Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

ČT2: Katka – strhující dokument o zápasu s drogovou závislostí

28. 6. 2011

Ojedinělý snímek Heleny Třeštíkové Katka je nejsledovanějším dokumentem českých kin a získal mnoho domácích a zahraničních ocenění. Přináší šokující i dojemnou výpověď o třinácti letech narkomanky Katky, jejích vzestupech, zápasech s drogou, se životem, se sebou. Sleduje boj mladé ženy o znovuzískání sebeúcty a uplatnění v každodenním životě. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT uvede Dvojka ve čtvrtek 30. června od 20:05 hodin.

Katčin životní příběh začíná zdánlivě všedně. Jako mnoho jiných mladých dívek se chce i ona odlišit od ostatních, chce být svobodná a nezávislá. Nechce vést stereotypní život. Záhy pozná svět drog a začne být závislá na heroinu. Droga jí zdánlivě nabízí onu vytouženou svobodu, ale ve skutečnosti ji o nezávislost připravuje. V šestnácti letech odchází z domova a začíná se propadat do polosvěta velkoměsta. Od této chvíle Katčin příběh připomíná zápletku antické tragédie, v níž je nemožné, aby se člověk vzepřel vlastnímu osudu. Pokud se o to přece jenom pokusí, ještě víc pod jeho tíhou padá.

Katka zkouší několikrát abstinovat, vystřídá dva partnery, ale oba jsou stejně jako ona drogově závislí. Poslední pokus zvítězit nad drogou se objevuje v okamžiku, kdy očekává narození dcery Terezky. Ta pro Katku a jejího druhého přítele Romana zpočátku skutečně představuje silnou motivaci, ale vůle narušená letitým přijímáním drogy, není schopná vyvolat v ženě trvalejší pocit zodpovědnosti. Katka je uznána nesvéprávnou a vytoužená dcera spojená s hmatatelným pocitem štěstí se jí natrvalo vzdaluje.

Na začátku natáčení časosběrného dokumentu netuším, jak se příběh bude vyvíjet. V tomto případě jsem si velmi přála, aby měl film nějakou katarzi. To se bohužel nestalo… Jediné v co doufám je, že film, který není příliš optimistický, může zasáhnout především mladé diváky a třeba jim i pomoci, pokud řeší problém drog,“ dodává režisérka Helena Třeštíková.

Dokumentární film Katka vznikl v koprodukci společnosti Negativ a České televize. Kamera Vlastimil Hamerník. Ocenění: festival Open City v Londýně – zvláštní uznání poroty. festival MakeDox v Makedonii – hlavní cena festivalu „Onion Award“ za nejlepší film v mezinárodní soutěži, dvě ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů RIDM v kanadském Montrealu, Český lev za nejlepší dokument roku 2010, historicky první Cena české filmové kritiky – nejlepší dokument a další ocenění.

Repríza dokumentu Katka na ČT2: čtvrtek 7. 7. od 11:10 hod. www.ceskatelevize.cz/program

Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

  • ČT2: Katka – strhující dokument o zápasu s drogovou závislostí

    28. 6. 2011

    Ojedinělý snímek Heleny Třeštíkové Katka je nejsledovanějším dokumentem českých kin a získal mnoho domácích a zahraničních ocenění. Přináší šokující i dojemnou výpověď o třinácti letech narkomanky Katky, jejích vzestupech, zápasech s drogou, se životem, se sebou. Sleduje boj mladé ženy o znovuzískání sebeúcty a uplatnění v každodenním životě. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT uvede Dvojka ve čtvrtek 30. června od 20:05 hodin.

  • Výrazné ocenění původní televizní a koprodukční filmové tvorby ČT

    20. 6. 2011

    Zlatý prim (hlavní cena festivalu), Mladý prim (hlavní cena sekce Studentský smích), Cena FITES za nejlepší scénář, Cena za nejlepší ženský herecký výkon a Cena za nejlepší režii pro původní televizní povídkový film Setkání s hvězdou: Vilma Cibulková, Zlatý prim pro koprodukční film ČT Fimfárum do třetice všeho dobrého, Mladý prim a Cena Zdeňka Podskalského pro koprodukční film ČT Občanský průkaz na 33. ročníku Festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují (11. – 18. června 2011).

  • ČT1 a ČT HD: Zoufalci, pozoruhodná komedie o soudobých třicátnících

    15. 6. 2011

    Zoufalci, komedie o soudobých třicátnících, kteří hledají únik z bilance svých životů. V neděli 19. 6. na ČT1 a ČT HD od 20:00 televizní premiéra koprodukčního filmu České televize. Scénář a režie Jitka Rudolfová.

  • ČT2: Český mír, nepřehlédnutelný dokument o americkém radaru

    14. 6. 2011

    Ve čtvrtek 16. června na Dvojce od 20:05 dokumentární komedie Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy o plánované výstavbě amerického radaru v Brdech, k jejíž realizaci nakonec nedošlo. Koprodukční film České televize a Hypermarket filmu odhaluje s humornou nadsázkou zákulisí diplomatických manévrů a protestů veřejnosti, které vydávají ojedinělé svědectví o složitosti české národní povahy.

  • Koprodukční velkofilm České televize Lidice plní kina

    14. 6. 2011

    Návštěvnost a odezva diváků snímku Lidice předčila všechna očekávání. Film navíc míří i za našimi vojáky do Afghánistánu.

  • Čeští diváci se vracejí do kin, zaujal je koprodukční film ČT Lidice

    7. 6. 2011

    Film Lidice za první čtyři dny vidělo neuvěřitelných 46 812 diváků, do obchodů se vrací i soundtrack k filmu. Připravuje se promítání v Lidickém památníku a snímek se představí i v zahraničí.

  • Dokument Po dlouhé noci den o totálně nasazených ženách míří do kin

    7. 6. 2011

    Od 9. června vstupuje do českých kin koprodukční dokumentární film České televize Po dlouhé noci den. Režisér a kameraman Tomáš Kudrna v něm zachycuje životní osudy tří žen – Polky, Češky a Ukrajinky, za druhé světové války nasazených v Německu na nucené práce.

  • Koprodukční velkofilm České televize Lidice míří do kin

    1. 6. 2011

    Příběh obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. K. Roden, Z. Fialová, Z. Bydžovská, J. Budař a další v koprodučním snímku P. Nikoleava Lidice, na jehož vzniku se významně podílela také Česká televize. Filmové zpracování téměř 70 let starého nacistického masakru obyvatel středočeských Lidic a jejich následného srovnání se zemí je právem považované za filmovou událost roku. V kinech od 2. června.

  • Česká televize hlavní mediální partner Zlín Film Festivalu 2011

    25. 5. 2011

    Česká televize je hlavním mediálním partnerem 51. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně (29. 5. – 5. 6.) a při této příležitosti pořádá 1. 6. Den dětí s Českou televizí na zlínském nám. Míru. V průběhu festivalu uvede ČT1 Zlínské festivalové vteřiny a 4. 6. od 20:00 přímý přenos závěrečného galavečera Zlín Film Festivalu 2011 Malí velcí hrdinové.

  • Filmy Českého lva na ČT1 – od 24. května

    23. 5. 2011

    Zapomenuté světlo, Knoflíkáři, Návrat idiota, Pupendo, Kráska v nesnázích, Václav. Na cyklus 20 filmových sezón v České televizi navazuje od 24. května na Jedničce vždy v úterý večer série šesti koprodukčních snímků ČT, oceněných Českým lvem.

 [ 301 - 310 ]  [ 311 - 320 ]  [ 321 - 330 ]  [ 331 - 340 ]  [ 341 - 350 ]