Sváteční slovo evangelického faráře Miloše Rejchrta

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1738  
Sdílet
| Poslat odkaz

Lilie polní a houby lesní (2012)

Sváteční slovo evangelického faráře Miloše RejchrtaMiloš Rejchrt, narodil se roku 1946 v Ostravě, je evangelickým farářem v důchodu. Zároveň, překladatelem, publicistou a písničkářem. Jako disident byl v letech 1972–1989 osunut na místo topiče. Je signatářem Charty 77, v letech 1980–81 její mluvčí. Člen Etické komise ČR pro ocenění účastníků odboje proti komunismu. Je ženatý, má tři děti, dvě vnučky a jednoho vnuka.

Lilie polní a houby lesní

Někdo prý slyší růst trávu, ale skladatel Václav Hálek slyší hrát houby: co zaslechl, to také zapsal a výsledkem jeho dlouholeté autorské spolupráce s houbami je pět tisíc skladeb a skladbiček, ba i velká Mykokosmická symfonie – a tu jako podkres mého dnešního povídání můžete slyšet i vy.

Tak vyvinutý sluch jak pan skladatel já nemám, ale na houby chodím s podobným rozpoložením duše jako do kostela nebo na koncert.

Ty zvláštní, nesamozřejmé úkazy v lese vyhlížím a rozjímám. Ovšemže je i sbírám, některé; a činím tak s pocitem sběrače drahokamů či lovce vzácné zvěře. Snad za to mohou vzpomínky na blažené dětství, kdy jsme o prázdninách v lese hledali poklad a hra byla korunována úspěšným nálezem pamlsku, který do přírodní skrýše vložila neznámá ruka. Možná se ale při pohledu na dvojici hříbků v mechu pod staletým lesním velikánem probouzí vzpomínka ještě dávnější: na dětsví lidstva, kdy jsme sbírali stepní plodiny a lovili v pralese.

V přírodovědě houby povýšily. Už nejsou zařazovány mezi rostliny, nýbrž jim byl přiznán statut samostatné říše. Mám z toho radost, přeji to jim i nám. Však my živočichové a houby prý máme vzdáleného společného prapředka. Toto by i trochu vysvětlovalo radostné vzrušení, když nás v lese pozdraví ztepilý Boletus edulis, hříb smrkový, či křehká Amanita rubescenc, neuctivě nazývaná masák. To potkáváme své vzácné příbuzné, kteří k nám zavítali ze vzdálené ciziny, z pohádkové říše „Fungi“.

Rád naslouchám odborníkům mykologům, když o houbách vášnivě diskutují a začasté se na mnohém neshodnou. Jak by také mohli, ta říše je obrovská a pořád se tam něco děje. Ovšem v mnohém se shodují, například v tom, že to, co sbíráme a nazýváme houbami, je jen viditelná část velmi složitého podzemního organismu, prorostlého s kořeny stromů. Ten, lidským zrakům skryt, propojuje svými internetovými vlákny snad i celý les. Z jeho skrytosti, když nastane ten čas, se vynoří polodnice a pospíchají, aby se předvedly, vrostly do roztodivných tvarů a barevných kombinací, a to jen na chvílí, nakrátko – akorát tak k potěšení našich smyslů a nekrvavému ukojení loveckých vášní.

V houbách je prostě víc než jen voda, vláknina a minerály. Je v nich zpráva o tajemnosti a nádheře stvoření, i oslava stvořitele. Však houbová sezóna, to je festival, pořádaný přírodou: les dává vědět, že se zadařilo, a tak slaví. Z podzemních depozitářů vyvádí na světlo své poklady, sochaří, maluje, pořádá módní přehlídky a rauty, ba i koncertuje.

„Nemějte tedy starost a neříkejte: Co budeme jíst? Co budem pít? Čím se budeme oblékat? Pohleďte na polní lilie, jak rostou: nepracují, nepředou a pravím vám, ani Šalomoun nebyl v celé své nádheře tak oblečen, jako jedna z nich.“

To řekl Ježíš ve svém horském kázání a mne při procházce zářijovým lesem napadá dodatek: „Pohleďte na muchomůrku červenou a na hřib sametový. Chvíli setrvejte, odložte spěch, dívejte se, rozjímejte – a od spousty stresů, úzkostí a starostí, které si někdy děláte úplně zbytečně, se vám uleví“.

Vyzkoušejte to, však už je to tady, rostou!

Přehrát video

Diskuse diváků
 • stan menon 20. 8. 2015 11:50

  svatá pravda

  děkuji vám za tyto dva pořady z francie ,tohoto kouzelného místa kláštera na ostrově ve středozemn…

 • Vasek  •  27. 7. 2015 21:54

  Velmi pěkně!

  Moudrost... z Ducha Svatého

 • Vasek  •  27. 7. 2015 21:43

  Díky!

  Krása :)

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2012 – ZJ  ST  HD
Žánr: Náboženství
Tento díl ve vysílání

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT2 – neděle 30. 8. – 12:45

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 30. 8. po půlnoci – 02:20

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 31. 8. po půlnoci – 04:45

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 1. 9. po půlnoci – 02:00

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 30. 8.

evangelického faráře Miloše Rejchrta

neděle 6. 9.

pedagoga Pavla Wienera

neděle 13. 9.

teologa Bedřicha Jeteliny

Další zdroje