Sváteční slovo teologa Bedřicha Jeteliny

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1620  
Sdílet
| Poslat odkaz

O věcech podstatných a nepodstatných

Bedřich Jetelina

Klikněte pro větší obrázekTeolog, scenárista a režisér Bedřich Jetelina se narodil v roce 1963 v Brně. Vystudoval Teologickou fakultu Jihočeské univerzity, kde získal i doktorát v oboru Teologická antropologie a etika. Pracoval mimo jiné jako vedoucí oddělení komunikace nebo ředitel soukromého televizního studia. Nyní je na volné noze. S Českou televizí spolupracuje jako scenárista a režisér od roku 2005. Specializuje se na náboženskou tvorbu a podílí se na pořadech Cesty víry, Křesťanský magazínSváteční slovo; autorsky připravil a režíroval 27dílný magazín pro mládež Za obzorem. Je autorem dvou knih fejetonů (Orel na řetězuKlub anonymních porušovačů slibů), knihy rozhovorů (Portréty - osobnosti za mikrofonem), rozhlasového sitcomu Dědeček, řady publicistických rozhlasových a televizních pořadů vysílaných křesťanskými stanicemi a článků v odborných teologických i populárních časopisech. Je ženatý, má dvě dospělé děti. Rád běhá, jezdí na kole a lyžuje.

O věcech podstatných a nepodstatných

Svatý František se narodil v roce 1182 v Assisi jako syn bohatého obchodníka s látkami. A měl všechno, tedy na svoji dobu skoro všechno. Dostal docela slušné vzdělání, uměl latinsky, dokázal se dobře oblékat, byl veselým společníkem a otec si přál, aby po něm převzal rodinnou obchodní firmu.

A František přesto nebyl spokojený a hledal jinou cestu. Je to asi normální, že všichni chceme jít svou vlastní cestou a nechceme jít po cestách, které nám připravili druzí, i když jsou pohodlné a není na nich nic špatného. Pořád hledáme něco zajímavějšího, důležitějšího nebo jenom jiného. Chceme nacházet své vlastní cesty a na nich usilovat o to, co považujeme my sami za podstatné.

Františka při hledání jeho cesty za podstatným potkala celá řada událostí – válečné zajetí, nemoc, sny, ve kterých viděl znamení, vstup do armády i její následné opuštění. Až najednou poznal, že jeho cesta je jiná, než si myslel. Rozhodl se svůj život zasvětit Bohu, protože to vnímal jako to nejpodstatnější. A svoje zasvěcení Bohu chtěl prožívat úplně naplno. Skoro nikdo ho ale nechápal. Určitě ne jeho nejbližší rodina, zejména když otci prodal ze skladu nějaké látky i s koněm, aby mohl zaplatit opravu zchátralého kostela svatého Damiána. A nechápali ho ani mnozí další, když se poté zřekl majetku a pro svůj život vzal doslova výzvu evangelia: „Nic si neberte na cestu, ani hůl, ani mošnu, ani chléb ani peníze ani dvoje šaty”. Jenomže František, i když si mnozí mysleli, že se zbláznil, věděl, co je pro něho to podstatné. A věděl, že proto, aby si to udržel, musí se vzdát všeho, co podstatné není. Začal s několika přáteli žít v poustevně a z této skupiny vlastně žebráků, postupně vznikla řehole a později významný mnišský řád františkáni. Ale ani cesta k němu nebyla jednoduchá, jenže František svoji vizi radikálního následování evangelia neopustil. A můžeme říct, že svoje hledání podstatného opravdu dotáhl až do konce.

Otázkou je, čím pro nás může být svatý František inspirací, pro nás, kteří žijeme o mnoho století později v 21. století.

Rozhodnout se pro to podstatné a opustit nepodstatné, je v principu správné, ale jak na to konkrétně? Naštěstí to podstatné věci zůstává od dob Františka z Assisi stále stejné – být věrný svému přesvědčení, což pro nás, křesťany znamená být věrný Bohu.

A pak zbývá už jenom to nejjednodušší, a vlastně zároveň i nejsložitější – opustit to nepodstatné. A nemusí to být ani žádná velká dramatická gesta. Možná stačí se jenom nehnat za majetkem, kariérou nebo úspěchem, když to znamená jít proti svému nejvnitřnějšímu přesvědčení.

A potom budeme těmi, i když nejsme františkány, i když žijeme v úplně jiné době, tak se necháme inspirovat odkazem muže, který výrazně ovlivnil svět Evropy až do dnešní doby.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Kurosan 19. 9. 2014 11:45

  Sváteční slovo kněze a biologa Marka Orko Váchy

  Jenom bych upozornil pana Marka Orko Váchu na to že Ježíš vykazuje všechny známky Oi…

 • Hedvika 29. 6. 2014 15:42

  Nechybí vám tam konec?

  Nechybí vám tam konec?

 • milan 27. 3. 2014 01:12

  Ten stary pan,ktery by rad odpoustel nebyl asi dost stary

  k tomu,aby smel odpustit komunistickym vrahum,kteri pod vedenim opilce Gottwal…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2014 – ZJ  ST  HD
Žánr: Náboženství
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT2 – neděle 19. 10. – 14:20

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 19. 10. po půlnoci – 01:10

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 20. 10. po půlnoci – 00:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 21. 10. po půlnoci – 01:10

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 12. 10.

publicistky Kateřiny Horálkové Rózsové

neděle 19. 10.

teologa Bedřicha Jeteliny

neděle 26. 10.

emeritního kazatele Církve bratrské Jaroslava Orawského