Sváteční slovo synodního seniora Joela Rumla

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1681  
Sdílet
| Poslat odkaz

Květná neděle a Jan Hus

Joel Ruml

Klikněte pro větší obrázekMgr. Joel Ruml se narodil 27. dubna 1953 v Jihlavě. Je kazatel Českobratrské církve evangelické a bývalý zastupitel Velkého Meziříčí. Po maturitě na gymnáziu v Jihlavě studoval Komenského evangelickou bohosloveckou fakultu. Následně se tři roky živil jako pomocný stavební dělník a pak působil jako farář. Nejprve jako vikář a pak i jako farář v Lozicích, ve Velkém Meziříčí a v Olomouci. V rámci Vězeňské duchovenské služby příležitostně navštěvuje vazební věznici v Praze na Pankráci. Od roku 2003 zastává pozici nejvyššího představitele Českobratrské církve evangelické, tzv. synodního seniora. Roku 2009 byl zvolen předsedou Ekumenické rady církví v ČR.

Květná neděle a Jan Hus

Dnes je Květná neděle. Připomíná Ježíšův příchod do Jeruzaléma. Událost, která uvozuje pašijní týden. V evangeliu čteme, že v tento den Ježíše vítaly zástupy s ratolestmi. O pár dní později opět došlo ke srocení obyvatel a k průvodu na vrchol Golgota. Oslava Květné neděle se změnila na ukřižuj Velkého pátku. Kromě radosti pro ty, kdo vědí, že se tak naplňuje cesta osvobození od hříchu a jeho důsledků, zobrazuje tento týden člověka v celé jeho nezakrývané a holé lidské skutečnosti. Jedna ústa člověka jsou schopná říci miluji tě, ale i brzy nenávidím a mám tě dost. Nebo v naší národní tradici zplna hrdla dokáží tatáž ústa zpívat Internacionálu, a napříště procítěně Ach, synku. Tak to je.

Vzal jsem si do ruky kázání, které na tuto květnou neděli měl Mistr Jan Hus. Šestisté výročí jeho potupné smrti si letos připomínáme. Dnes se nekáže tak zpříma, jak činil Hus. O člověku mluví jako o hovadném tvoru. Má to zdůvodněné. Krásně vyzdvihuje, co by člověk mohl. Řekl: „Člověk duchem má jednotu s Bohem a s angely, že v duchu má rozum, jímž zná dobré i zlé, a tiem jest přesáhl všecky živočichy. Protož dokud rozumu člověk právě požívá, dotud jest nad hovada v dóstojenství, podoben Bohu i angelóm; ale když opustě rozum, i jde po žádosti tělesné a hřeší smrtedlně, tehdy již hřiechem jest ponížen pod hovado, že již jest zlý, Bohu protivný, hřiešný; ale ne tak hovado.

Krásně to říkal. Lidé poslouchali a asi kdyby mohli, tak by mu i v kapli tleskali. To člověk udělá, když tuší, že účel volby takových slov není urážet, nebo ubližovat, ale pomáhat, aby si posluchač uvědomil, kudy jít k nápravě poměrů a jejich zlepšení. Nejsilnější spojení Květné neděle a Husova kazatelského důrazu vyniká v tom, jak Hus vyložil oslici a oslátko evangelijního příběhu při Ježíšově vjezdu do Jeruzaléma. Oslici Hus rozuměl jako: „Duši smrtedlnými hřiechy obtieženú, porobenú prací dáblovú, a přivázanú žádostí zlú k jeslem tělestné rozkoši.“ A od toho byl už jenom krůček k vášnivému a zanícenému popisu člověka.

Na kontrastu s lidskou hovadností vyniká význam osvobodivého zásahu Kristova. Hus tak mohl srovnávat pokoru Ježíše Krista, kterou neviděl u církve a kterou předně vnímal jako jediný přesvědčivý znak upřímnosti při následování Krista. Setkal jsem se s názorem, že pokora a odpuštění jsou prostředky slabých. Ano, neodpovídají stylu našeho dravého dneška. Ale není náš dnešek proto tak dravý, že v něm má hlavní slovo člověk připoutaný k jeslím bezbřehé žádostivosti a požitkářství? Nemá svoboda proto tak velký prostor, že milosrdenství a pokora
už dávno předem nastavily zajímavé a bezpečné záchytné sítě?

Jen zjednodušený pohled popře význam pokory pro život člověka. A obráceně: jen s omezeností a zjednodušením lze odsoudit význam sebevědomí pro lidskou bytost. Cesta dál vede v moudrém rozpoznání přiměřenosti. Kdy je třeba umět sobě samému říci dost a pokorně zůstat stranou, aby se nemnožila zranění a bolest. Taková přiměřenost se dostavuje, když lidskou žádostivost osedlá Kristus, Syn boží a Spasitel. Díky tomu, že tato neděle říká, že Spasitel se nedistancuje od našeho světa, lze mít naději. Pevnou, čistou, trvalou.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Kurosan 19. 9. 2014 11:45

  Sváteční slovo kněze a biologa Marka Orko Váchy

  Jenom bych upozornil pana Marka Orko Váchu na to že Ježíš vykazuje všechny známky Oi…

 • Hedvika 29. 6. 2014 15:42

  Nechybí vám tam konec?

  Nechybí vám tam konec?

 • milan 27. 3. 2014 01:12

  Ten stary pan,ktery by rad odpoustel nebyl asi dost stary

  k tomu,aby smel odpustit komunistickym vrahum,kteri pod vedenim opilce Gottwal…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2015 – P  ZJ  ST  HD
Žánr: Náboženství
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT2 – neděle 29. 3. – 12:50

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 30. 3. po půlnoci – 05:20

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 2. 4. po půlnoci – 05:10

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 15. 3. po půlnoci

publicisty a pedagoga Jiřího Zajíce

neděle 22. 3.

arcibiskupa Simeona

neděle 29. 3.

synodního seniora Joela Rumla