iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
5. 12. 2009
18:31 na ČT24

1 2 3 4 5

10 hlasů
9532
zhlédnutí

Prizma

Slumy bangladéšského hlavního města Dháky — Výstava robotů v Japonsku — Jak se stavěl Karlův most?

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Jak se stavěl Karlův most?

  0:53 do playlistu

  Jak se stavěl Karlův most?
  Karlův most: Taky Vás na základní škole učili, že Karlův most byl postaven z vajec? Vědci na toto téma dlouho spekulovali a často se nemohli shodnout. Výsledky nejnovější studie, které vám jako první přináší dnes právě magazín Prizma, ukazují, že učebnice dějepisu bude nejspíš potřeba přepsat.

 • Recyklované bot

  5:56 do playlistu

  Recyklované bot
  Říká se, že nic není starší, než včerejší noviny. Jak je použít a nevypadat trapně? Můžete do nich zabalit vajíčka, jablka nebo křehké sklo. Můžete je spálit nebo - lépe - odevzdat do sběru. A nebo si z nich můžete vyrobit třeba boty. Zní to jako nápad za miliony. Ale bohužel ? Už je patentovaný. Jistá tchaj-wanská módní návrhářka vyrábí z novin obutí už pár měsíců.

 • Bangladéšské slum

  9:02 do playlistu

  Bangladéšské slum
  Bangladéš, stát v jižní Asii, známe asi všichni ze zpráv. Často tu dochází k ničivým záplavám, které si pokaždé vyžádají mnoho životů a způsobují i škody na beztak už dost poničené infrastruktuře. Dnes však čelí Bangladéš i další hrozbě: překotné urbanizaci. Lidé se z venkova doslova hrnou do měst. Ta na ně ale nejsou připravena.

 • Rostlina z Peru

  11:25 do playlistu

  Rostlina z Peru
  Královně And hrozí vyhynutí. Vzácná jihoamerická bromélie, která vypadá trochu jako kaktus, roste na několika místech v horách Peru a Bolívie. Na jednu z nejstarších rostlin na Zemi mají spadeno místní zemědělci. Vážným nepřítelem jsou pro ni taky klimatické změny. Zatím však přežívá, a tak se i vy můžete podívat na vzácné záběry květů, které svět vidí jednou za několik desítek let.

 • Klimatické změny v Keni

  14:16 do playlistu

  Klimatické změny v Keni
  Do začátku klimatické konference v dánské Kodani zbývají už jen dny a po celém světě probíhají přípravné summity, pilují se poslední detaily společných postojů, návrhů a ústupků. Stále častěji je slyšet i hlas rozvojových zemí. Hlavně těch, které v poslední době trpí extrémními výkyvy počasí. Příkladem za všechny může být východoafrická Keňa. Ta už desetiletí nezažila horší sucha, než letos.

 • Výstava robot

  17:54 do playlistu

  Výstava robot
  Kde jinde než v Japonsku hledat poslední novinky ze světa robotů? Letos se zase po dvou letech sešli odborníci na robotiku v Tokiu na známé mezinárodní výstavě IREX. Svoje nové nápady tu předvedlo více více než dvě stě vystavovatelů. A návštěvníci si pochopitelně přišli na své: mohli si všechno prohlédnout a leccos si dokonce i vyzkoušet.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související