iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
14. 6. 2014
13:00 na ČT1

1 2 3 4 5

5 hlasů
4272
zhlédnutí

Z metropole

Historie pražské lodní dopravy — Nová loď na Vltavě — Předzahrádky v centru Prahy — Návrat Kaplického knihovny? — Hotel Praha minulostí — Budoucnost domu na rohu Václavského náměstí — Stopy židovské přítomnosti na Vinohradech — Studentský film o Tomanu Brodovi — Koncepce vltavských břehů — Život na náplavkách

26 min | další Zpravodajství »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...
odkaz na video zhasnout pomoc zvukový popis

přehrát vše

 • Historie pražské lodní dopravy

  0:37 do playlistu

  Historie pražské lodní dopravy
  Osobní lodní doprava v metropoli začala v roce 1841, kdy britský inženýr Joseph Ruston postavil v Karlíně dřevěný parník, nazval ho Bohemia a zahájil s ním pravidelnou dopravu mezi Prahou a Drážďany. Ta trvala do roku 1850. Nepřerušená tradice lodní dopravy začíná pak v roce 1865 založením společnosti, která pod názvem Pražská paroplavební existuje dodnes. Na začátku parníky vyplouvaly z Podskalí, nejstarší dosud fungující přístav je ale pod Rašínovým nábřežím - využívá se od roku 1878.

 • Nová loď na Vltavě

  4:30 do playlistu

  Nová loď na Vltavě
  Po 30 letech se na Vltavě objevila nová osobní loď pro 160 cestujících. Grand Bohemia je nejrychlejší osobní loď v Praze. Na plný výkon dokáže vyvinout rychlost až 20 kilometrů v hodině. Její vyhlídková trasa bude kolem Karlova mostu, kde ale Vltava doslova praská ve švech.

 • Předzahrádky v centru Prahy

  6:17 do playlistu

  Předzahrádky v centru Prahy
  Památkáři určili, jak mají vypadat předzahrádky v centru Prahy. Přesto tam pořád zůstávají ty nejméně vyhovující - a to přímo v památkové rezervaci. Radnice a správa komunikací si za pronájem místa účtují dokonce třikrát víc peněz, než se platí třeba ve Vídni. Památkáři teď úřadům navrhnou, aby omezily i reklamu v centru metropole.

 • Návrat Kaplického knihovny?

  8:04 do playlistu

  Návrat Kaplického knihovny?
  Na pražské Letenské pláni by měla stát budova, kterou architekt Jan Kaplický navrhl pro Národní knihovnu. Její zastánce - prezident Zeman - o tom hodlá debatovat s vládou. Pro je i ministr kultury - o projektu i vhodném místě bude mluvit s odborníky.

 • Hotel Praha minulostí

  10:05 do playlistu

  Hotel Praha minulostí
  Kamera pořadu Z metropole zachytila v únoru hotel Praha během demolice - už jako přeťatý na polovinu. Nyní máme letecké záběry z 20. května, kdy proslulý hotel už vypadal spíš jako zřícenina hradu Okoř. Ani to už ale neplatí. Uprostřed tohoto týdne je hotel Praha definitivně minulostí.

 • Budoucnost domu na rohu Václavského náměstí

  10:44 do playlistu

  Budoucnost domu na rohu Václavského náměstí
  Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice má ještě naději. Pražský Magistrát tento týden zrušil rozhodnutí o jeho demolici. Věc vrátil stavebnímu úřadu Prahy 1 k dalšímu projednání. Proti demolici domu protestovala v minulých měsících část odborníků i veřejnosti.

 • Galileo míří do Prahy
 • Opencard zas a znovu
 • Židé na Vinohradech a synagoga
 • Studentský film o Tomanu Brodovi

  15:57 do playlistu

  Studentský film o Tomanu Brodovi
  Dokument o Tomanu Brodovi - muži, kterému se podařilo přežít Osvětim - natočil se spolužáky student Matouš Bičák. Celovečerní snímek vznikal tři roky, premiéru měl v alternativním kině Aero.

 • Upoutávka na Dvorek Komenského
 • Koncepce vltavských břehů

  18:42 do playlistu

  Koncepce vltavských břehů
  Už několik let řeší pražský Magistrát otázku, jak oživit vltavské břehy. Konečně teď se odpověď rýsuje. Vznikla Koncepce pražských břehů, kterou vypracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy a kterou schválili radní. Koncepce počítá s úpravou břehů od jižního po severní okraj Prahy. Mají vzniknout nové oddechové zóny, přibydou nové cesty a jednotlivé úseky včetně náplavek se přebudují tak, aby je bylo možné na obou stranách řeky projít.

 • Život na náplavkách

  22:08 do playlistu

  Život na náplavkách
  Reportáž Radka Kříže - život na náplavkách přes den, v noci i brzy ráno.

 • Pozvánky

Přehrát vše