22. 5. 2014
V rámci nominačních projekcí budou k vidění v Praze, Ústí nad Labem a Plzni
Nominace na 8. ročník Ceny Pavla Kouteckého za nejosobitější dokumentární počin vyhlásila po několikahodinové diskusi pětičlenná porota. Do finále letošního ročníku této prestižní ceny pro dokumentaristy postupuje sedm dokumentů - DK režisérky Báry Kopecké o architektovi Davidu Kopeckém, Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka o fenoménu pirátství v mořích u somálských břehů, Show! Bohdana Bláhovce o odvrácené straně slávy dívčí teenage kapely, Velká noc Petra Hátleho zachycující atmosféru noční Prahy, Liebe Indigo Saši Dlouhého o tvorbě a cestě životem Halky Třešňákové, Parta Analog Martina Duška o matadorech televizní obrazovky a Felvidék – Horná zem Vladislavy Plančíkové, osobní příběh týkající se slovensko-maďarských vztahů.
Nominované filmy bude možné zhlédnout v rámci speciálních nominačních projekcí od 2. do 7. června v Praze, Ústí nad Labem a Plzni, jméno vítězného režiséra zazní 10. června na slavnostním udílení ceny v pražském Divadle Archa. O vítězi rozhodne odborná porota.
Filmy nominované na Cenu Pavla Kouteckého uvidí diváci letos v Praze kromě tradičních Letenských sadů a kina Světozor také v Dejvicích v kavárně Už jsme doma a na Kampě v kulturním centru Containall, přičemž venkovní projekce budou pro veřejnost zdarma. V regionech se budou filmy promítat konkrétně v Ústí nad Labem ve Fokus kafe, Café Max, Galerii Armaturka a kině Mumie a v Plzni v Café Restaurantu Kačaba. Součástí nominačních projekcí budou jako každý rok debaty s tvůrci filmů.
Snímek DK Báry Kopecké pojednává o životě, tvorbě a smrti radikálního architekta Davida Kopeckého, Pirátské sítě Davida Čálka a Jakuba Zahradníčka zase poodkrývají dosud netušené skutečnosti o informacích, které dostávají západní média o pirátství u somálských břehů. Film Show! Bohdana Bláhovce nabízí unikátní pohled na tvrdý dril v dívčí kapele, která je dobře promyšleným byznys plánem otce jednoho z andílků, Velká noc Petra Hátleho působivě zachycuje noční dobrodružství několika ztracených existencí v ulicích Prahy. Liebe Indigo Saši Dlouhého dokumentuje uměleckou tvorbu i životní příběh umělkyně, herečky a performerky Halky Třešňákové, dokureality Parta Analog Martina Duška umožní divákům seznámit se s legendami, které byly u začátků vysílání Československé televize, skrze jejich osobnosti, zkušenosti a vztahy. Režisérka Vladislava Plančíková ve svém filmu Felvidék – Horná zem prostřednictvím svého rodinného příběhu reflektuje dopad Benešových dekretů na mnohé slovenské a maďarské občany.
Organizátorka Ceny Pavla Kouteckého Jarmila Poláková na letošních nominovaných filmech oceňuje, že nejsou zaměřeny jen na témata týkající se „české kotliny“. Filmy jsou podle ní tematicky pestré a reflektují i problémy, které se dějí někde jinde. „Jejich režiséři jsou trpělivými pozorovateli světa nejbližšího a osobního, přinášejí však také výpověď o tématech zdánlivě vzdálených, jako například snímek Pirátské sítě,“ uvádí Poláková.
Režisér Pavel Koutecký (1956-2006) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu, premiéry svého nejznámějšího filmu Občan Havel se nedožil. Cena spojená s jeho jménem je udělována od roku 2007 jeho pokračovatelům, trpělivým pozorovatelům světa se schopností sdělit své pocity a postřehy filmem. Cenu v minulých letech převzali režiséři Jan Šikl, Filip Remunda s Richardem Komárkem, Tomáš Škrdlant, Martin Ryšavý, Linda Jablonská, Klára Řezníčková, Pavel Abrahám a Tomáš Bojar.
