iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 6. 2012
20:00 na ČT2

1 2 3 4 5

41 hlasů
108369
zhlédnutí

Jagellonci

Osudy králů slavné panovnické dynastie v hraném dokumentu

51 min | další Dokumenty »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

Přidejte svůj příspěvek

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Vložením komentáře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.

Sledujte diskusi emailem

Nahlašte nevhodný příspěvek

Martin 16.1.2016 13:38 (!) reagovat 1 + - 6

**** přehravač na světě

Proč jste nemohli převzít od Vimea nebo YT něco co funguje ale vy jste si řekli vytvoříme nejhorší přehravač. Nefunguje stop/play, maximalizovat a ani nejde nastavit rychlost nebo v jaké kvalitě to chci přehrát. Jedině AUTO nebo 576p. **** Příspěvek byl redakčně upraven.

Pavel P. Ries 16.5.2013 14:10 (!) reagovat 5 + - 3

SPíše esej, než dokument

Inu ano, trend dokumentární tvorby často sahá po hraných prvcích. To je v pořádku, ale neměl by se z toho vytratit dokumentární žánr. Mám pocit, že tady se tak stalo. Dokument má pracovat s fakty, a to především v obraze. Režisér a zároveň scenárista tohoto snímku, ale na tuto vlastnost dokumentu značně rezignoval. Velmi kultivovaná a výtvarná kamera je jen jakousi ilustrací goticko-renezanční doby spolu s dohrávanými scénami pro komentář. Ten, i když je jakousi osobní výpovědí obou Jagellonců, by tak klidně mohl být odvysílán v rozhlase, neboť obraz jde často zcela mimo něj a mnohdy až nepravdivě. Osobně mne z navození doby vytrhovalo právě to popření dokumentu (ve faktech). A to hned na začátku, kdy vidíme dohrávanou korunovaci Vladislava. Ten v žádném ohledu nepřipomíná mladíka sotva 15 let starého, kterým Vladislav byl, když se stal českým králem. Slyšíme v komentáři o vzpouře v Uhrách a k tomu v pozadí, neúnosně dlouhou dobu, vidíme mihotající se postavy s loučemi před známým hradem Švihovem. Nějak z toho čiší, že nebylo moc peněz, neboť vše je natočeno v Čechách, přesto, že se bavíme o dějích v Polsku a Uhersku. Nepřesností a vyložených lapsů je v dokumentu více! Co dělali odborní poradci? Režisér a scenárista v jedné osobě se jaksi nemohl rozhodnout, jakou formu pro představení Jagellonců zvolit. Jinak jsem byl unešen skvělou kamerou a hudební složku, ta však, spolu s komentářem, by ale klidně mohla stejně zafungovat v rozhlasové relaci. Co je mi ale záhadou, proč není o tom, kdo tuhle hudbu má na svědomí v titulcích dokumentu ani zmínka? Obraz dokumentu, je svébytnou složkou, která je s komentářem často asynchronní a to je škoda. Vadilo by mi to méně pokud by měl dokument podtitulek - esej o Jagelloncích.

lucie 11.11.2013 11:41 (!) reagovat 2 + - 0

jagellonci

Naprosto s Vami souhlasim take me prekvapilo ze nebylo uvedeno kdo mel hudebni rezii.Dekuji

Zvuk 21.1.2018 11:54 (!) reagovat 0 + - 1

Zvuk a použitá hudba se zde dost prolínají , tyto složky nejsou vždy jasně odděleny. Proto pouze vše zahrnující titulek Zvuk a nikoli hudební režie...

stanik 15.1.2018 12:21 (!) reagovat 0 + - 1

Jagellonci

Osobně jsem příznivcem podobných projektů, postavených na dohledatelných jedincích a osobách. Hraný dokument není v pravém slova smyslu suchý dokument faktů. Ale v rámci popularizace i trochu "pohádka" . Je to něco mezi Hitlerovými zbraněmi a Já Mattoni, nebo Tisíc dnů s Annou. - Mimochodem, je zajímavé, mít Římského císaře Karla IV, Vladislava Jagellonského a Marii Terezku spojované s českomoravskou krajinou.

Jakub 17.1.2018 19:08 (!) reagovat 0 + - 1

Jan Hus byl z Husince, ne “z Husi”

Nejen popření faků, ale i zbytečné chyby.

John Janda 16.8.2012 6:58 (!) reagovat 4 + - 1

Uzasna dramaturgije dejin

Moc mi to objasnilo ceske dejiny z 14/15 stoleti o ktere se zminili moje rodice v Chicago kde jsem vyrostl. I tam ta stara ceska komunita vymrela jako ti Jagelonci...

Hobr 9.7.2012 10:28 (!) reagovat 9 + - 1

Historii dělají zajímavou především souvislosti.Také náhled do myšlení historických postav a pohnutky které vedly k některým důležitým historickým rozhodnutím.Zde má také nezanedbatelnou hodnotu ,osvětlení politické situace a postojů šlechty a měšťanstva.Strohý přehled dat je taky důležitý ale pro většinu lidí je ubíjející a únavný.Rozhodně se mi dokumet líbil a po shlédnutí tohoto snímku se můj pohled na vládu Jagelonců změnil.Je to dokument který je natočený formou příběhu což pro mě jako pro lajka přijatelnější forma.

obřik 4.7.2012 17:21 (!) reagovat 11 + - 2

skvěly dokument

Nadherná kamera doplněna užasnou hudbou a vnitřní hlasy :-)

vlad 29.6.2012 12:29 (!) reagovat 3 + - 0

Myslím, že spíš dobrý

I když má dokument své mouchy, je zpracován docela pěkně. Narace skrz vnitřní hlas byla asi šťastná volba. Ilustrace jsou většinou dobré, někdy však méně uvěřitelné, výjimečně i nepatřičné. Interiérové věci jsou dobře posvícené a skvěle natočené. Moc se mi líbila práce s hudbou, výrazně pomohla filmu. Chválím i výběr hlasů. I přes možné historiografické diskrepance je asi tohle správná cesta. Ne každý dokument musí vždy pouze jen naprosto přesně informovat, ale především by měl zanechat silný dojem. Pouze tak si historická data lépe zapamatujeme. Takže díky, za výpravný, vcelku pečlivý a hlavně pracný snímek. Jaký byl rozpočet filmu?

Lída 27.6.2012 23:15 (!) reagovat 8 + - 0

Díky

Ikdyž mám také výhrady k historickým skutečnostem,přesto moc děkuji za pěkný pořad.Škoda,že se točí tak málo takových pořadů.Víc historie a míň oblbujícího sexu a násilí!!!

Související