18. 2. 2011
Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo, premiér neubývá – Česká televize na tom má výrazný podíl.
Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou vydal Institut dokumentárního filmu začátkem února. Role České televize v produkci, koprodukci a tvorbě českých dokumentárních filmu je klíčová a nenahraditelná. V roce 2010 vynaložila televize veřejné služby přes 107 milionů Kč externích a přes 50 milionů Kč interních nákladů na 786 dokumentárních projektů – nákup, výrobu, koprodukce či na zakázku.
Česká televize se v loňském roce podílela na koprodukci 9 distribučních dokumentů a do své programové nabídky dokumentárních snímků vnesla několik změn: „Velký český společenský dokument dostal například nový prostor v hlavním vysílacím čase, ´malý dokument´ byl vymezen jako krátký společenský dokument,“ uvádějí Jana Kopecká a Zdeněk A. Tichý z dramaturgie ČT2. Sledovanosti v ČT již tradičně vládly dokumenty o známých osobnostech – 13. komnata a Příběhy slavných – a cestopisy (Na cestě). Na ČT2 se mezi nejúspěšnější snímky zařadily i Manželské etudy po dvaceti letech.
Český dokument uváděný ve čtvrtečním hlavním vysílacím čase je letos nově řazen do tematických cyklů. „Dále se počítá s tvorbou kulturních hodinových dokumentů, krátkých historických a kulturních dokumentárních cyklů,“ upřesňují dramaturgové a doplňují: „Do vysílání uvedeme například koprodukční dokumenty ČT Nesvatbov, Oko nad Prahou či Český mír a další. Z nejzajímavějších nových koprodukcí uveďme například Věra Čáslavská – vzlety a pády režisérky Olgy Sommerové či Čas vyrovnání Tomáše Kudrny.“ www.ceskatelevize.cz/filmy
V roce 2010 bylo uvedeno do kin 16 premiérových titulů, stejně jako o rok dříve, navštívilo je ale podle údajů Unie filmových distributorů téměř třikrát více diváků než předloni – přes 160 000. Velkou část návštěvnosti má na svém kontě koprodukční snímek ČT Katka režisérky Heleny Třeštíkové (117 000 diváků), který je daleko před dalšími v pořadí – Oko nad Prahou Olgy Špátové (21 000) a Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy (cca 7 000). „Je to velmi pozitivní trend, který spolu s úspěchy filmů v zahraničí dává optimismus do příštích let,“ hodnotí údaje Hana Rezková z Institutu dokumentárního filmu, který systematicky mapuje dokumentární scénu ve střední a východní Evropě a věnuje se podpoře filmových profesionálů z této oblasti. Vzrůstající úroveň českého dokumentu potvrzuje i jeho podpora ze strany Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie – v roce 2010 to bylo 33 milionů Kč pro 39 projektů. Podle Rezkové čeká přes všechny pozitivní zprávy české dokumentaristy poměrně náročný rok. Další výzvou je i přes výhody digitální kinodistribuce hledání dalšího prostoru pro dokumenty v programech kin.
Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT
18. 2. 2011
Českému filmovému dokumentu se daří: diváků v kinech v roce 2010 výrazně přibylo, premiér neubývá – Česká televize na tom má výrazný podíl.
15. 2. 2011
Režisér Vít Klusák, známý jako spoluautor snímků Český sen a Český mír, nazval svůj časosběrný dokument Vše pro dobro světa a Nošovic groteskou „o poli, na kterém rostou auta“. Koprodukční dokument České televize má v kinech premiéru ve čtvrtek 17. února 2011.
14. 2. 2011
Zdeněk Svěrák v příběhu muže, který myslel, že nemůže být hůř, a prožíval přitom nejhezčí léta svého života. Slavný český oscarový film, který získal šest Českých lvů a řadu dalších ocenění. Filmový večer zahájí 15. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1996.
9. 2. 2011
V kinech od čtvrtka 10. února 2011. První český loutkový animovaný film promítaný ve 3D. Výpravná filmová podívaná, kombinující tradiční loutkovou animaci s počítačovou animací. Poslední část adaptací pohádek Jana Wericha.
7. 2. 2011
Martin Dejdar v hlavní roli filmu o lásce, tanci a neumírání (1994). Snímek režiséra J. Jireše a scenáristy J. Hubače v projektu 20 filmových sezón v České televizi. Filmový večer zahájí 8. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1995.
7. 2. 2011
Ve všech kategoriích získal celkem 13 nominací koprodukční film ČT Pouta následovaný dalším filmem s podílem televize veřejné služby Občanským průkazem, který má nominací 11. Další nominace mají filmy Kuky se vrací (7), Největší z Čechů (6) Mamas & Papas (5). V průběhu nominačního večera se Česká televize se svými tvůrci mohla radovat z prvních ocenění. Film Kuky se vrací získal cenu za nejlepší filmový plakát, Ceny filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film si odnesl Radim Špaček za film Pouta a Vít Klusák s Filipem Remundou za snímek Český mír.
4. 2. 2011
V sobotu 5. února na Dvojce od 20.00 odvysílá Česká televize přímý přenos letošního slavnostního vyhlašování nominací na výroční filmové ceny Český lev 2010, udělované Českou filmovou a televizní akademií.
2. 2. 2011
Film režiséra Jiřího Svobody z roku 2005 přichází se stále aktuálním sdělením.
31. 1. 2011
Dokument Olgy Sommerové Trilobit 2010 uvede v premiéře ČT2 v sobotu 12. 2. od 18:15 hod. Zachycuje slavnostní vyhlášení cen TRILOBIT BEROUN 2010. Za původní díla filmové a televizní tvorby je (29. 1. 2011) FITES udělil také tvůrcům původních a koprodukčních pořadů České televize: Radimu Špačkovi, Lucii Seifertové a Pavlu Koutskému, Tomáši Škrdlantovi, Aleši Kisilovi, Martinu Duškovi a Ondřeji Provazníkovi, Andree Culkové, Alexandře Berkové in memoriam a Lence Wimmerové. Odborná porota vybírala z více než sta snímků. Cenu Vladislava Vančury převzal režisér František Filip.
31. 1. 2011
J. Abrhám, P. Kříž, V. Preiss a P. Zedníček ve filmové komedii o nevinných podvodnících, podvodných láskách a láskyplných nadějích podle povídek Bohumila Hrabala (1994). Režie Dušan Klein. Filmový večer zahájí 1. února ve 20:00 na Jedničce dokument z cyklu Rozmarná léta českého filmu o hlavních událostech roku 1994.