Organizátoři dávají exkluzivně do prodeje omezený počet vstupenek na slavnostní vyhlášení Ceny Pavla Kouteckého 10. června od 20 hodin v Divadle Archa, lístky lze zakoupit na pokladně divadla. Hlavním partnerem Ceny Pavla Kouteckého se v letošním roce stal Nadační fond Avast, který podpoří oceněného tvůrce částkou sto tisíc korun. Více na www.cenakoutecky.cz
13. 6. 2014
Časosběrný dokument o životě v nejchudších východoslovenských osadách Všechny moje děti, který vznikl v koprodukci České televize a slovenské RTVS, vstupuje do boje o Evropskou filmovou cenu. Nominovala ho Slovenská filmová a televizní akademie. Na vzniku snímku režiséra Ladislava Kaboše se podílela Tvůrčí producentská skupina Patricka Diviše z brněnského studia.
11. 6. 2014
Nahoru a dolů – typický osud hrdinů ze snímků Heleny Třeštíkové. Dokumentaristky, která v červnu slaví pětašedesáté narozeniny a pracuje na novém filmu ukazujícím fenomén závislosti na drogách z netradiční perspektivy. Tvorbu Heleny Třeštíkové připomene Česká televize po tři červnové večery na programech ČT art a ČT2 vybranými dokumenty a pořadem Na plovárně. Film Život s Kašparem přitom bude vysílán nejen v televizní premiéře, ale i ve zcela nové verzi.
22. 5. 2014
V rámci nominačních projekcí budou k vidění v Praze, Ústí nad Labem a Plzni
21. 5. 2014
Blíží se ostravská premiéra nového filmu, jehož koproducentem je ČT.
19. 5. 2014
Mnoha cenami ověnčený koprodukční snímek České televize Show! Bohdana Bláhovce čeká televizní premiéra. ČT2 ho vysílá ve středu 21. května 2014 od 20 hodin. Šokující svědectví o zákulisí tuzemského zábavního průmyslu vzniklo ve spolupráci s Tvůrčí producentskou skupinou Kamily Zlatuškové z brněnského studia ČT.
12. 5. 2014
Na filmovém trhu Marché du Film bude česká kinematografie opět zastoupena v česko-slovenském pavilonu, který České filmové centrum sdílí se Slovenským filmovým ústavem. Pavilon se nachází v prestižní části trhu Village International pod číslem 133 a slouží jako prostor pro prezentaci českého filmu, filmových novinek, možností koprodukce s českými producenty a servisu poskytovaného zahraničním štábům, a zároveň jako zázemí pro české producenty, kteří se v jeho prostorách setkávají se zahraničními profesionály. Partnery pavilonu jsou Barrandov Studio a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.
5. 5. 2014
Zvláštní cenu pro evropský dokumentární film získal na Mezinárodním filmovém festivalu Crossing Europe v rakouském Linzi dokument Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová. Koprodukční snímek České televize tak rozšířil početnou sbírku dosud získaných festivalových ocenění.
4. 5. 2014
Na letošním ročníku festivalu Finále Plzeň získaly projekty České televize hlavní cenu v obou kategoriích věnovaných televizní tvorbě a dalších sedm ocenění, včetně Zlatého ledňáčka za celovečerní film pro koprodukční snímek Jako nikdy či zvláštního uznání pro film Jiřího Mádla Pojedeme k moři. Dvě ocenění získal rovněž koprodukční snímek České televize Křídla Vánoc, který zabodoval v diváckém hlasování jako nejlepší hraný film. Cenu za nejlepší herecký výkon si odnesl jeho hlavní představitel Richard Krajčo.
29. 4. 2014
Autorské drama režisérky a scenáristky Miry Fornay Můj pes Killer získal slovenskou Národní filmovou cenu Slnko v sieti 2014. Filmařka cenu osobně převzala 26. dubna na jevišti historické budovy Slovenského národního divadla. Kromě ceny za nejlepší film získala Fornay i cenu za nejlepší režii a scénář.
29. 4. 2014
Právě dokončený televizní film Osmy, první díl ze seriálu Kriminálka Staré Město II, dokumenty Počátky, Show!, Kauza Cervanová a další pořady prezentují brněnské studio České televize na právě konaném 27. ročníku festivalu Finále Plzeň.