iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
17. 5. 2008
19:31 na ČT24

1 2 3 4 5

24 hlasů
3838
zhlédnutí

Prizma

Vědci bádají po tajemství vesmíru.

21 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Jak vznikl vesmír

  0:51 do playlistu

  Jak vznikl vesmír
  Největší světová laboratoř možná brzy pomůže rozluštit vesmírné tajemství. Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum spouštějí ve Švýcarsku zatím nejdůležitější z jejich dosavadních pokusů. Experiment Atlas má pomoci porozumět tomu, jak vznikl vesmír a z čeho se skládá.

 • Záchrana zvířat před suchem

  4:11 do playlistu

  Záchrana zvířat před suchem
  Farmáři na východním pobřeží Austrálie zažívají nejhorší sucho za poslední roky. Starosti si dělají i ochránci přírody, vodní ptáci totiž pomalu nemají kde hnízdit. Rozhodli se proto upravit jednu z bažin a odklonit do ní vodu z drobných srážek.

 • Lov jednorohých nosorožců

  6:10 do playlistu

  Lov jednorohých nosorožců
  V odlehlých džunglích a na vzdálených pastvinách v Nepálu se bojuje. Nemáme ale na mysli střety povstalců s vládní garniturou. Nepálští vojáci mají políčeno na pytláky, kteří zabíjejí ohrožené druhy zvířat. S jednou takovou výpravou se vydáme po stopách těch, kteří loví jednorohé nosorožce.

 • Věda dětem

  8:21 do playlistu

  Věda dětem
  Ve Spojených státech uspořádali vědecký festival pro děti. Na prestižním Technologickém institutu v Massachussets nešlo jen o to, začít vychovávat mladé vědce. Organizátoři se hlavně snažili dětem vědu představit, zlepšit její image a samozřejmě je pobavit.

 • Zkrocení žraloků

  10:15 do playlistu

  Zkrocení žraloků
  Zamíříme pod hladinu. Nikoliv ale pod hladinu oceánu, ale do akvária v ruském Petrohradu. Jeho největšími hvězdami jsou žraloci. Tamní chovatelé se pokoušejí o něco velmi neobvyklého - tyto údajně neovladatelné zabijáky se snaží zkrotit.

 • Odklid domovního odpadu v LA

  13:18 do playlistu

  Odklid domovního odpadu v LA
  Jako každé velké město se i Los Angeles potýká s domovním odpadem. Řeší se nejen otázka kam s ním, ale i jak. Některým obyvatelům LA teď ubyla jedna nepříjemná povinnost. Těžké popelnice už nemusí stěhovat k silnici - kompletně se o ně postará jedna tamní firma. Samozřejmě ne zadarmo.

 • Malování v šeru

  16:41 do playlistu

  Malování v šeru
  Výzvy pomáhají rozšiřovat obzory a to nejen ve vědě. Své o tom ví malíř Edd Aragon z filipínské Manily. Před lety dostal zakázku pro jeden vyhlášený bar v Sydney. Nejen, že zajistil, že jeho díla budou vidět i ve zdánlivé tmě, ale zůstal malování v šeru i nadále věrný.

 • Vylepšení zdravotnické péče v Austrálii

  19:06 do playlistu

  Vylepšení zdravotnické péče v Austrálii
  V Austrálii se rozjíždí projekt, který má zlepšit dostupnost zdravotnické péče - hlavně na odlehlých místech země. Nejde jen o běžné kontroly u praktického lékaře, ale i možnost konzultací se specialisty. A aby lidé z australského venkova nemuseli desítky kilometrů do velkých měst, hledá se jiné řešení. A tím je takzvaná telemedicína.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související