Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Nové Filmové centrum ČT má zprůhlednit výběr koprodukcí

2. 7. 2012

Filmové centrum, které k 1. 7. 2012 vzniklo v České televizi, bude fungovat jako kontaktní místo pro posuzování a zpracování filmových koprodukcí České televize. Tým uznávaných odborníků ve složení Helena Uldrichová jako vedoucí Filmového centra, Tomáš Baldýnský jako kreativní producent a Jaroslav Sedláček jako hlavní dramaturg, má zajistit především přehlednější a transparentnější kritéria výběru koprodukčních projektů ČT. Dalšími úkoly jsou zvýšit procento úspěšnosti koprodukčních aktivit ČT, posílit jméno České televize jakožto uznávaného a vyhledávaného partnera v oblasti filmové tvorby a nastavit aktivnější přístup k dramaturgii koprodukovaných filmů.

Česká televize je významným koproducentem českých distribučních filmů. Jako veřejnoprávní televize chce ještě posílit svou pozici jednoho z největších koproducentů českých filmů a aktivněji se podílet na tvorbě a realizaci kvalitních filmových titulů. Zřízením nového Filmového centra chce vedení České televize nastavit transparentnější systém hodnocení a výběru koprodukčních projektů tak, aby i v oblasti podpory české kinematografie přinášela kvalitu veřejné služby. ČT chce spolupracovat s kreativními a kvalitními producenty, tvůrci, distributory a filmovými institucemi, a přispívat tak ke vzniku kvalitních filmových děl, které zároveň dokáže i optimálně spolufinancovat.

Prostřednictvím Filmového centra chce Česká televize vstupovat do filmových projektů nikoli pouze jako vysílatel, ale jako skutečný koproducent, který se aktivně podílí na vzniku a výsledné podobě celého díla a zároveň za ním i stojí z hlediska kvality. Jsem rád, že se nám podařilo angažovat uznávané osobnosti filmového průmyslu a věřím, že se díky jejich renomé a zkušenostem stane z České televize uznávaný a vyhledávaný partner,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Filmové centrum České televize povede Helena Uldrichová, která v posledních třech letech byla předsedkyní profesní organizace APA: „Česká televize hraje nezpochybnitelnou roli v oblasti podpory českého filmu, zvláště za aktuálního stavu financování státního fondu české kinematografie.“ Centrum povede společně s Tomášem Baldýnským, úspěšným scénáristou, producentem a filmovým odborníkem, který bude v rámci nově vzniklé platformy působit jako kreativní producent. „Filmové centrum je symbolem toho, že Česká televize myslí svou podporu českého filmu vážně a že chce být nejen největším koproducentem filmové tvorby, ale i tím nejlepším,“ říká k nové aktivitě ČT Tomáš Baldýnský. Tým v pozici hlavního dramaturga doplní renomovaný filmový publicista Jaroslav Sedláček: „Chceme věnovat českým filmům maximální péči. Naší snahou bude nastavit transparentní, pokud možno jednoduchý proces hodnocení projektů a výběr těch, do nichž Česká televize bude chtít investovat a podílet se na nich. V tomto ohledu plánujeme spolupracovat s různými renomovanými osobnostmi i mimo Českou televizi.“

Skrze Filmové centrum chce být Česká televize respektovaným koproducentem, který má u filmových profesionálů přirozenou autoritu a vede je citlivě k týmové práci a spolupráci s ČT. Mezi prvními úkoly Filmového centra bude definovat novou koncepci v souladu s programovou strategií České televize a jejích programů, která bude následně zveřejněna na webových stránkách. ČT se bude snažit budovat okruh stálejších spolupracovníků na vzájemně výhodné bázi, jíž by měla vládnout profesionalita, otevřenost a respekt. V rámci Filmového centra chce ČT zaujmout aktivní přístup k dramaturgii koprodukovaných filmů, chce hledat nová témata a podporovat mladé a nadějné tvůrce.  

Systém posuzování externích projektů bude stát na čtyřech základních kritériích. Společně s hodnocením kvality obsahu budou použity i upravené formuláře bodování kulturních/uměleckých kritérií, které používají mnohé evropské kulturní instituce. Kromě subjektivního posouzení kvality scénáře umožní formuláře také definovat veřejnoprávní hledisko projektu. Obsahové posudky budou celkem tři, z nichž dva budou od externího okruhu hodnotitelů z řad filmové obce. Seznam hodnotitelů bude veřejně znám, hodnotitelé budou vybíráni tak, aby u konkrétního projektu nebyli ve střetu zájmů. Jeden obsahový posudek bude zpracován interním dramaturgem České televize s filmovou zkušeností.

Dalšími hledisky, ke kterým se bude přihlížet, je finanční stabilita projektu a zhodnocení výrobních kritérií společně s analýzou programu a určením adekvátního vysílacího času. V neposlední řadě bude brán v potaz i distribuční potenciál filmového projektu.

Výsledkem posuzování bude prezentace Programové radě ČT, která bude projekt schvalovat. Úkolem Filmového centra bude také srozumitelné objasnění producentovi, z jakých důvodů byl, či nebyl jeho projekt k prezentaci a následně k realizaci vybrán.

