Chat

Pěstounská péče - odměny pěstounů

PhDr. Miloslav Macela

Záznam chatu z pondělí 8. dubna 2013

Vintage: „Oni dostávají nějaké odměny pěstouni? A jaké?“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, pěstouni dostávají dávku pěstounské péče s názvem "odměna pěstouna". Tato odměna se odvíjí od počtu dětí, o něž pěstoun pečuje, zvyšuje se v případě, kdy jsou v pěstounské péči děti se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2013 činí nejnižší odměna 8 000 Kč měsíčně v případech, kdy pěstoun pečuje o 1 dítě bez zdravotního postižení. U dvou dětí je tato částka 12 000 Kč měsíčně. V případě, že pěstoun pěsčuje o 3 děti nebo o alespˇoň jedno dítě se zdravotním postižením (od II. stupně závislosti výše) činí odměna 20 000 Kč měsíčně. Za každé další dítě se odměna zvyšuje o 4 000 Kč. "Pěstouni na přechodnou" dobu, což je specifický (krizový) insitut náhradní rodinné péče, mají měsíční odměnu 20 000 Kč. Je nutno upozornit, že jde o "hrubé částky", z odměny pěstouna se odvádí pojistné a daň. Miloslav Macela“

Šárka: „Dobrý den pane doktore, chci se zeptat, zda se mohu stát pěstounkou i v případě, že mám 3 leté vlastní dítě. Popřípadě od kolikátého roku mého dítěte mohu o pěstounství požádat. Děkuji. Šárka“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, pěstounkou se stát určitě můžete, žádné limity věku vlastních dětí nejsou stanoveny. V průběhu posuzování vhodnosti zájemců o náhradní rodinnou péči se samozřejmě prověřuje i případný dopad této péče na vlastní děti budoucích pěstounů. Miloslav Macela“

Jitka (49): „Dobrý den, přemýšlela jsem o pěstounské péči, děti už máme dospělé, ale ještě bych mohla dát péči a lásku dětem, které to potřebují, ale pěstounská péče má velké úpskalí a sice to, že pěstouni se o dítě starají, dají mu lásku a zvyknou si na něj, bude novým členem rodiny, bude pro ně další dítě, ale může se stát, že Vy potom přijdete a řeknete "ozvali se biologičtí rodiče a chtějí dítě zpátky do vlastní péče" no a dítě, které pěstouni milují a má se u nich dobře jim vezmete a dáte ho jeho biologickým rodičům, kteří do té doby byli například ve výkonu trestu, nebo na léčení. Zdá se Vám to spravedlivé? Děkuji za odpověď“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, specifikum tohoto typu náhradní rodinné péče spočívá v tom, že do pěstounské péče svěřovány děti, jejichž rodiče nejsou zbaveni rodičovských práv (mohou je mít například omezenou). Pěstounská péče se přitom nařizuje na dobu, kdy rodiče nemohou rodičovskou odpovědnost vykonávat. Zájemce o pěstounskou péči proto musí počítat i alternativou, že se poměry v původní rodině upraví natolik, že se dítě do své biologické rodiny vrátí. Z tohoto důvodu je součástí péče pěstounů i cílená práce s původní identitou dítěte a udržování jeho sounáležitosti s jeho původní rodinou. V případě, že by tento faktor pro Vás znamenal určité úskalí, a máte zájem o poskytování náhradní rodinné péče, je na místě uvažovat o osvojení dítěte. S pozdravem Miloslav Macela“

Marie: „Dobrý den, mám soudem svěřené dva vnuky do péče. Mám šanci u soudu získat je do pěstounské péče? Děkuji a přeji hezký den, Marie“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, předpokládám, že máte děti svěřeny do tzv. "péče jiné fyzické osoby". Ta se samozřejmě může změnit rozhodnutím soudu na pěstounskou péči. S pozdravem Miloslav Macela“

Marta Delongová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kam půjdou děti, pokud budou mít jejich pěstouni dovolenou, na kterou mají podle nového zákona pěstouni nárok. Děkuji“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, pěstouni mají ze zákona nárok na dva typy odlehčovací péče. Jedna je krátkodobá, například v případě onemocnění pěstouna, úmrtí v rodině, vyřizování nezbytných osobních záležitostí atd. V tomto případě je zajištěno hlídání dětí (tuto službu např. poskytují některá rodinná centra, jiné pěstounské rodiny atd.). Dále mají pěstouni nárok na celodenní odlehčovací péči v délce 14 dnů v roce. Dítě může být v této době např. na letním táboře, postižené dítě např. na rehabilitačním pobytu či v odlehčovací péči poskytovatele sociálních služeb. Každé dítě má jiné potřeby, každá rodina je v jiné situaci. Proto se přesná forma odlehčovací péče konkrétně sjednává v dohodě o výkonu pěstounské péče a může mít daleko variabilnější podobu, než jsem uvedl v několika příkladech. Miloslav Macela“

