iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
7. 2. 2015
12:00 na ČT1

1 2 3 4 5

4 hlasy
5218
zhlédnutí

Z metropole

130 let Rudolfina — Přibývá aut, není kde parkovat — Nová budova poblíž Budějovické — Stromová audiostezka — Hroby v Letňanech — Březí slonice v Zoo Praha — Dvorek ČVUT na Karlově náměstí

25 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • 130 let Rudolfina

  0:41 do playlistu

  130 let Rudolfina
  Před 130 lety - 7. února 1885 - bylo slavnostně otevřeno Rudolfinum, pojmenované na počest rakouského korunního prince Rudolfa. Budovu navrhli architekti Josefa Zítek a Josefa Schulz. Rudolfinum slouží především kulturním účelům, hlavně hudbě, ale v letech 1919 až 1941 tam zasedal Parlament.

 • Přibývá aut, není kde parkovat

  5:08 do playlistu

  Přibývá aut, není kde parkovat
  V Praze v roce 2014 přibylo téměř 31 tisíc aut. Vyplývá to z údajů Centrálního registru vozidel. V hlavním městě je tak stále složitější najít místo ke stání a přibývá i přestupků kvůli špatnému parkování. Problémy jsou nejen v centru města, ale také třeba na sídlištích v Praze 4 a nebo u polikliniky v Modřanech.

 • Co dál s opencard
 • Stíhání exprimátora Svobody
 • Praha proti pirátům silnic
 • Nová budova poblíž metra Budějovická
 • Stromová audiostezka

  10:37 do playlistu

  Stromová audiostezka
  Dub letní, který roste mezi Točnou a Cholupicemi, se v roce 2010 stal památným stromem. O tři roky později pak postoupil do finále prestižní ceny strom roku. Teď je součástí první pražské naučné audiostezky. Stromy na této stezce jsou označeny tabulkou s QR kódem. Když k ní turista přiloží svůj chytrý mobilní telefon, stáhne se mu přes internet audiosoubor a může si poslechnout povídání o příslušném stromě.

 • Hroby v Letňanech

  13:49 do playlistu

  Hroby v Letňanech
  Mimořádný nález v pražských Letňanech - archeologové tam našli nejen hroby z pozdní doby kamenné, ale i dvě hrobky ze starší doby železné. Právě ty jsou unikátní – patřily totiž členům vládnoucí vrstvy. První byl pohřben na voze, druhý pak s koňským postrojem zdobeným bronzem.

 • Březí slonice v Zoo Praha

  15:57 do playlistu

  Březí slonice v Zoo Praha
  Pražská Zoologická zahrada má důvod k radosti. Slonice Janita je březí. Očekávané slůně bude prvním počatým přímo v této zoo.

 • Upoutávka na Slatiny
 • Dvorek ČVUT na Karlově náměstí

  18:06 do playlistu

  Dvorek ČVUT na Karlově náměstí
  Areál Českého vysokého učení technického na Karlově náměstí se rozprostírá na místě, kde jen historie vzdělávání čítá 800 let. Zvenku je viditelná jen průčelní budova od architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna. Za ní se ale skrývá největší dvůr, na který jsme zatím v našem seriálu narazili. V místě stál původně klášter augustiánů, pak tam vyrostl kostel svatého Petra a Pavla, proboštství a kaple Božího hrobu. Po josefínských reformách byl kostel odsvěcen a zdejší řád zrušen. Velmi brzy se do uprázdněného areálu nastěhovali vojáci, kteří tady v Karlových kasárnách byli až do poloviny 19. století. Během druhé světové války prostor zabrala německá armáda. Zajímavostí je i to, že v areálu - na místě současné menzy - Vojtěch Hynais vytvořil slavnou oponu Národního divadla.

 • Výzva

Přehrát vše