Sváteční slovo kazatele Církve adventistů Jindřicha Černohorského

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1597  
Sdílet
| Poslat odkaz

Instantní doba

Jindřich Černohorský

Sváteční slovo kazatele Církve adventistů Jindřicha ČernohorskéhoNarodil se 5. ledna 1965 v Hradci Králové. Kazatel Církve adventistů sedmého dne. Po skončení základní školy se vyučil elektromechanikem a složil maturitní zkoušku. V roce 1989 nastoupil na dálkový teologický seminář Církve adventistů sedmého dne, který v roce 1994 dokončil. Od roku 1992 se stal duchovním a sloužil v Praze, Vlašimi, Poděbradech, Mladé Boleslavi, Kolíně, Pardubicích, Přelouči a Hradci Králové, kde osm let vedl volnočasové komunitní centrum Bé plus. Od roku 2011 je na plný úvazek zaměstnán v internetové televizi Hope TV. Věnuje se aktivně hře na kytaru a zpěvu. Se skupinou Grace natočil dvě DVD. Jeho velkým koníčkem je také sport, konkrétně stolní tenis, windsurfing a snowboarding. Je ženatý, má dvě dcery a dva vnuky.

Instantní doba

Nevím, jak vy, ale já si občas dám rád kakao. I když vím, že to není nejzdravější, prostě neodolám. Když jsem byl ještě malý, tak tento prášek nebylo tak snadné rozmíchat v mléce. Museli jste si do hrníčku nalít jen trošku mléka, pak dát kakao a udělat takovou kašičku. Teprve potom se začalo přilévat více mléka a míchat a míchat. Když jste byli šikovní, neudělali se vám žádné hrudky. Dnes je to pohoda. Ohřejete celý hrnek mléka, pak nasypete kakao, zamícháte a ono se krásně rozpustí. Jak je to možné? Co je to za zázrak? Je prostě INSTANTNÍ. Ve slovníku slovo instantní je popsáno takto: „Rychlorozpustný, připravený k okamžitému používání, předvařený, práškový“. Máme nejen instantní kakao, ale také čaje, nudle, rýži, a dokonce polévky. Vše je uděláno tak, aby vám příprava zabrala co nejméně času. Do 5 minut máme hotovo. Je to rychlovka.

Sváteční slovo kazatele Církve adventistů Jindřicha ČernohorskéhoA co takhle instantní Bible? Připravená k okamžitému použití. Líbilo by se nám to? Prostě bez práce a dlouhého času vytěžit ty nejkrásnější a nejdůležitější myšlenky pro život. Potřebujeme to, nemáme čas. Jsme příliš zaměstnáni.

Instantní Bible neexistuje. Naštěstí! Ale my lidé si vždy hledáme cestičku jak si věci usnadnit. Mnozí to řeší tím způsobem, že si nechají Bibli „předvařit“ od někoho jiného. Doma na to není čas, a tak to necháme na profesionálních „kuchařích“, tedy kazatelích, pastorech a farářích. Co bych se namáhal, když on je za to placen. Já si přijdu poslechnout, na co přišel. Víc času nemám.

Pokud je člověk věřící, pravděpodobně ví, o čem mluvím. Pokud někdo hledá pravdu a zatím neví, jestli Bůh je, a ani to, jaký je, pak mám dobrou radu. Hledání odpovědí za nás nemůže udělat nikdo jiný. Musíme tuto cestu s Biblí podstoupit sami.

Sváteční slovo kazatele Církve adventistů Jindřicha ČernohorskéhoJežíš jednou řekl velmi důležitou věc: „Nebeské království je, jako když člověk najde poklad ukrytý v poli. Znovu ho ukryje a pak jde, s radostí prodá všechno, co má, a koupí to pole.“ V době Ježíše neexistovaly banky, a tak lidé své majetky, když se blížilo nebezpečí, ukrývali do země. Stávalo se, že majitel takového pokladu zemřel a nikdo se nedozvěděl místo, kam ukryl své jmění. Pak si někdo pronajal pole, obdělával, kopal a dřel se do úmoru a najednou narazil na velké jmění. Poklad znovu zahrabal, protože patřil tomu, koho bylo pole. Prodal všechno, co měl, koupil za možná přemrštěnou cenu pole a v očích všech lidí mohl vypadat jako blázen. Ale on věděl, co dělá. Věděl, jaká obrovská hodnota se skrývá pod povrchem. Jeho námaha a dřina byla odměněna úspěchem.

Tím polem je Bible. Je v něm ukrytý velký poklad. Bez námahy a kopání jej nemůžeme objevit. V dnešní době je to nepopulární. Nemáme na to čas, ale nejde o nic menšího, než o život. A to už stojí za námahu, nebo ne? Nic proti farářům a kazatelům, nakonec jsem jeden z nich, ale i oni se mýlí a nemají patent na pravdu. Každý sám musí hledat a ptát se. V praktickém životě nám všem přeji, abychom zůstali u instantních polévek, nudlí a kakaa, ale nedejme se nikdy vlákat do pasti, že můžeme používat instantní Bibli.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Hedvika 29. 6. 2014 15:42

  Nechybí vám tam konec?

  Nechybí vám tam konec?

 • milan 27. 3. 2014 01:12

  Ten stary pan,ktery by rad odpoustel nebyl asi dost stary

  k tomu,aby smel odpustit komunistickym vrahum,kteri pod vedenim opilce Gottwal…

 • katka 2. 1. 2014 19:58

  pekne, originalni a trefne prirovnani, jen malou poznamku: centrem spise nez t…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2012 – ZJ  ST  HD
Žánr: Náboženství
Tento díl ve vysílání

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT2 – neděle 20. 7. – 13:40

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 20. 7. po půlnoci – 04:25

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 23. 7. po půlnoci – 01:30

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 24. 7. po půlnoci – 01:10

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 13. 7.

teologa a spisovatele Zdeňka A. Emingera

neděle 20. 7.

kazatele Církve adventistů Jindřicha Černohorského

neděle 27. 7.

teologa a pedagoga Aleše Rolečka