Chat

Podpora lidí s poruchami trávení - o.s. Anabell

Filip Budák

Záznam chatu ze čtvrtka 9. února 2012

Slaytanic W: „Zaobíráte se i halitózou a meteorismem?“

Filip Budák: „bohužel, ne“

Sony: „Vrací se poruchy trávení po vyléčení - recidiva - a jak často?“

Filip Budák: „Dobrý den, ano, k relapsům poruch příjmu potravy dochází. Zhruba 1/3 se zcela vyléčí, 1/3 se vyléčí s občasnými návraty nemoci a zbylá třetina se bihužel nevyléčí a bojuje s onemocněním celý život.“

Slaytanic W: „Kolik procent české populace má poruchy trávení?“

Filip Budák: „Hovoří se o cca. 6 %, ve věkové kategorii 13-20 let to může až 8-10 %.“

Ruda: „Mám žaludeční potíže(prokázaný vřed), mohu dostat slevu při zhotovení zlatých zubů? Před 30ti lety tomu tak bylo. Pokud nikoliv, jaké řešení nabízíte?“

Filip Budák: „S tímtodotazem se obraťte na svoji zdravotní pojišťovnu. Této problematice se nevěnujeme.“

Lada: „Dobrý den \mám dotaz ohledně výsledku jaterních testu.Mám výsledky AST 0,8 a ALT 1,19 lékař mě straší ,že je to hrozné a předepsal mě lék Essentiale forte N.Jiný lékař mě řekl ,že to není tak ,jak mě lékař straší a stačí nějakou dobu držet určitou dietu a ono se to srovna do normálu.Myslíte si že je to opravdu na to ,abych užíval nějaky lék a chodil každé 3 měsíce na odběr krve?Děkuji za odpověď“

Filip Budák: „Dobrý den, toto je dotaz pro lékaře. Zkuste ještě konzultaci s jiným odborníkem.“

Slaytanic W: „Jaké všechny nádory jsou v souvislosti s poruchami trávení?“

Filip Budák: „Dobrý den, vzhledem k tomu, že se jedná o trávicí soustavu, mohou mít vliv na vznik nádorů hrtanu, jícnu a žaludku.“

Slaytanic W: „Jak dobrý je podle Vás Espumizan?“

Filip Budák: „Ohledně problémům s trávením/ plynatosti se musíte poradit se svým lékařem případně v lékárně. Jedná se o jeden z léků na tuto problematiku, ale určitě k těmu existují různé alternativy.“

Martina: „Dobrý den, je mi 33 let a již tak 15 let určitě trpím občasnými nevolnostmi po jídle, následuje zvracení. Někdy je to třeba 3x do týdne, jindy je dva měsíce klid. Nyní je to již lepší (spíše ty měsíční intervaly), nejhorší období bylo tak mezi 20. - 25. rokem. Nevím, čím to je, domnívám se, že pokud sním něčeho moc nebo něčeho "nezdravého", vyčítám si to, až to končí nevolností a zvracením. Rozhodně nemám problémy s nadváhou, ale je pravda, že se svou postavou jsem nebyla nikdy spokojená.Může se jednat o bulimii? Přiznám se, že parkrát to bylo i tak, že jsem záměrně "vyžrala" ledničku a šla zvracet, to ale byly jen ojedinělé případy a již tak 5 let se to nestalo. Nevolnost a zvracení po jídle se ale stále vrací... Děkuji.“

Filip Budák: „Dobrý den, to co popisujete mohou být příznaky bulimie. Takovéto zvracení může mít negativní dopad na zdraví a fungování organismu. Dobré je vyloučit fyziologické příčiny zvracení či nevolnosti. Pak se můžete obrátit na některou z našich poraden - kontakty najdete na www.anabell.cz. Nebo se anonymně obrátit na linku Anabell 848 200 210 či internetovou poradnu iporadna@anabell.cz. Kde společně s pracovnicí můžete probrat příčiny problému, zmapovat situaci a získáte doporučení na další možná řešení. Určitě situaci řešte. Hodně štěstí!“

Martina: „Jaký čaj by jste doporučil na poruchy trávení? Děkuji“

Filip Budák: „Dobrý den, poruchy příjmu ptravy, kterým se věnujeme, nelze léčit čajem. Je potřeba nejprve zmapovat situaci o jakou poruchu potravy se jedná. Je to především psychycké onemocnění a bez psychoterapie či poradenských sezeních je léčba náročná.“

