26. 11. 2002
Snímek Matěje Mináče a Patrika Pašše - Síla lidskosti - Nicholas Winton, který byl vyroben v koprodukci s Českou televizí, získal v noci na dnes v New Yorku prestižní ocenění International Emmy Award v kategorii dokumentárních filmů. International Emmy Award oceňuje nejlepší snímky televizí z celého světa kromě USA celkem v sedmi kategoriích. Film zachycuje příběh člověka, který v roce 1939 zachránil před nacisty více než 600 československých dětí, uvedla agentura. V roce 1997 našel režisér Matej Mináč v archivu Židovského muzea v Praze zlomky materiálu o záchraně českých židovských dětí, které byly odvezeny do Anglie a vychovány adoptivními rodiči. V roce 1939, těsně před 2.druhou světovou válkou, se podařilo anglickému burzovnímu makléři panu Nicholasi G. Wintonovi a jeho spolupracovníkům odeslat z Prahy z Wilsonova nádraží šest vlaků, a zachránit tak 669 dětí. Panu Wintonovi je dnes už přes 80 let a žije v Maidenheadu poblíž Londýna. Pracuje na zahradě, vaří, řídí auto a těší se dobrému zdraví. Málokdo z jeho okolí ví, že významem své záchranné akce z roku 1939 se řadí k takovým postavám jako je O. Schindler nebo R. Wallenberg. Tři roky hledal režisér Mináč se svými spolupracovníky jedinečné záběry a fotografie z té doby. Našli opravdové skvosty jako záběr pana N. Wintona v roce 1939 na nádraží v Londýně, denní život zachráněných dětí ve škole, předávání dětí adoptivním rodičům a díky těmto objevům je celý příběh vyprávěn a pomocí archivů a výpovědí těch, kteří se záchranných akcí zúčastnili. Autoři dokumentárního příběhu museli najít i "Wintonovy děti", které žijí v cizině: v Itálii, Švédsku, Austrálii, v USA, ve Francii. Všichni vyprávěli své životní osudy, ale nikdo z nich netušil, že za svou záchranu vděčí právě panu Nicholasu Wintonovi. Česká televize dokument Síla lidskosti - Nicholas Winton uvedla v premiéře 17. listopadu 2001. Aktuálně zařazuje oceněný film v úterý 3. prosince ve 20.00 na ČT2.
3. 1. 2023
Projekty, které vznikly za podpory České televize, získaly 27 nominací z 30 možných
5. 12. 2022
Tradičně první březnovou sobotu - 4.března 2023 budou rozděleny ceny České filmové a televizní akademie.
2. 11. 2022
Z 26. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava si koprodukční filmy ČT odvezly ceny ze soutěžní sekce Česká radost, Cenu studentské poroty a Cenu publika. Všechny tyto oceněné filmy natočily režisérky.
29. 9. 2022
Mezinárodní poroty 35. ročníku Finále Plzeň ocenily Zlatým ledňáčkem hraný snímek Kdyby radši hořelo a dokument Jak jsem se stala partyzánkou. Co mezinárodní poroty zaujalo?
12. 9. 2022
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby.
12. 9. 2022
Režisérka koprodukčního filmu ČT Běžná selhání Cristina Grosan získala na festivalu v Benátkách Cenu za nejlepší režii “Autrici under 40 Valentina Pedicini”, určenou pro nejlepší filmařky do 40 let.
8. 9. 2022
Nadčasový příběh zachycující mladou generaci mladým způsobem.
18. 8. 2022
Koprodukční film České televize OBĚŤ, který natočil ve slovensko-česko-německé koprodukci režisér Michal Blaško podle scénáře Jakuba Medveckého, byl přijat na největší severoamerickou filmovou přehlídku v Torontu.
5. 8. 2022
Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech
28. 7. 2022
Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.