Sváteční slovo teologa a pedagoga Aleše Rolečka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1599  
Sdílet
| Poslat odkaz

Andělé

Aleš Roleček

Klikněte pro větší obrázekAleš Roleček vystudoval Střední zemědělskou školu technickou v Brně, kde v roce 1978 maturoval. V letech 1987-1991 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích a na Katolické teologické fakultě UK v Praze. V současnosti vyučuje a příležitostně spolupracuje s redakcí náboženského vysílání České televize a Českého rozhlasu.

Andělé

Jedna z otázek, kterou řešil středověk byla, kolik andělů se vejde na špičku jehly. Problém středověkých scholastiků by nám nemusel připadat nesmyslný, když uvážíme, že se nejedná o matematický počet andělů, ale o to, jak anděly definovat a jakým způsobem je můžeme poznat.

Že jsou andělé bytosti duchovní, netělesné a podivuhodné, dokázalo se za pomocí dialektiky a logiky. To, že andělé opravdu existují, nebylo nesnadné dokázat. Tolik lidí je spatřilo, s tolika lidmi se setkali, a pro tolik lidí byli zcela samozřejmí.

Anděly nebylo možné popřít. Svět minulých věků by bez andělů ani nemohl fungovat. Vždyť řecké slovo angelos, změkčené na českého anděla, nebo zdrobnělé na andělíčka, znamená posel. Posel je nezbytný pro kontakt mezi vzdáleným Bohem a lidmi. Andělé vstupují do světa lidí a přinášejí zprávu o tom, co se má stát, o tom, co se stalo kdesi daleko. Varují, trestají, ale taky chrání. Mají i svou vlastní hierarchii a své funkce.

Jsou nejen andělé, ale také archandělé a zářící cherubové a planoucí serafové. I temný ďábel je anděl. Sice padlý, ale v řádu světa má své místo i on. Prověřuje lidskou odhodlanost setrvat v dobrém. Jak by bylo možné být bez těchto bytostí? Jakkoliv duchovních, ale pro chod světa zcela nepostradatelných. Dnes vše potřebné si obstaráme sami. Co se má stát, určí prognostici. Spojení s nejvzdálenějšími místy si obstaráme snadno i bez andělů. Všechno ostatní vyřeší zákony i policie. Ďábla, toho nepotřebujeme už vůbec. Ďábelských systému jsme vytvořili sami až dost.

Ze všeho toho středověkého zbylo nám po andělech něco obrazů a soch. Pokud dnes přece jen někdo anděla zahlédne, je směřován spíše na psychiatrii, než aby byl obdivován. Svatá Terezie, které probodává roztoužené srdce anděl zlatým šípem. Svatí navštěvovaní, utěšovaní a živení anděly, děti zachráněné těsněna kraji propasti, jsou jenom legendy. Vyprávění z dávna, kdy měli lidé čas na řešení takových malicherností, jako kolik andělů se vejde na špičku jehly.

Dnes je vše na nás. Na nic není čas, nejsou andělé. Andělské funkce jsme převzali my. Ale nejsem si jist, jestli je plníme dobře. Zdali jsme si vědomi toho, že anděly pro mnohé lidi jsme my. Že utěšovat trpící, navštěvovat nemocné, to je na nás. Nesmíme minout nikoho, kdo se potácí na kraji propasti. A ani jen tak nezúčastněně míjet lidská srdce. Být anděly je na nás, a to i v tom případě, že by staří scholastici měli přeci jen pravdu a nějací andělé duchovní a netělesní se vznášeli okolo nás. A kdyby všichni andělé usedali na špičku jehly.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Hedvika 29. 6. 2014 15:42

  Nechybí vám tam konec?

  Nechybí vám tam konec?

 • milan 27. 3. 2014 01:12

  Ten stary pan,ktery by rad odpoustel nebyl asi dost stary

  k tomu,aby smel odpustit komunistickym vrahum,kteri pod vedenim opilce Gottwal…

 • katka 2. 1. 2014 19:58

  pekne, originalni a trefne prirovnani, jen malou poznamku: centrem spise nez t…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2013 – ZJ  ST  HD
Žánr: Náboženství
Tento díl ve vysílání

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT2 – neděle 27. 7. – 13:40

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 27. 7. po půlnoci – 00:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 28. 7. po půlnoci – 01:45

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 31. 7. po půlnoci – 01:35

Nejbližší díly ve vysílání

čtvrtek 17. 7. po půlnoci

teologa a spisovatele Zdeňka A. Emingera

neděle 20. 7.

kazatele Církve adventistů Jindřicha Černohorského

neděle 27. 7.

teologa a pedagoga Aleše Rolečka