Sváteční slovo ředitele Diakonie Brno Jana Soběslavského

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1694  
Sdílet
| Poslat odkaz

Odvaha a stvoření

Jan Soběslavský

Klikněte pro větší obrázekJan Soběslavský se narodil 23. 9. 1979 v Brně. Vystudoval evangelickou teologii na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy a právo a právní vědu na Právnické fakultě Masarykovy Univerzity. Jeden rok strávil studiem teologie na stipendijním pobytu na Evangelické teologické fakultě Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg. Již během studií začal pracovat jako právník pro Diakonii Českobratrské církve evangelické, druhé největší nestátní neziskové organizaci poskytující sociální služby v České republice. V současné době je členem správní rady této organizace a ředitelem jejího brněnského střediska. Je ženatý, má syna a dvě dcery. Mezi jeho koníčky patří sport a četba.

Odvaha konat nové věci

Přemýšleli jste někdy o tom, jaká to musela být odvaha stvořit tento svět. Povolat z hlubin nicoty prostor, čas a veškerenstvo? Na samém počátku Bible, v knize Genesis, je popsáno, jak Bůh tvoří svět tak, jak jej dnes známe. K bytí tak jsou povolány prostor a čas, světlo a temnota; nebesa, voda a souše; na scénu vstupují první rostliny a živočichové vodní a suchozemští. A Bůh nejenom, že se nebojí do tohoto tvořivého díla pustit, ale nebojí se o něm ani prohlásit, že je dobré. A co víc, nebojí se nakonec stvořit člověka. Tedy tvora, který má být jeho obrazem. A dokonce se odváží říct, že teprve s příchodem tohoto tvora, který umí tvořit krásné věci, umí skládat hudbu, malovat obrazy, milovat, ale také ničit, zabíjet, zrazovat a nenávidět, se stvoření stává dokonce velmi dobré.

O mnoho let později se jeden tento tvor, Abraham, nebude bát poslechnout Boží výzvu, aby se vydal se na cestu. Učiní tak v situaci, kdy žije poklidným životem usazen v Cháranu, ve své rodné zemi. Ve věku 75 let však přijme výzvu, že má odejít a vydat se na pouť, na pouť s Hospodinem do země zaslíbené. Abraham se tak odvážně vydá na cestu, odvážně se později nebude bát uvěřit, že jeho již věkem sešlá manželka Sára se dočká syna a že jeho potomstva bude jako hvězd na nebi. Nebojí se svůj život od základů změnit, vzdát se svých jistot a vyrazit do nejisté budoucnosti, spoluutvářet nové dějiny. A Bible nám prozradí, že tento jeho postoj víry se mu vyplatí a tato Boží zaslíbení se později naplní.

Naše životy žijeme o mnoho století později. Žijeme je uprostřed moderní civilizace se všemi jejími vymoženostmi. Žijeme je často v našich zaběhaných stereotypech. Je to pohodlné, je to bezpečné, vyplácí se to. Děláme věci, které jsme už dělali mnohokrát, do nových se nepouštíme. Máme ještě vůbec odvahu některé věci měnit, přemýšlet o tom, proč a jak fungují? Vždy jsem obdivoval ty, kteří si tuto odvahu vzít nenechali a nebáli se dělat věci, kterým věřili a které považovali za dobré, přesto že to bylo nepohodlné, nevyplácelo se to.

V poslední době tak například obdivuji boj některých rodičů za existenci lesních mateřských školek. Rodičů, kteří jsou hluboce přesvědčeni o tom, že pobyt malých dětí v přírodě a jejich radost z takovéhoto pobytu je smysluplnější než naplnění všech možných i nemožných hygienických a školních předpisů. Neváhají obětovat svůj volný čas, peníze, a spoustu energie pro to, aby tyto školky mohly být provozovány. A zdá se, že se jim nakonec podaří přesvědčit českou společnost, že toto pojetí předškolní výchovy bude mít své nezastupitelné místo.

Za všechny lidi, kteří se takto nebojí tvořit nové věci, jsem moc rád a chtěl bych vás k takovým skutkům povzbudit. Povzbudit k tvoření nových a dobrých věcí. Věcí, kterým věříte, třebaže se zdají bláznovstvím. Bez takovýchto, na první pohled snad ne až tak významných odvážných skutků, by náš svět nebyl ani z poloviny tak dobrým stvořením, za jaké jej Bible označuje.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Margita 23. 4. 2015 10:11

  reakce

  je to velmi pekna metafora. Jej sila je najmä v tom, ze hovorite osobny zazitok.…

 • Kurosan 19. 9. 2014 11:45

  Sváteční slovo kněze a biologa Marka Orko Váchy

  Jenom bych upozornil pana Marka Orko Váchu na to že Ježíš vykazuje všechny známky Oi…

 • Hedvika 29. 6. 2014 15:42

  Nechybí vám tam konec?

  Nechybí vám tam konec?

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2015 – ZJ  ST  HD
Žánr: Náboženství
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT2 – neděle 3. 5. – 12:50

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 3. 5. po půlnoci – 03:30

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 5. 5. po půlnoci – 01:35

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 7. 5. po půlnoci – 05:20

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 26. 4.

doktora Jaroslava Maxe Kašparů

neděle 3. 5.

ředitele Diakonie Brno Jana Soběslavského

neděle 10. 5.

rozhlasového redaktora Petra Vaďury