Duševní hrob

Duševní hrob (cca 1980)

(1974 - 81) Praha

Duševní hrob, „studiové“ duo, vytvářející domácí nahrávky elektronické hudby, tvořili od začátku dva přátelé - výtvarník Martin Němec zvaný dr. Zawrach a Jan Hedl zvaný Sahara. Po celou dobu své existence byl soubor opředen značnou gloriolou tajuplnosti. Skupinu nikdo nikdy neviděl, přesto existovaly nahrávky a dokonce obaly „elpíček“. Bylo to z jednoho jednoduchého důvodu - Duševní hrob nikdy nevystoupil veřejně a ony obaly byly prací dr. Zawracha, který se na nich jako student AVU dokonale vyřádil.

Skupina vytvářela písničkové útvary, které se hudebně blížily někam k elektronickému undergroundu. Sahara psal vynikající texty (svého textařského vrcholu pak dosáhl na první nahrávce Precedens „Co nám zbejvá“) a ona tajuplnost Duševního hrobu ještě více podněcovala posluchače, aby se po jeho nahrávkách pídili. Navíc píseň „Za málo peněz“ byla ve své době u androšských mániček oblíbeným hitem.

Někdy v r. 1979 začali oba protagonisté pod názvem „Civilizační impulsivisté“ spolupracovat s M. Chadimou na výtvarném pojetí scény pořadu skupiny Extempore „Velkoměsto“. S Extempore dr. Zawracha a Saharu spojovala ještě jedna zajímavá skutečnost. Když v r. 1981 skončili s Duševním Hrobem a založili svůj (již koncertní) soubor Precedens, vzali do něj některé hudebníky, které MCH se své skupiny povyházel.

Co se zachovalo do r. 1989:

- fotografie + 8mm film „Hmyz v civilizaci“ (Vlad. Holomek, 1978), kde se v záběrech objevuje Martin „dr. Zawrach“ Němec v době svého působení u DH

- Audio:
Duševní hrob: „Duševní hrob 3“ (1977)
Duševní hrob: „Memento Mori“ (1979)
Duševní hrob: „Za málo peněz“ (1980)
Duševní hrob: „Greatest Hits“ (1981, reedice CD Black Point 2003)
„Czechoslovakia Memphis“ (1989) (píseň „Za málo peněz“)

Pozn.: první nahrávky skupiny se nepodařilo zatím objevit

- V seriálu BIGBÍT:
píseň „Za málo peněz (verze l.)"