Sváteční slovo kazatele Víta Vursta

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1702  
Sdílet
| Poslat odkaz

O odvaze

Vít Vurst

Klikněte pro větší obrázekJako kazatel působí v Poděbradech a Kolíně. Je vedoucí oddělení misie při Českém sdružení Církve adventistů, které se zabývá především užitečností církve pro společnost, ve které žijeme. Je ženatý a spolu s manželkou má syna Daniela.

Odvaha

Skoro každý zná biblický příběh o tom, jak malý David porazil velkého Goliáše. Armády dvou znepřátelených stran stály kdysi v údolí Elah proti sobě. Aby nedošlo k velkému krveprolití, mělo dojít na tehdy obvyklý souboj muže proti muži. Pelištejci vyslali Goliáše. Ten měřil tři metry, byl výborný v boji jeden na jednoho. Jeho pancíř byl složitě propracovaný, vážil cca 500 kilo. Jeho vrhací oštěp byl z bronzu a dokázal prorazit štít nebo dokonce brnění. Není divu, že se do souboje s Goliášem nikomu z druhé strany vůbec nechtělo. Každé ráno se izraelské vojsko sešikovalo, vyslechlo si od Goliáše nadávky a pak se zase odšikovalo. Najednou se na scéně objevuje pasáček ovcí David. David měl za úkol pouze dodat proviant svým bratrům, kteří sloužili v tehdejší izraelské armádě. Byl to on, kdo se Goliášovi postavil. Z blízkého potoka si vzal pět oblázků, jedním z nich nabil svůj prak a trefil obra mezi oči. Současní izraelští vojenští analytici spočítali, že Davidem vymrštěný kámen letěl rychlostí 34 metrů za sekundu. Goliáš spadl, byl na místě mrtvý a tím pádem izraelská armáda slavně zvítězila.

Tento moment je rozhodně v tomto příběhu nejopěvovanější, ale není nejdůležitější. To nejdůležitější se odehraje o něco dřív. David přijde na místo boje, vidí tristní situaci a rozhodne se s tím něco udělat. Jde za izraelským králem Saulem a tomu řekne: „Člověk nesmí klesat na mysli. Tvůj služebník bude s tím Pelištejcem bojovat.

Jako lidé máme rádi příběhy, kdy slabší dostane silnějšího. Ty vítěze pak považujeme za hrdiny. Možná těm hrdinům tak trochu závidíme, že nezůstali s rukama v kapsách, nebyli nečinní, neztráceli odvahu. Odvaha znamená nebát se podstoupit riziko, jít do neznáma, vzdát se pohodlí pro něco. Odvaha je jít do věcí, o kterých nikdo neví, jak dopadnou.

Odvahu nepotřebujeme jen ve chvíli, kdy chceme zažít něco, co jsme ještě nezažili. Odvahu potřebujeme i na běžná životní rozhodnutí. Protože i my se někdy potkáváme v každodenní realitě s obry. Obrem může být cokoliv, co se zdá být nad naše síly, co nám otravuje život, likviduje lidskou – naši hodnotu, co se jeví jako nepřekonatelná překážka. Za obra si můžete dosadit vztahové, pracovní, zdravotní, finanční problémy, některé lidi a i některé systémy. Odvaha není jen o adrenalinu, ale i o trpělivosti a pokoře.

Člověk, který nepociťuje žádný strach, je považován za blázna. Člověk, který svůj strach poslouchá a který ho nechá určovat pravidla, je zbabělec. Člověk, který se však pustí do neznáma a svůj strach přemůže, nebo ho někomu svěří je člověk odvážný. Theodore Roosevelt řekl: „ Dělej, co umíš, s tím co máš, kde jsi.“

Odvaha je i o tom, že se nebojíme vkročit do prostoru, kde to má na povel Bůh. Odvaha je udělat to, co můžeme, a zbytek nechat na Bohu. Odvaha je nechat konat Boha.

Když do našeho života přijde cokoliv, co můžeme nazvat problémem, máme několik variant, jak se s tím vypořádat. Možná můžeme udělat to, co je poslední dobou v naší společnosti obvyklé – utéct, schovat se, přihlížet, brečet, házet zodpovědnost na druhé, vzdávat to, ztrácet nadhled, zveličovat, vymlouvat se. Anebo – podobně jako David – neztrácet naději, neklesat na mysli, nepoddávat se situaci, být odvážný a vědět, že to, co žiji, není můj boj, ale boj Hospodinův. Zklamání v našem životě jsou nevyhnutelná, ztráta odvahy je volba.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Margita 23. 4. 2015 10:11

  reakce

  je to velmi pekna metafora. Jej sila je najmä v tom, ze hovorite osobny zazitok.…

 • Kurosan 19. 9. 2014 11:45

  Sváteční slovo kněze a biologa Marka Orko Váchy

  Jenom bych upozornil pana Marka Orko Váchu na to že Ježíš vykazuje všechny známky Oi…

 • Hedvika 29. 6. 2014 15:42

  Nechybí vám tam konec?

  Nechybí vám tam konec?

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 5 minut – Rok výroby: 2015 – ZJ  ST  HD
Žánr: Náboženství
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT2 – neděle 17. 5. – 12:50

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 17. 5. po půlnoci – 03:35

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – úterý 19. 5. po půlnoci – 02:00

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 21. 5. po půlnoci – 05:25

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 10. 5.

rozhlasového redaktora Petra Vaďury

neděle 17. 5.

kazatele Víta Vursta

neděle 24. 5.

faráře Starokatolické církve Pavla Cepka