7. 3. 2014
Koprodukční film České televize Fair Play vstoupil do českých kin. Snímek režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové doprovázela při mimořádné projekci odborná diskuze k problematice dopingu ve sportu. Kromě režisérky filmu se jí účastnil například koulař Remigius Machura, jenž se v minulosti k dopingu přiznal, atlet Jiří Vojtík či Jan Chlumský z Antidopingového výboru ČR.
„Česká televize chce spolupracovat na takových snímcích, které se dotýkají celospolečenských témat, nutí k zamyšlení a mají ambici měnit stav věcí. Nejlépe to dokládá například dokument Šmejdi. Věříme, že veřejnou diskuzi rozproudí i snímek Fair Play pojednávající o problematice státem řízeného dopingu mezi sportovci v osmdesátých letech v bývalém Československu,“ vysvětluje vedoucí Filmového centra České televize Helena Uldrichová.
„Dostal se ke mně případ jedné vrcholové atletky, které údajně její trenér bez jejího vědomí píchal anabolické steroidy s romantickým názvem Stromba. Tvrdil, že jde o obyčejné vitaminy. To pro mě byla zásadní inspirující informace," uvedla k motivaci pro natočení filmu Andrea Sedláčková. Historik Vít Poláček připomněl datum, kdy se u nás zlegalizoval státem řízený doping. Stalo se tak podle něj 1. 1. 1985, kdy byl zřízen Ústav národního zdraví pro vrcholový sport.
V diskuzi se řešila také budoucnost nelegálních podpůrných prostředků. „Pokud ve sportu zůstanou peníze, bude se pokaždé i dopovat,“ řekl Remigius Machura, který zároveň vyslovil přání, aby se sport opět stal životním stylem a lidé sportovali hlavně pro radost. Bývalý koulař také vysvětlil, co rozhodlo o tom, že přistoupil na doping i proč se k němu po letech oficiálně přiznal. „Nepovažujte mě za hrdinu!,“ zdůraznil v této souvislosti.
„Chceme, jako rodiče, vidět naše děti vítězit. Ale jde to i bez dopingu. Záleží na tom, jak si to sami nastavíme,“ upozornil na osobní aspekt na závěr diskuse výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský. Což potvrdil z vlastní zkušenosti i atlet Jiří Vojtík: „Sportuju dvacet pět let, prošel jsem dvěma olympiádami bez dopingu a bez jediné operace. Vrcholový sport může být zdravý. Když víte, jak na něj.“
7. 3. 2014
Koprodukční film České televize Fair Play vstoupil do českých kin. Snímek režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové doprovázela při mimořádné projekci odborná diskuze k problematice dopingu ve sportu. Kromě režisérky filmu se jí účastnil například koulař Remigius Machura, jenž se v minulosti k dopingu přiznal, atlet Jiří Vojtík či Jan Chlumský z Antidopingového výboru ČR.
27. 2. 2014
Česká televize ve spolupráci s FAMU, FAMO a UTB vyhlašuje pitching dosud nerealizovaných studentských hraných filmů v min. délce 15 min za účasti zástupců ČT, pedagogů a studentů filmových škol. Nejlepšímu projektu bude nabídnuta koprodukce s ČT.
24. 2. 2014
Česká a filmová televizní akademie vybírala při hlasování v 21. ročníku výročních cen Český lev z 29 celovečerních hraných a animovaných filmů a 17 celovečerních dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2013. Čtyři nejvyšší ocenění – České lvy – získaly tři koprodukční snímky České televize.
17. 2. 2014
Hraný dokument Sametoví teroristé vypráví příběh lidí, kteří se rozhodli teroristickými útoky bojovat proti komunistickému režimu bývalého Československa. Vzpoura byla namířena proti baštám režimu i jeho představitelům. Divácká cena sekce Fórum festivalu Berlinale otevírá koprodukčnímu snímku ČT dveře na mezinárodní filmovou scénu.
27. 1. 2014
Dvě ceny získalo drama Zdeňka Tyce Jako nikdy, když filmoví publicisté ocenili herce v hlavních rolích - Petru Špalkovou a Jiřího Schmitzera. Cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli převzal Jiří Lábus za výkon ve filmu Viktora Tauše Klauni. Nejlepším dokumentem roku se stal podle kritiků snímek Show! režiséra Bohdana Bláhovce.
27. 1. 2014
Cenu české filmové kritiky za nejlepší dokument získal koprodukční snímek České televize Show! Pohled do zákulisí tuzemského zábavního průmyslu natočil Bohdan Bláhovec ve spolupráci s Tvůrčí producentskou skupinou Kamily Zlatuškové.
23. 1. 2014
Třináct koprodukčních snímků České televize získalo celkem 60 nominací výročních cen Český lev. Soutěž pořádá Česká filmová a televizní akademie a v letošním 21. ročníku udělila celkem 75 nominací. Slavnostní předání cen proběhne v nové dramaturgii 22. února v Rudolfinu. Slavnostní večer bude Česká televize přenášet živě na programu ČT1.
22. 1. 2014
V sobotu 25. ledna 2014 budou v divadle Archa, v přímém přenosu ČT2, již počtvrté vyhlášeny Ceny české filmové kritiky, jimiž čeští filmoví publicisté ohodnotí nejlepší počiny uplynulého roku. Průvodcem večera bude moderátor Václav Moravec.
20. 1. 2014
Mádl, Zelenka, Krobot, Nellis, Špaček, Pavlásková, Sommerová, Tuček, to jsou jen někteří z režisérů, se kterými Filmové centrum České televize spolupracuje v roce 2014 na jejich nových snímcích.
16. 1. 2014
Česká televize připravuje film Krasosmutnění, adaptaci stejnojmenné novely Bohumila Hrabala navazující na legendární Postřižiny. Projekt je výsledkem aktivní dramaturgie Filmového centra ČT. Autorem scénáře je Marek Epstein, režie se ujme Jiří Vejdělek, producentem bude Tomáš Hoffman. O látku projevili předběžný zájem i zahraniční producenti.