17. 12. 2014
Po ceně diváků z posledního ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava je to již druhý úspěch tohoto filmu. Zařazení do soutěžní sekce berlínského festivalu je už samo o sobě velké vítězství naposledy měl český film v sekci Panorama na Berlinale zastoupení v roce 2010.
Daniel je mladý muž. Daniel je student a spisovatel.Daniel je pedofil. Je zamilovaný a vlastní orientacinetají, a to ani před rodiči milovaného chlapce.Daniel nikdy žádnému dítěti neublížil. Stejně jakoJirka Fx100d, Tomáš Efix, Petr Kasz, MR_Xguard,Host, Simgiran, Silesia, Elrond a další jeho známí zřad českých pedofilů. Jakou podobu a hodnotu máten nejniternější cit v podání Daniela a jeho přátel? Životní strasti i radosti těch, kterým příroda nadělila dovínku pedofilii. Filmový portrét Daniela a české pedofilní komunity. Příběh zakázané lásky a neustálého bojeza smíření se sebou samým i za možnost přijetí uvnitř společnosti.
Základní premisou filmu, který se otevřeně pouští do tabuizovaného a zároveň předsudky obtěžkaného tématu pedofilie, je často přehlížený fakt, že většinu sexuálních zneužití dětí mají na svědomí nikoliv pedofilové, ale lidé s normální sexuální orientací. Skrze portrét konkrétního člověka, který se nebál předstoupitpřed kameru a otevřeně hovořit o svých problémech, si snímek klade otázku, jaké to je narodit se jako pedofil, nikdy nic nespáchat a přesto být nenáviděn společností.
„Nechceme pedofilní problematiku bagatelizovat, ale nabídnout její plastičtější obraz, který ve svém důsledkutřeba i může pomoci vyhodnotit reálná rizika,“ říká režisérka Veronika Lišková. Přesně to se podle znaleckéhoposudku, který na žádost České televize vypracoval Prof. PhDr. Petra Weisse, PhD., Dsc., podařilo.„Film pojednává o pocitech ze života mladého muže, který prochází obdobím coming outu, tedysebeuvědomování si a částečným zveřejněním své poruchy sexuální preference – pedofilie. Film představujevelmi reálně a přitom citlivě vnitřní konflikty, které tato menšinová preference svému nositeli přináší, zmatky ipředpokládané problémy spojené s jejím zveřejněním,“ píše ve svém posudku profesor Petr Weiss.Film podle něj může sloužit jako osvěta pro většinovou společnost, tak i plnit preventivně-terapeutickou roli. Třetí rolí, kterou podle profesora Petra Weisse film plní, je i sexuálně výchovná: „může sloužit i jako prevence kriminality vůči dětem, tedy upozornit děti i jejich rodiče na existenci tohoto problému a zvýšit jejich citlivost vůči známkám ohrožení či potenciálních rizikových situací.“
www.ceskatelevize.cz/danieluvsvet
17. 12. 2014
Po ceně diváků z posledního ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava je to již druhý úspěch tohoto filmu. Zařazení do soutěžní sekce berlínského festivalu je už samo o sobě velké vítězství naposledy měl český film v sekci Panorama na Berlinale zastoupení v roce 2010.
11. 11. 2014
Hynek Čermák v hlavní roli filmu Americké Dopisy o klíčové epizodě ze života skladatele Antonína Dvořáka. Bolek Polívka jako baskytarista z Moravy, který se snaží o hudební návrat ve filmu Revival, a Jakub Prachař, který v kostýmu ušáka rozdává balonky v příběhu Křídla Vánoc. To jsou hrdinové tří premiérových filmů, které o Vánocích uvede Česká televize.
4. 11. 2014
Magický hlas rebelky, České století i hodiny záznamů nikdy nevysílaného koncertu z roku 1989. Česká televize připomene vedle zpravodajství výročí sametové revoluce i premiérami unikátních filmových i dokumentárních děl.
31. 10. 2014
Evropským kulturním investorem roku 2014 je společnost RWE Česká republika. Její projekt RWE – energie českého filmu zvítězil v mezinárodní soutěži Evropské ceny kulturních značek, která včera večer vyvrcholila v Berlíně předáním cen. Porota 31 odborníků složená ze zástupců vysokých škol, neziskového sektoru a firem ocenila energetickou skupinu RWE za dlouhodobou a koncepční podporu české kinematografie.
29. 10. 2014
Česká televize potvrdila na letošním Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava pozici nejsilnějšího koproducenta dokumentárních snímků v Česku. Hned čtyři její projekty na něm získaly ocenění. Film Martina Duška K oblakům vzhlížíme, který strohým a přitom kinematografickým stylem vystihuje životní pocit vyřazené generace mladých lidí nejen na severu Čech, získal hlavní cenu v soutěžní sekci Česká radost. Dokumenty, na kterých se podílela Česká televize, bodovaly i v Ceně diváků, Celovečerní film a Ceně Respektu.
27. 10. 2014
Nejlepším českým dokumentárním filmem se na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2014 stal film Martina Duška K oblakům vzhlížíme. Odváží si hlavní cenu v kategorii Česká radost. Prozaický film s poetickým názvem vystihující životní pocity současné vyřazené mladé generace vznikl v brněnském studiu České televize v Tvůrčí producentské skupině Kamily Zlatuškové.
20. 10. 2014
Česká televize otevře na tři dny své vlastní dokumentární kino. V rámci mezinárodního festivalu v Jihlavě promítne v Horáckém divadle přes pětadvacet nejzajímavějších snímků. Patnáct původních či koprodukčních dokumentů České televize budou moci návštěvníci festivalu navíc zhlédnout v rámci oficiálního programu. Devět z těchto filmů je zařazeno i do soutěžních sekcí. Dokumenty České televize slaví v posledních měsících i mezinárodní úspěchy. Bodovaly například na přehlídkách v americkém Hamptonu či v nominacích Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Amsterodamu.
3. 10. 2014
O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotního příběh velkého Evropana doposud chyběl. Pestrý Havlův život – rodinu, dětství, jeho lásky, dramatickou tvorbu a politickou činnost – zachytila v sedmdesátiminutovém dokumentárním filmu režisérka Andrea Sedláčková, která Havla představuje ve všech životních etapách a rolích, mj. jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života či obdivovatele undergroundu a rockerů. Portrét Havla vznikl jako historicky první mezinárodní koprodukce České televize a franouzsko-německé televize ARTE. V České republice bude od 20. listopadu k vidění i v kinech.
30. 9. 2014
Český dokument slaví světový úspěch. Po letech byl totiž vybrán do soutěže Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu, který je považován za nejvýznamnější akci svého druhu na světě. Koprodukční film České televize Stále spolu režisérky Evy Tomanové se zde představí v listopadu ve světové premiéře. Soutěžit bude v kategorii režijních debutů a ucházet se bude i o Cenu diváků.
16. 9. 2014
Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové, na kterém se Česká televize koprodukčně podílela, se bude o Evropskou filmovou cenu ucházet v konkurenci dalších devětačtyřiceti filmů. Vyhlášení se koná 13. prosince v lotyšské Rize. Česká televize již koprodukovala dva snímky, které v uplynulých letech „evropského filmového Oscara“ získaly. Dokument René režisérky Heleny Třeštíkové a animovaný celovečerní film Alois Nebel režiséra Tomáš Luňáka. Oba filmy, stejně jako aktuálně nominovaný snímek Fair Play, vyráběla se společností Negativ.