7. 3. 2014
Koprodukční film České televize Fair Play vstoupil do českých kin. Snímek režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové doprovázela při mimořádné projekci odborná diskuze k problematice dopingu ve sportu. Kromě režisérky filmu se jí účastnil například koulař Remigius Machura, jenž se v minulosti k dopingu přiznal, atlet Jiří Vojtík či Jan Chlumský z Antidopingového výboru ČR.
„Česká televize chce spolupracovat na takových snímcích, které se dotýkají celospolečenských témat, nutí k zamyšlení a mají ambici měnit stav věcí. Nejlépe to dokládá například dokument Šmejdi. Věříme, že veřejnou diskuzi rozproudí i snímek Fair Play pojednávající o problematice státem řízeného dopingu mezi sportovci v osmdesátých letech v bývalém Československu,“ vysvětluje vedoucí Filmového centra České televize Helena Uldrichová.
„Dostal se ke mně případ jedné vrcholové atletky, které údajně její trenér bez jejího vědomí píchal anabolické steroidy s romantickým názvem Stromba. Tvrdil, že jde o obyčejné vitaminy. To pro mě byla zásadní inspirující informace," uvedla k motivaci pro natočení filmu Andrea Sedláčková. Historik Vít Poláček připomněl datum, kdy se u nás zlegalizoval státem řízený doping. Stalo se tak podle něj 1. 1. 1985, kdy byl zřízen Ústav národního zdraví pro vrcholový sport.
V diskuzi se řešila také budoucnost nelegálních podpůrných prostředků. „Pokud ve sportu zůstanou peníze, bude se pokaždé i dopovat,“ řekl Remigius Machura, který zároveň vyslovil přání, aby se sport opět stal životním stylem a lidé sportovali hlavně pro radost. Bývalý koulař také vysvětlil, co rozhodlo o tom, že přistoupil na doping i proč se k němu po letech oficiálně přiznal. „Nepovažujte mě za hrdinu!,“ zdůraznil v této souvislosti.
„Chceme, jako rodiče, vidět naše děti vítězit. Ale jde to i bez dopingu. Záleží na tom, jak si to sami nastavíme,“ upozornil na osobní aspekt na závěr diskuse výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský. Což potvrdil z vlastní zkušenosti i atlet Jiří Vojtík: „Sportuju dvacet pět let, prošel jsem dvěma olympiádami bez dopingu a bez jediné operace. Vrcholový sport může být zdravý. Když víte, jak na něj.“
1. 9. 2010
Televizní premiéru filmu režiséra Tomáše Vorla o studentech, učitelích, rodičích a graffiti uvádí ČT1 v neděli 5. září od 20:00 hodin.
Koprodukční snímek České televize a VOREL FILM je hořkou komedií o studentech gymnázia, kteří po nocích malují ilegální graffiti. Odkrývá spor svobody a konformity, konflikt mezi školou, která je často vzdálená realitě, a žáky, kteří se na podobě světa chtějí bezprostředně podílet.
31. 8. 2010
23. 8. 2010
13. 7. 2010
12. 7. 2010
9. 7. 2010
29. 6. 2010
28. 6. 2010
24. 6. 2010
23. 6. 2010