iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
22. 1. 2020
18:00 na ČT1

1 2 3 4 5

2 hlasy
4779
zhlédnutí

Události v regionech (Ostrava)

Komentované regionální zpravodajství.

24 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Hantaviróza ve Slezské nemocnici v Opavě

  0:49 do playlistu

  Hantaviróza ve Slezské nemocnici v Opavě
  Ve Slezské nemocnici v Opavě v uplynulém půl roce léčili už 6 pacientů s nebezpečnou hantavirózou, infekcí, kterou přenáší hlodavci, hlavně hraboši a myši. V minulých letech se přitom nemoc objevila vždy zhruba jednou do roka. Při komplikovaném průběhu nemoci pacientům selhávají ledviny. Účinné léky ani prevence zatím neexistují.

 • Výskyt hantaviru v minulosti

  2:46 do playlistu

  Výskyt hantaviru v minulosti
  Hantavirus se vyskytuje ve Evropě. Ve velké míře také v Asii a v Americe. Tam je za posledních 29 let hlášeno přes 700 případů. V 80. letech zažila Latinská Amerika několik težkých epidemií. Hlášeny byly tisíce případů. Podobně tomu bylo v USA a v Kanadě v 90. letech. Poslední velké epidemie byly v letech 2013-18 v Argentině. Zemřelo 114 lidí. V Panamě bylo v r. 2018 nakažených 103 osob a 4 zemřely. Virus zasáhl i Yosemitský národní park. V r. 2012 se tam nakazilo 8 návštěvníků.

 • Hrozba stávkové pohotovosti v PKP Cargo Int.

  3:50 do playlistu

  Hrozba stávkové pohotovosti v PKP Cargo Int.
  Odchody zaměstnanců ke konkurenčním firmám, pomalý růst mezd a nemožnost domluvit se už několik měsíců na nové kolektivní smlouvě. Důvody, kvůli kterým zvažují odboráři PKP Cargo International vyhlášení stávkové pohotovosti. Rozhodnou o ní v nejbližších dnech.

 • Arriva zlepší odbavení ve vlacích

  5:26 do playlistu

  Arriva zlepší odbavení ve vlacích
  Společnosti Arriva vlaky se podařilo ze tří čtvrtin nahradit problémový odbavovací systém, který zajišťuje prodej jízdenek v jejích vlacích ve Zlínském kraji. Zcela vyměněný a plně funkční by měl být do konce tohoto týdne. Potíže s prodejem jízdenek přetrvávaly od 15. prosince, kdy má společnost Arriva vlaky na starosti veřejnou dopravu na několika tratích v regionu. Výši sankce za tyto problémy kraj oznámí po dalším jednání s dopravcem 6. února.

 • Jednání o budoucí podobě Bedřišky

  6:26 do playlistu

  Jednání o budoucí podobě Bedřišky
  Živě redaktor Jiří Šíma.

 • FN Ostrava uspěla ve sporu s Pavlem Zončou

  8:57 do playlistu

  FN Ostrava uspěla ve sporu s Pavlem Zončou
  FN Ostrava částečně uspěla ve sporu s bývalým přednostou chirurgické kliniky nemocnice Pavlem Zončou. Ten byl zároveň děkanem Lékařské fakulty OU. Odvolací Krajský soud v Ostravě pravomocně změnil rozsudek soudu nižší instance a rozhodl, že odvolaní Pavla Zončy z funkce přednosty kliniky je platné.

 • Na Svatém Kopečku finišují s restaurováním

  11:12 do playlistu

  Na Svatém Kopečku finišují s restaurováním
  Na Svatém Kopečku u Olomouce pomalu končí opravy baziliky Navštívení Panny Marie. Jde o nejvýznamnější rekonstrukci poutního chrámu od jeho vzniku. Restaurátoři v něm pracovali už od roku 2018, kdy se barokní areál zároveň dostal na seznam národních kulturních památek.

 • Na Svatém Kopečku finišují s restaurováním

  12:54 do playlistu

  Na Svatém Kopečku finišují s restaurováním
  A na další detaily restaurování známé baziliky se kolega Dušan Gavenda ptal akademického sochaře Reného Tikala v odpoledním vysílání na ČT24.

 • Rodiče proti nanotechnologii ve školkách

  16:14 do playlistu

  Rodiče proti nanotechnologii ve školkách
  Někteří rodiče dětí v Krnově nesouhlasí se záměrem města použít v mateřských školách nástřik nanomateriálem. Podle odborníků takto ošetřené plochy interiéru snižují riziko šíření infekcí a nanotechnologie se už běžně používají v nemocnicích, hromadné dopravě nebo na letištích. Rodiče se ale bojí, že to nemusí být úplně bezpečné.

 • Princip nanonástřiků

  18:32 do playlistu

  Princip nanonástřiků
  A jak nástřik funguje? Obsahuje částice titanu o velikosti pouhých 2 nanometrů, které pak díky působení světla několik měsíců spalují veškeré mikroorganismy, viry nebo plísně. Rozkládají je na oxid uhličitý a vodu.

 • Nominace na Cenu Jantar

  18:50 do playlistu

  Nominace na Cenu Jantar
  Pořadatelé moravskoslezské Ceny Jantar zveřejnili některé nominace. Za činoherní představení ocenění může získat Jan Fišar, Norbert Lichý a Jakub Burýšek, v ženské kategorii Lada Bělašková, Anna Cónová a Petra Kocmanová. Jména vítězů výročních cen budou známá na galavečeru 15. března v ostravském Gongu.

 • Malíř a sedlák Paul Gebauer

  19:52 do playlistu

  Malíř a sedlák Paul Gebauer
  Slezské zemské muzeum v Opavě představuje malíře a sedláka Paula Gebauera. Tvořil v obci Sosnová nedaleko Opavy. Jeho dílo, podobně jako mnoha dalších německých malířů, mělo být po 2. světové válce v socialistickém Československu zapomenuto.

Přehrát vše

Související