Šípková Růženka

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 295  
Sdílet
| Poslat odkaz

Záznam klasické baletní pohádky P. I. Čajkovského a M. Petipy. Inscenace Taneční konzervatoře v Praze z Národního divadla (2005). Režie a choreografie J. Slavický. Tančí: A. Pollertová, J. Váňa, J. Slavický, N. Danko, V. Nečas, Z. Hvízdalová, M. Douša a další. Kamera V. Damborský. Televizní režie G. Skála

Šípková RůženkaŠípková RůženkaŠípková RůženkaŠípková Růženka

Balet Šípková Růženka (uváděný také pod názvem Spící krasavice) měl premiéru v roce 1890 na scéně Mariinského divadla v Petrohradě. Dílo vzniklo na popud ředitele carských divadel J. A. Vsevoložského, který vytvořil libreto podle pohádek Ch. Perraulta a ujal se také výtvarného řešení celé inscenace. Velmi úzká spolupráce P. I. Čajkovského a choreografa M. Petipy dala vzniknout dílu, které už při prvním provedení vyvolalo nadšení publika i odborné kritiky.

Inscenace J. Slavického, kterou vytvořil na pražské taneční konzervatoři ve spolupráci s Národním divadlem, velký balet citlivě zkrátila ve smyslu rychlejšího vyprávění příběhu, ale zachovala přitom krásu a estetiku klasického baletu.
V inscenaci, která je příkladem mimořádné spolupráce Taneční konzervatoře a Národního divadla, se vám mimo jiné představí sólistka baletu ND Adéla Pollertová jako Růženka a posluchač konzervatoře Jan Váňa jako Princ Désiré.
O vysoké úrovni pražské školy svědčí řada mezinárodních ocenění pro její posluchače, kteří v inscenaci tančí. Za všechny jmenujme nositele Grand Prix Carpeaux 2005, o niž se podělili Jan Váňa a Matěj Urban.

Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek Klikněte pro větší obrázek

Tento pořad nelze na internetu přehrát z důvodu autorských práv.

Stopáž: 119 minut – Rok výroby: 2005
Žánr: Hudba
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

ZE ZLATÉHO FONDU