Katarína Poprad: „Dobrý den, moje kamarádka zjistila, že dívka jejího syna pravděpodobně trpí bulímií. Cpe do sebe ohromné množství jídla a chodí zvracet. Slečna tvrdí, že to přiznala, ale tvrdí, že to zvládne sama, bez odborné pomoci. Je to možné? Neví se, jak dlouho nemoc trvá. Děkuji za odpověď.“

Filip Budák: „Je samozřejmě možné, že při silné vůli a podpoře okolí bez odsuzování, může nemoc zvládnout sama. Ale ve většině případů je potřeba léčba za pomoci nějaké formy terapie a taková léčba trvá 3-5 let. Je potřeba problém podchytit včas. Doporučte ji alespoň mapovací konzultaci v naší poradně, která je zdarma. Může přijít i s partnerem nebo s kamarádkou, půjčit si literaturu apod. Více info a kontaktů na www.anabell.cz“

pedo: „dobry den,bratr po mozkove prihode nemuze polykat.jiz 9 tydnu nepozrel zadne jidlo,ktere dostava hadickou primo do zaludku.mohl by jste pomoci diky“

Filip Budák: „Dobrý den, v tomto případě se pravděpodobně jedná o fyziologický problém, a ne "klasickou" poruchu příjmu potravy, kterou musí řešit lékař. Pokud je to způsobenou psychickou újmou v souvislosti s příhodou může se obrátit na naši poradnu nebo poradenskou linki 848 200 210“

Petr: „Dobrý den. Mé sestřenicici je 10 let a má zhruba 25 kg.Stačí ji aby viděla jídlo a už je jí nevolno.Pokud se nají více ihned zvrací.Doma totiž moc nejí, ale u nás musí.Máme obavy aby jednou neměla anorexii.Chtěl bych se vás proto zeptat jak ji máme pomoci.Děkuji.“

Filip Budák: „Nenutit ji přehnaně do jídla, domluvit se na porcích, které je schopna a ochotna sama sníst. Vysvětlit ji potřebnost pravidelného a vyváženého stravování.“

Petra: „Dobrý den, již dlouho vím o své mamince, že trpí bulimií. Dlouho mě to trápí a vím, když jsem s ní o tom před lety chtěla mluvit...byla podrážděná a zatlouká to před nejbližšími. Nemocí trpí opravdu hodně dlouho, nyní jí je 45 let. Mám o ni strach...co s tím? Když nemá zájem přestat. děkuji“

Filip Budák: „Většina lidí si to sama nechce přiznat. Zkuste ji motivovat k návštěve poradny, půjčte si literaturu, kterou můžete někde nenápadně nechat. sama můžete také návštívit některou z našich poraden nebo konzultovat po telefonu a poradit se jak s takovým člověkem komunikovat a jak ho motivovat.“

Lucie: „Dobrý den.Můj problém s jídlem je takový..Nikdy jsem žádné diety nedržela,ani neřešila svou váhu.Naopak bych chtěla nějaké to kilo přibrat,spíše mám trápení s nabíráním..už několik let mám stejnou váhu.Trošku problém je,že jím málo ve stresových situací..Díky za odpověď.“

Filip Budák: „Někteří lidé mají zrychlený metabolismus a tudíž při stejném stravování jako jiní nepřibírají, aniž by měli poruchu příjmu potravy. Zkuste se přinutit i ve stresových situacích sníst alespoň nějaké jídlo, třeba v měnších porcích a častěji. Případně využít služeb nutriční terapeutky a zkonzultovat či upravit svůj jídelníček k Vaší spokojenosti.“

m.p.: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakým způsobem se léčí dlouhodobá bulimie, zda je potřeba nemocného umístit do nějaké léčebny nebo stačí třeba docházet na nějaké sezení? Jak bych dotyčeného měla přesvědčit k léčení? Děkuji“

Filip Budák: „Pokud není přímo ohrožen na životě není hospitalizace ve zdravotnickém zařízení nutná. Dá se léčit i ambulantně, záleží co konkrétnímu člověku vyhovuje - určitě pravidelně docházet na různá sezení např. do poradny, individuální terapii, skupinové terapie, arteterapie, nutriční poradenství apod. Sama můžete navštívit poradnu nebo využít konzultaci po telefonu a e-mailu a poradit se jak s takovým člověkem komunikovat a jak ho motivovat.“

