Sváteční slovo emeritního kazatele Církve bratrské Jaroslava Orawského

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1620  
Sdílet
| Poslat odkaz

Chvála seniorského věku

Ve svém Svátečním slově se emeritní kazatel Církve bratrské Jaroslav Orawski zamýšlí nad seniorským věkem, který někdy bývá poeticky nazýván „podzimem života“. Vyznává se z pocitů vztahujících se k tomuto období, neboť si uvědomuje, že je to pravděpodobně poslední krásné období pozemského života. Jeho konec je totiž v Bibli popisován jako čas, kdy „nastanou zlé dny a dostaví se léta, o kterých řekneš, nemám v nich zalíbení.“ Podzim života s sebou ale přináší také nádherné atributy, kterými podle Orawského jsou ovoce Ducha svatého, vděčnost a naděje…

Dnes jsme prožili jeden z typických krásných podzimních dnů, i když sluníčko nesvítilo, ale teplota byla docela příjemná. Přiznám se, že mám moc rád tyto podzimní dny. Oblíbil jsem si je, už když jsem v 60. letech nastoupil na stavbu přehrady jako inženýr a 6 roků jsem pracoval na stavbě přehrady na řece Morávce.

Zima byla na stavbě někdy příliš dlouhá a drsná. Na jaře zase bylo hodně bláta a v létě bylo hodně prachu a vedro. Ale podzim, to byla doba velice krásná. Jednak teplota byla přiměřená a cesty byly ještě oschlé a taky stráně Slavíče a Travného se pozlatily a zhnědly, takže vytvářely stavbě nádhernou kulisu. Od té doby velice miluji podzim.

Velice se také těším z podzimu lidského života. Jsem za něj Pánu Bohu velice vděčný a užívám si jej, protože si uvědomuji, že to může být jedno z posledních krásných období mého života. Náš život potom končí ve dnech, které nejsou příliš krásné. Moudrý Šalamoun o posledních dnech řekl, že to jsou dny, ve kterých člověk nemá zalíbení; léta, která nejsou člověku právě příznivá.

Ale mysleme na léta, které tomu předcházejí: seniorský věk a podzim našeho života, který má mnoho společného s podzimem jako ročním obdobím. To společné, co by oba podzimy měly mít, je ovoce. Teď na podzim sklízíme úrodu v našich zahradách a sadech. Letos ovoce narostlo mnoho. Stejně tak k podzimu života patří zvláštní ovoce, o kterém mluví apoštol Pavel jako o ovoci Ducha Svatého. To je ovoce, které se projeví na charakteru člověka. Třeba láska, radost, pokoj. Také trpělivost a sebeovládání. To jsou důležité věci, které by se měly v našem seniorském věku projevit.

Když někdy vidím rozohněné a rozzlobené staré lidi, kteří ještě někomu hrozí pěstí, říkám si, že je něco nesprávného v jejich životě. Přece máme mnoho důvodů, abychom byli vděční za to, co jsme v životě prožili. I stromy na zahradách se pod tíhou ovoce sklánějí jakoby před Bohem a vyjadřují vděčnost za úrodu, kterou letos mohly přinést.

Za co jsem vděčný já? Především za to, že jsem se dožil seniorského věku. Jsem z rodiny s 5 dětmi a 3 sourozenci zemřeli poměrně mladí. Moje sestra ve 3 letech na záškrt, bratr ve 29 letech po úrazu na šachtě a další bratr zemřel ve 37 letech na rakovinu. A tak jsem vděčný, že jsem se vůbec mohl dožít seniorského věku. Jsem také vděčný, že žiji v krásné bohaté a svobodné zemi. Po léta jsme toužili, abychom měli demokracii a svobodu, abychom se nemuseli schovávat se svou vírou a abychom mohli svobodně vyjadřovat své politické názory. Jsem za to vděčný.

A nakonec, co by mělo patřit k našemu seniorskému věku? Naděje, že život nekončí hrobem, ale že má pokračování v budoucnosti. Velice vám přeji, abyste prožili krásné podzimní dny. Letošní podzim je nádherný a já si ho užívám. Užijte si ho též. A přeji vám zároveň, abyste prožili požehnané a krásné dny podzimu svého života, svého stáří, které jsou obohaceny ovocem Ducha Svatého, které jsou naplněny vděčností za vše, co z Boží ruky bereme, a které jsou také prosvětleny nadějí na život věčný.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Kurosan 19. 9. 2014 11:45

  Sváteční slovo kněze a biologa Marka Orko Váchy

  Jenom bych upozornil pana Marka Orko Váchu na to že Ježíš vykazuje všechny známky Oi…

 • Hedvika 29. 6. 2014 15:42

  Nechybí vám tam konec?

  Nechybí vám tam konec?

 • milan 27. 3. 2014 01:12

  Ten stary pan,ktery by rad odpoustel nebyl asi dost stary

  k tomu,aby smel odpustit komunistickym vrahum,kteri pod vedenim opilce Gottwal…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2014 – P  ZJ  ST  HD
Žánr: Náboženství
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT2 – neděle 26. 10. – 13:30

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 26. 10. po půlnoci – 01:45

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 27. 10. po půlnoci – 00:50

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – středa 29. 10. po půlnoci – 02:00

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 12. 10.

publicistky Kateřiny Horálkové Rózsové

neděle 19. 10.

teologa Bedřicha Jeteliny

neděle 26. 10.

emeritního kazatele Církve bratrské Jaroslava Orawského