Michaela Fričová, tisková mluvčí ČT

Přílohy:

Další zprávy:

  • Posel se představí v Karlových Varech

    4. 7. 2012

    Matěj Hádek jako posel ve stejnojmenném filmu vjede na svém kole poprvé před filmového diváka 5. července 2012. V ten den má Posel premiéru na festivalu v Karlových Varech. Podle scénáře Marka Epsteina film natočil v brněnském studiu České televize režisér Vladimír Michálek.

  • Nové Filmové centrum ČT má zprůhlednit výběr koprodukcí

    2. 7. 2012

    Filmové centrum, které k 1. 7. 2012 vzniklo v České televizi, bude fungovat jako kontaktní místo pro posuzování a zpracování filmových koprodukcí České televize. Tým uznávaných odborníků ve složení Helena Uldrichová jako vedoucí Filmového centra, Tomáš Baldýnský jako kreativní producent a Jaroslav Sedláček jako hlavní dramaturg, má zajistit především přehlednější a transparentnější kritéria výběru koprodukčních projektů ČT. Dalšími úkoly jsou zvýšit procento úspěšnosti koprodukčních aktivit ČT, posílit jméno České televize jakožto uznávaného a vyhledávaného partnera v oblasti filmové tvorby a nastavit aktivnější přístup k dramaturgii koprodukovaných filmů.

  • Domov České televize v rámci MFF Karlovy Vary bude otevřen všem

    28. 6. 2012

    Česká televize jako tradiční mediální partner Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zvolila pro tento ročník zcela novou formu interakce s návštěvníky festivalu a přítomnými hosty.

  • Česká televize představila 21 připravovaných dokumentů

    18. 6. 2012

    Česká televize vnímá dokumentární tvorbu jako jeden z pilířů veřejné služby. Jako jediná televize podporuje dokumentární tvorbu a dává ji prostor na obrazovce i v kinech v takovém rozsahu. Jen vloni bylo v České televizi dokončeno 64 solitérních dokumentů, z nichž mnohé byly oceněny na tuzemských i zahraničních festivalech a filmových přehlídkách. Pod vedením Petra Dvořáka chce Česká televize i nadále zůstat hlavním producentem a koproducentem dokumentární tvorby a tuto svou pozici neustále posilovat. Na dnešním setkání s novináři představil generální ředitel společně s tvůrci dokumentární projekty, které v současnosti Česká televize připravuje.

  • Ocenění koprodukčního filmu ČT Láska je Láska a seriálu Život je ples

    18. 6. 2012

    Cenu Zdeňka Podskalského za nejvýraznější výkon mladého tvůrce získala Aneta Krejčíková za herecký výkon v romantické komedii Láska je láska a Cena Herecké asociace byla udělena Petru Lněničkovi za roli manažera domova seniorů v rodinném seriálu České televize Život je ples na 34. ročníku Festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu v Novém Městě nad Metují (9. – 16. června 2012).

  • Výrazný úspěch dokumentární tvorby České televize

    15. 6. 2012

    Grand Prix Vojtěcha Jasného pro Hledání Jana Wericha, Cena poroty pro Putování časem paní Marie Malé, 1. místo pro Národní klenoty, 1. místo pro Neobyčejné životy: Hana Maciuchová, 2. místo pro Návrat Davida Vondráčka/Věra Bílá, 3. místo pro film Jiří Suchý. Dokumentární filmy České televize získaly celkem sedm ocenění na 8. mezinárodním filmovém festivalu evropského umění Arts&film v Telči (14. – 16. června 2012).

  • Ocenění koprodukčního filmu ČT Modrý tygr na Zlín Film Festivalu 2012

    4. 6. 2012

    Cenu města Zlína jako zvláštní uznání hranému filmu pro děti získal rodinný film Modrý tygr režiséra Petra Oukropce na 52. mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež (27. 5. – 3. 6. 2012).

  • Grand Prix pro Mateje Mináče, režiséra koprodukčního dokumentu ČT Nickyho rodina

    31. 5. 2012

    Grand Prix získal Matej Mináč za objevné a lidsky hluboké téma filmu Nickyho rodina. Na 52. mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival (27. května - 3. června 2012) režisérovi ocenění udělil umělecký ředitel festivalu Petr Koliha.

  • Zahraniční ocenění koprodukčního filmu ČT Hlava – ruce – srdce

    25. 5. 2012

    Hlavní cenu festivalu získal film Davida Jařaba Hlava – ruce – srdce na Mezinárodním filmovém festivalu FANTASPOA v brazilském Porto Alegre (4. – 20. května 2012).

  • Česká televize opět aktivně podpoří dětský Zlín Film Festival

    25. 5. 2012

    Česká televize jako hlavní mediální partner podpoří i 52. ročník mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Zlín Film Festival, který proběhne od 27. května do 3. června 2012. Mezinárodní soutěže hraných filmů pro děti se zúčastní koprodukční film ČT Modrý tygr, Česká televize pak bude mít i své kandidáty v sekci animovaných filmů. V předpremiéře uvidí festivaloví návštěvníci nový koprodukční film ČT Tady hlídám já. Ve středu 30. května ovládne zlínské centrum Česká televize a v rámci Dne České televize nabídne bohatý program pro děti, rodiče a další návštěvníky festivalu.

 [ 251 - 260 ]  [ 261 - 270 ]  [ 271 - 280 ]  [ 281 - 290 ]  [ 291 - 300 ]