Jana Kantorová: „Dobrý den, léčím se na systém.lupus erythem. s postižením ledvin. Kvůli množství léků, které beru, mám úplně rozhašený žaludek. Někdy ani tvrdá dieta nepomáhá. Měl byste pro mě nějakou radu?“

Filip Budák: „Omlouvám se, toto je rada na odborného lékaře.“

Windsor: „Dobrý den.Přítelkyni potvrdil psycholog bulimii.Mám dotaz na to jak ji co nejlépe pomoct v léčbe.Psycholog mi moc konkretně neporadil.Děkuji za odpověď“

Filip Budák: „Vy osobně, můžete pomoci podporou přítelkyně, neodsuzování, neobviňování, doprovodit ji na poradenská sezení, ujišťovat ji, že ji máte rád takovou jaká je, zapůjčit ji literaturu k problematice. Dát si pozor aby se společné stravování nestalo bojem o jídlo - ve smyslu buď málo nebo moc jíš, při stolování se bavit i o něčem jiném apod.“

Alena: „Dobrý den, je možné, aby žena trpěla bulimií opravdu dlouhou dobu? U mladých dívek je to známé, ale co ženy kolem 50 let? U těch je asi velmi těžké začít s léčbou...“

Filip Budák: „Ano, je to možné, máme klientky, kteří k nám přichází s tím, že už poruchou trpí několik desítek let a je jim přes 50 let. Léčba je stejná jako u kohokoli jiného, je potřeba chtít problém řešit a nebát se sním přijít. Hodně štěstí.“

Daniela: „Dobrý den .) prosím Vás,mám poruchu příjmu potravy,jestliže mám problém s nadváhou? po porodu jsem se začala přejídat a téměř žádný den nepřežiju bez sladkostí :( dá se říct,že skoro celý můj jídelníček se stává ze sladkých jídel a já se toho nedokážu bohužel vůbec zbavit.Myslíte,že byste mi dokázali pomoci i vy ve vašem centru? Děkuji“

Filip Budák: „Ano, může se jednat o poruchu příjmu potravy. I nadměrné přibírání a přejídání je problém. Mohla byste využít nutriční poradnu, zmapovat spolkečně jídelníček a domluvit se na správném postupu a řešení.“

iva: „dobrý den, prosím o radu, manžel má dlouho trvající povlak na jzyku a potíže s trávením tím myslím že po každém jídle je často nadmutý. byl u lékaře na prohlídce žaludku a byl mu zjištěn zánět žaludku. léky bral zhruba půl roku, ale povlak na jazyku je stále dál a s nadýmáním má stále potíže. prosím o radu co máme dělat dál. moc děkuji“

Filip Budák: „V této situaci musíte opravdu vyhledat lékaře. Pokud jste nebyli spokojeni s výsledkem zkuste využít služeb jiného odborníka.“

Barbora: „Dobrý den přeji, ve svých 15-ti letech jsem začala trpět anorexií, která později překmitla do bulimie. Nyní je mi 31 let, pomoc jsem nikdy nevyhledala, protože jsem se za tento problém hrozně styděla. Nikdo z mého okolí, ani rodiče, ani partner, si nikdy ničeho nevšimli, ačkoli jsem za ta léta vyhubla na kost. Kdyby si všimli, asi by mi to v odhodlání léčit se hodně pomohlo. Ale takhle jsem na to sama. Myslíte, že existuje možnost úspěšně se vyléčit i po tolika letech? Děkuji Vám předem za radu, mějte se pěkně, fandím vám, děláte moc potřebnou věc!“

Filip Budák: „Ano, Váš příběh je častý. Určitě i v této situaci a v tomto věku se dá problém řešit a vyléčit. Nebojte se vyhledat pomoc. Návštěva v poradně může být zcela anonymní, kde se zmapuje situace a společně budete hledat možná řešení. Podpora okolí je určitě důležitá. Ale nemocní to umí před okolí dobře skrývat. Zkuste se někomu svěřit - partnerovi, některému z rodičů či kamarádů. Mohou vás klidně na poradenské sezení doprovodit. Určitě se za to nestyďte je to onemocnění jako každé jiné, dá se léčit a je potřeba ho léčit. Hodně štěstí. Více info na www.anabell.cz“

Katka: „dobrý den, chtěla jsem se zeptat, předpokládám že tyto nemoci (anorexie, bulimie) nejsou dědičné, ale byli nějaké studie ohledně přenosu těchto nemocí na dítě, myšleno třeba v těhotenství, při kojení.. že by dítě v pozdějším věku mohlo touto nemocí také trpět? děkuji“

