17. 3. 2014
Norský režisér Bard Breien, autor slavné komedie Kurz negativního myšlení, se opět vrací do Prahy. Host letošního Febiofestu, na němž uvede svůj nejnovější celovečerní film Detektiv Down natočený loni v pražských exteriérech, se českému publiku tentokrát představí i osobně - jako host Scénických rozhovorů ve Švandově divadle.
Právě tam jeho výtečnou komedii o jedné netradiční lekci negativního myšlení uvádějí už třetí sezónu jako divadelní hru v režii Daniela Hrbka: v roli zapšklého vozíčkáře Geirra exceluje Michal Dlouhý, výtečná je i Kristýna Frejová jako Ingvild a další. Živá talkshow s Bardem Breienem je ve Švandově divadle na programu v úterý 25. března od 19 hodin, večer bude moderovat David Hrbek. Rozhovor bude simultánně překládán do češtiny.
„Na Praze se mi moc líbí klid a přátelská atmosféra, a taky lidé. Z nějakého důvodu se podobají Norům - mají mentalitu outsiderů a rádi se baví,“ řekl Bard Breien, který se do Prahy vrátí už popáté. “Poprvé jsem přijel v roce 1994 s jedním mým přítelem, pronajali jsme si nejmenší a nejlevnější pokoj, jaký byl k mání, a nepřetržitě flámovali. Užili jsme si to, přestože bylo velmi teplé léto a přes den jsme se horkem div nerozpustili,“ vzpomíná. V české metropoli se pak zastavil ještě v roce 2007, kdy byl na festivalu v Karlových Varech uveden jeho film Kurz negativního myšlení. Ten tu získal Cenu za režii, později byl oceněn ještě Českým lvem za nejlepší zahraniční film.
Nejvydařenější pobyt v Praze ale zažil Breien loni během natáčení Detektiva Downa, příběhu mladého detektiva trpícího Downovým syndromem, který tu vznikal v norsko-česko-dánské koprodukci. “Poznal jsem tu spoustu milých lidí, se kterými se, doufám, zase uvidím, až se sem teď vrátím na českou premiéru,“ doufá Breien. Kvůli natáčení seriálu teď Norsko téměř neopouští, jak ale sám říká, pozvání z České republiky ho přimělo udělat „světlou výjimku“.
Fakt, že Detektiva Downa natočil Breien nakonec právě v Praze, přitom ovlivnila i jeho vydařená návštěva Švandova divadla. Tam se v roce 2011 v rámci hledání vhodných lokací pro filmování přišel podívat, jak vypadá jeho Kurz negativního myšlení na jevišti. A výsledek ho tak potěšil, že se s divadelníky rychle spřátelil.
„Představení samotné i navazující večírek s tvůrci a herci se natolik vydařily, že režisér druhý den ráno usoudil, že jezdit na další obhlídky do Maďarska by už bylo zbytečné – proč také, když mu jeho Pražané tak rozumějí,“ prozradil David Hrbek, který se teď chystá Barda Breiena na smíchovské scéně před publikem podrobně vyzpovídat. Ptát se bude na způsob, jakým točí své filmy, jak přistupuje k práci s herci, na jeho provokující cynizmus, za kterým je ale patrná citlivost a citovost. A také na Detektiva Downa, příběh Roberta Bogeruda, který se chce stát navzdory svému hendikepu soukromým detektivem a konečně dostává svůj první případ - pátrání po pohřešované osobě a on může využít svých emocí, aby ho vyřešil.
A jestli by si uměl Breien představit svůj nejnovější film jako divadelní hru? „Příběh detektiva Downa by se mohl odehrávat i na jevišti, vtip však tkví právě v tom, že tenhle detektiv má Downův syndrom. Smeknu před každým, kdo bude mít dost odvahy a pokusí se ho přenést na divadelní prkna,“ uvedl Breien.
Více na www.svandovodivadlo.cz a www.ceskatelevize.cz/detektivdown
24. 3. 2014
Produkční tým společnosti MIRACLE FILM spolu se zahraničními koproducenty –Marlen Media Group (SR) a Les Trois Ours (Francie) úspěšně prezentoval společný projekt – celovečerní loutkový film režiséra a výtvarníka Jana Baleje Malá z rybárny (projekt ve výrobě) na jednom z největších koprodukčních setkání animovaného filmu v Evropě, CARTOON MOVIE, který se koná od roku 1999 ve francouzském Lyonu.
17. 3. 2014
Norský režisér Bard Breien, autor slavné komedie Kurz negativního myšlení, se opět vrací do Prahy. Host letošního Febiofestu, na němž uvede svůj nejnovější celovečerní film Detektiv Down natočený loni v pražských exteriérech, se českému publiku tentokrát představí i osobně - jako host Scénických rozhovorů ve Švandově divadle.
16. 3. 2014
Koprodukční snímek České televize vyhrál ve filmové kategorii a skladbou roku se stala píseň Cesta, která v něm také zazněla. Na druhém místě mezi filmy se umístila komedie Revival.
12. 3. 2014
Česká kina uvádějí od 13. března 2014 koprodukční snímek České televize Všechny moje děti. Časosběrný dokument o životě v nejchudších východoslovenských osadách natočil režisér Ladislav Kaboš.
7. 3. 2014
Koprodukční film České televize Fair Play vstoupil do českých kin. Snímek režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové doprovázela při mimořádné projekci odborná diskuze k problematice dopingu ve sportu. Kromě režisérky filmu se jí účastnil například koulař Remigius Machura, jenž se v minulosti k dopingu přiznal, atlet Jiří Vojtík či Jan Chlumský z Antidopingového výboru ČR.
27. 2. 2014
Česká televize ve spolupráci s FAMU, FAMO a UTB vyhlašuje pitching dosud nerealizovaných studentských hraných filmů v min. délce 15 min za účasti zástupců ČT, pedagogů a studentů filmových škol. Nejlepšímu projektu bude nabídnuta koprodukce s ČT.
24. 2. 2014
Česká a filmová televizní akademie vybírala při hlasování v 21. ročníku výročních cen Český lev z 29 celovečerních hraných a animovaných filmů a 17 celovečerních dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2013. Čtyři nejvyšší ocenění – České lvy – získaly tři koprodukční snímky České televize.
17. 2. 2014
Hraný dokument Sametoví teroristé vypráví příběh lidí, kteří se rozhodli teroristickými útoky bojovat proti komunistickému režimu bývalého Československa. Vzpoura byla namířena proti baštám režimu i jeho představitelům. Divácká cena sekce Fórum festivalu Berlinale otevírá koprodukčnímu snímku ČT dveře na mezinárodní filmovou scénu.
27. 1. 2014
Dvě ceny získalo drama Zdeňka Tyce Jako nikdy, když filmoví publicisté ocenili herce v hlavních rolích - Petru Špalkovou a Jiřího Schmitzera. Cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli převzal Jiří Lábus za výkon ve filmu Viktora Tauše Klauni. Nejlepším dokumentem roku se stal podle kritiků snímek Show! režiséra Bohdana Bláhovce.
27. 1. 2014
Cenu české filmové kritiky za nejlepší dokument získal koprodukční snímek České televize Show! Pohled do zákulisí tuzemského zábavního průmyslu natočil Bohdan Bláhovec ve spolupráci s Tvůrčí producentskou skupinou Kamily Zlatuškové.