Romana (33): „Dobrý den, jsem pěstounka dvou dětí (obě 16 let). Ráda bych nastoupila do zaměstnání. Když pobírám odměnu pěstouna, můžu k to mu ještě pracovat aniž bych o dávky přišla? Další dotaz je: Můžu požadovat příspěvek od státu na tábor, když dětem je už 16 let?Děkuji za odpověď“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, od 1. ledna 2013 není výplata odměny pěstouna vázána na zákaz další výdělečné činnosti, proto můžete nastoupit do zaměstnání a odměna bude dále vyplácena. Co se týče odlehčovací péče, ta není omezena věkem dítěte v pěstounské péči, čili platí i pro 16-leté dítě. Miloslav Macela“

Daniela: „Dobry den pane Macelo, zajima me, zda ma pestoun narok take na pnp, pokud si vezme do pece dite se ztp. Nezda se vam jako zastupci statu odmenovani pestounu jako velmi nespraved.ive vuci rodicum, kteri se staraji o sve vlastni postizene dite? Proc vice nepodporujete rodiny, ktere pecuji o sve vlastni deti??? Rodice s postizenzmi detmi dostavaji pakatel, zivori a zimi na hranici tezke chudoby. Nevadi vam to vubec ? Ja pecuji o syna se ztp/p celodenne, do orace jit nemohu a dostanu od statu max 12 tisic a to v to. Lepsim pripade, protoze mnoho deti ktere si zaslouzi 4 stupen pnp jej nedostanou a to ze zjistnych duvodu, co si budeme povidat! Dekuji“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, pěstoun má nárok na příspěvek na péči. Odměňování pěstounů mi nespravedlivé nepřipadá, je to odměna státu za to, že jsou ochotni poskytnou péči dítěti, třebaže nejsou jeho rodiči. Na celý systém je nutno hledět přes zájem dítěte. To nemůže za to, že jeho rodina selhala, či se o něj nemůže z vážných důvodů starat. Pěstounská péče není alternativou k péči v původní rodině (dítě by mělo původní rodinu opouštět pouze z opravdu vážných důvodů), ale alternativou k tomu, aby dítě neskončilo v ústavu. Zde jsou náklady na péči o dítě ještě mnohem vyšší, než v případě umístění dítěte do pěstounské péče. Chápu Vaší složitou situaci, a dokážu si představit, že by mělo dojít k daleko větší diferenciaci příspěvku na péči u dětí s vážným postižením. S pozdravem Miloslav Macela“

Pavla: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může být dítě svěřeno do pěstounské péče zdravotně postiženému člověku?Má tento člověk větší možnost stát se pěstounem, pokud jeho manžel/ka je zdravotně bez problémů? Děkuji P.“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, v zásadě může být dítě sveřeno i zájemci se zdravotním postižením. Vždy se zkoumá, zda zdravotní stav umožňuje adekvátní péči o dítě. Posuzuje se přitom rodina jako celek (včetně manžela, manželky). S pozdravem Miloslav Macela“

maminka: „Dobrý den před 3.lety jsme dostsali přízpěvek na auto pro 4.děti v plné výši 100000.- a letos i když ještě neuplynula doba 5.let se začalo vyplácet z jiného učtu a my mohli znova letos požádat o přízpěvekDostali jsme ho v plné výši 100000.- ale chtěla jsem se zeptat zda je možné prodat auto co bylo zakoupeno před 3.lety a zčásti dofinancovat to co jsme koupili letos na splátky.“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, u automobilu zakoupeného před 31. prosincem 2012 se postupuje podle platné úpravy platné před tímto datem (zákona o státní sociální podpoře, tento zákon řeší i situace při prodeji automobilu před stanovenou dobou). ¨ Od 1. ledna 2013 upravuje tuto dávku zákon o sociálně-právní ochraně dětí. Platí tedy nová pravidla a je tedy možné požádat znovu o dávku, i když původní (pětiletá) lhůta ještě neskončila. S pozdravem Miloslav Macela“

Šárka: „Pane Doktore, nevím zda jste pochopil mojí otázku, ale mám zájem o pěstounství na krátkou dobu, ale pní u nás na úřadě mi řekla, že nejmladší dítě v rodině musí být 10 leté. Já si beru dítě z dětského centra(pracuji tam), a moje 3 letá dcera to bere úplně normálně, proto si myslím, že by zde neměl být žádný problém. Moc děkuji za odpověď, Šárka“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, děkuji za upřesnění otázky. Ani u pěstounské péče na přechodnou dobu není stanovena žádná hranice věku vlastních dětí, informace o 10 letech věku vlastních dětí je mylná. Existují pěstounské rodiny na přechodnou dobu, které mají mladší dětí. Dopad na vlastní dětí se zkoumá v průběhu posuzování vhodnosti zájemce o pěstounskou péči a to vždy individuálně. Miloslav Macela“

