13 hlasů
85183
zhlédnutí

Polopatě

Dům u lesa na Šumavě — Multifunkční bioklimatické pergoly — Terasa nebo balkón — Bazénový vysavač — Zahrada u domu pod lesem — Grilování na terakotové desce — Štěrkový záhon — Proč doma nechovat lemura — Bylinky pro sůl a sirupy

51 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Dům u lesa na Šumavě

  1:19 do playlistu

  Dům u lesa na Šumavě
  Navštívíme společně dům u lesa, který byl projektován s ohledem na to, jak se tady stavěly chalupy po staletí. Přesto vypadá podstatně jinak. Představíme moderní stavbu dvoupodlažního domu s plochou střechou, na kterém architekt uplatnil principy používané při stavbách šumavských chalup: základy domu budované po vrstevnici, díky svahu vstup ze dvou podlaží, fasádu z překládaných neošetřených modřínových prken. Ukážeme detaily, které vycházejí z tradice, ale jsou současné: dřevěné okenní rámy zasklení, otisk struktury dřeva v železobetonu, interiérové podlahy z kamene.

 • Multifunkční bioklimatické pergoly

  8:13 do playlistu

  Multifunkční bioklimatické pergoly
  Nová generace moderních pergol si s obytnými místnostmi v interiéru nijak nezadá a v létě slouží skoro jako další plnohodnotný pokoj. Pergoly reflektují důležité požadavky majitelů, jako je celoroční pobyt pod pergolou, ochrana terasy před nepříznivými povětrnostními vlivy nebo regulace teploty a slunečního záření. Uvidíte, co by pergole nemělo chybět, aby nabídla maximální pohodlí.

 • Výherci soutěže
 • Terasa nebo balkón

  13:36 do playlistu

  Terasa nebo balkón
  Ne každý žije v domě se zahradou. Dana Makrlíková vám poradí, jak oázu příjemné zeleně vytvořit i na balkóně či terase.

 • Výherci soutěže
 • Bazénový vysavač

  18:08 do playlistu

  Bazénový vysavač
  Robotický vysavač, mop nebo sekačka jsou už dnes běžné. Robota mohou k úklidu a čištění ale využít také majitelé bazénů. Ukážeme, co bazénový vysavač umí.

 • Zahrada u domu pod lesem

  20:39 do playlistu

  Zahrada u domu pod lesem
  Na Šumavě budeme pokračovat v návštěvě přírodně pojaté zahrady, které majitelka říká Lipák. Představí vám vybrané stromy a keře i přednosti zahrady bez oplocení.

 • Štěrkový záhon

  27:00 do playlistu

  Štěrkový záhon
  Stále se dnes hovoří o suchu, o nedostatku vody a parných létech. Tyto důvody nás vedou k tomu, abychom vytvářeli jiný typ záhonů, než jsme zvyklí. Dnes budeme hovořit o štěrkovém záhonu, který vyžaduje minimální péči, ale i o stepi a kvetoucí louce. Štěrkový záhon je inspirován přírodou a je sestaven právě jako systém, který v přírodě můžeme najít. Žije si svým vlastním životem.

 • Soutěž
 • Grilování na terakotové desce

  32:47 do playlistu

  Grilování na terakotové desce
  Elektrický gril s terakotovou deskou je vhodný pro malé rodinné nebo partnerské grilování. Peče se na ní jako na grilovacím kameni a smaží jako na pánvi. Povrch je hladký jako sklo, nepřilnavý. Nabídneme vám pár receptů.

 • Proč doma nechovat lemura

  38:07 do playlistu

  Proč doma nechovat lemura
  Chtěli byste si pořídit nějaký exotický druh zvířat, který jen tak každý doma nemá? I když primáti nepatří v našich končinách mezi nejběžnější domácí mazlíčky, někteří lidé uvažují o tom, že si pořídí lemura. Jedná se o stromové primáty, kteří jsou nároční na prostor a potřebují být ve skupině. Z naší reportáže se dozvíte, že pouštět se do domácího chovu primátů či šelem je nesmysl.

 • Bylinky pro sůl a sirupy

  42:33 do playlistu

  Bylinky pro sůl a sirupy
  Na závěr se vrátíme na Šumavu a s využitím místní soli si ze směsi čerstvých rostlin vyrobíme bylinkovou sůl a taky sirupy z bylinek.

Přehrát vše