viki: „Proč se stále uvádí všude částky v hrubé mzdě?Proč se neuvádějí skutečné odměny,je to zavádějící a není to fér.Pak se na nás pěstouny pohlíží jak na vyžírky státu a že snad lžeme,když vy uvádíte čísla jiná a my říkáme čistý výdělek.Proč musíme platit jako poručníci dětem pobyty v nemocnici,za recepty atd.když máme děti taky svěřené soudem do poručnické péče.“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, uvádějí se částky hrubého, protože přesná výše čisté odměny záleží na dalších faktorech (zda jsou uplatňovány daňové bonusy atd.). Myslím, že vždy je zároveň předávána informace, že z této odměny se odvádí pojistné a daň a že je reálně nižší, než odměna hrubá. Co se týče pobytu v nemocnici, recepty a td., na úhradu těchto nákladů je určen příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Miloslav Macela“

Lenka: „Pane doktore, ráda bych se zeptala, proč není upravená legislativa, aby děti nemusely být v DD, ale mohly být uvolněny do NRP. Mnoho dětí čeká v ústavech na bio rodiče, kteří si je nevezmou zpět, ale NRP brání.“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, až do konce loňského roku obsahoval zákon pojem "dítě vhodné pro náhradní rodinnou péči", náhradní rodinná péče se proto aktivně vyhledávala pouze pro část dětí v ústavní péči. Novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí se od 1. ledna 2013 situace změnila, neboť pro každé dítě, které je umístěno v ústavu, se automaticky aktivně vyhledává také náhradní rodinná péče. Bude samozřejmě určitou dobu trvat, než se projeví dopady tohoto ustanovení, mnoho záleží na počtu vhodných zájemců o NRP a také o přístupu sociálníc pracovníků i zařízení, které dnes o tyto děti pečují. S pozdravem Miloslav Macela“

Milka: „Dobrý den,prosím ve zkratce k Vám,mám ve svěřené péči vnučku,která je biologicky mého syna,ale oficiálně je otec jiný,maminka vnučky se "spletla" v otci,nyní matka vnučky a ani oficiální otec není k mání,aby vnučce nějak přispěli penězi na životní náklady.´Jsem v invalidním důchudu,pobírám přes 12 tisíc,ale nestačí to pokrýt potřeby dítěte,můj partner není mým manželem a na dítě není povinen nijak přispívat,jak z této situace ven prosím?Zajímá mě pouze,ano je tu možnost řešení,ne není tu možnost řešení.Já jsem nechtěla dát dítě do domova,ale pro její dobro namám co do pusy.Velice děkuji.“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, předpkokládám, že máte dítě svěřeno do tzv. "péče jiné fyzické osoby". Pokud Vaše sociální situace neumožnuje zajistit péči o dítě touto formou, je na místě požádat o svěření dítěte do pěstounské péče. Miloslav Macela“

Martina: „Pěkný den, dovolím si položit otázku mimo odměny pěstounů. Zajímají mne spíše odborné podpůrné služby pro pěstouny a také prevence. Novela přeci zahrnuje i prevenci, ale zatím jsem nezaznamenala navyšování soc. prac. na OSPOD, rozšíření na obce atd. O propojení OSPOD a neziskových organizacích poskytujících služby, sepisování dohod aj. vím. Ale probíhá již nějaká transformace v dětských domovech? Přeškolování pracovníků DD do terénu? Děkuji za odpověď.“

PhDr. Miloslav Macela : „Dobrý den, součástí novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí je i zavedení tzv. standardů kvality sociálně-právní ochrany, tedy kritérií, které musí každý úřad splnit, aby měl předpoklady naplňovat všechny povinnosti vyplývající pro orgány sociálně-právní ochrany. Součástí těchto standardů je i standard personální, tzn. je zákonem a vyhláškou stanoveno, kolik má mít každý úřad sociálních pracovnic a pracovníků s ohledem na počet dětí, které žijí ve správním obvodu. Aby se mohly úřady na tento "optimální" stav připravit, je zákonem stanoveno přechodnbé období do konce roku 2014. K významnému posunu však dojde již letos, protože v nejbližších měsících bude Ministerstvem práce a sociálních věcí vypsána grantová výzva pro obce a kraje, díky níž si busou moci požádat o finanční prostředky na nové pracovníky, zlepšení podmínek pro práci s dětmi a rodinami (vybavení, úprava prostor), vzdělávání atd. Co se týče transformace dětských domovů, tu může Ministerstvo práce a sociálních věcí podporovat pouze zprostředkovaně, protože tyto organizace působí buď jako školská nebo zdravotnická zařízení. I přesto je přirpaveno několik podpůrných mechanismů, aby stávající pobytová zařízení mohla své služby rozšířit do terénu. Protože jde o poměrně velkou systénmovou změnu, je nejprve pilotně ověřována ve spolupráci se dvěma kraji (Pardubický, Karlovarský). Výsledkem by měla být "vzorová síť" služeb pro práci s rodinami a dětmi, která bude spolupracovat s OSPOD. S pozdravem Miloslav Macela“