Filip Budák: „Ano, nemoc není dědičná, ale vliv rodiny a vzory při stravování je velký. Mluví se o druhé generaci "anorektiček", neboť ženy 70. let tzv. generace Twigy má nyní děti v ohroženém věku a vidí, že matka téměř nejí.“

Eva: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v plánu rozšířování služeb Anabell v Olomouci. Děkuji“

Filip Budák: „Dobrý den, V Olomouci poběží poradna 3h týdně po předchozím objednání. Více info na našem webu.“

Barbora: „Dobrý den,Vaše sdružení znám již asi 7 let, kdy jsem navštívila pomocnou skupinu v Praze. Sama jsem totiž trpěla od základní školy bulímií a setkání s podobně nemocnými lidmi mi moc pomohlo. Největší motivací pro mě nakonec byla představa, že bych třeba nikdy nemohla mít kvůli nemoci vlastní děti a jelikož děti miluji, takže jsem zatla zuby a začala s bulímií víc bojovat... Nyní jsem již několik let v pořádku a doma mát krásnou a zdravou 8 měsíční dceru. Můj dotaz ale zní, mohla bych se přidat k Vaší skupine v Ostravě, kde nyní bydlím, a občas docházet za klienty popovídat si s nimi o jejich pocitech a trošku je svým příběhem třeba i motivovat?Moc děkuji Vám za odpověď a celému sdružení za podporu nemocných s P.P.P.“

Filip Budák: „Děkujeme za pěknou zpětnou vazbu. Kontkaty a služby v Ostravě najdete na www.anabell.cz a můžete se domluvit na účasti na svépomocných skupinách. Pěkný den.“

Veronika: „Dobrý den, pomůžete v Anabell také malým dětem s poruchami trávení? Jedná se o našeho syna (2 roky), který má s jídlem evidentně problém. Váží ve svých dvou letech jen 8kg, protože odmítá jíst většinu jídel, nezvládá jíst kousky, často zvrací nebo má průjmy. Zkrátka máme dojem, že ho jídlo vůbec nezajímá, nové věci zkouší nerad, ale i zavedená jídla občas jíst nechce. Ve svém věku je stále krmený, lžičku do ručky nevezme, prostě vůbec nejeví o ŽÁDNÉ jídlo zájem. Jediné jídlo, které ho zajímá, je mateřské mléko, které už ale skoro nedostává (jen jedenkrát denně a je ho opravdu trošička). Děkuji moc za odpověď.“

Filip Budák: „Dobrý den, naše služby jsou pro klienty od 12 let. Ale řešte problém nejdříve s Vaších lékařem, a´t se vyloučí fyziologické příčiny, či jiné postižení. Dětské problematice se věnuje např. klinika v Motole.“

Jarka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jak moc je pravděpodpodbné, že pokud trpím bulimií již dva roky, že nebudu moci otěhotnět? Je mi 25 let. Děkuji.“

Filip Budák: „Dobrý den, u anorexie i bulimie je obrovké riziko neplodnosti a neschopnosti mít děti, zvláště pokud v průběhu onemocnění dojde ke ztrátě menstruace. Pokud chcete v budoucnu děti, problém určitě řeště co nejdříve!“

klara: „Dobry den. Jake zdravotni nasledky muze mit dlouhodoba bulimie? Cca 10 let trvajici. Muze mit vliv na onemocneni stitne zlazy? Dekuji“

Filip Budák: „Má celkový negativní vliv na fungování organismu, celkový rozvrat metabolismu. Hrozí protržení žaludeční stěny, jícnu. Nádorová onemocnění trávicí soustavy. Vypadávání vlasů, lámání nehtů. Neschopnost mít děti. Dehydratace organismu a spousta dalších problémů...“

Iveta: „Dobrý den,mám vyléčenou sestru-anorektičku(za 1 rok).Zajímalo by mě,jak tato psychicka nemoc vzniká,slyšela jsem o tom,že to může způsobit i nefungující otec v rodině...jedna známá již na to zemřela-selhání organismu.děkuji“

Filip Budák: „Dobrý den, je to kombinace více faktorů psycho-bio-sociální příčiny. Vrozené predispozice, špatné stravovací vzory v rodině, problém v partnerských vztazích, zneužívání v dětství, problematický vztah alespoň s jedním z rodičů, nízký sebehodnotový systém, vliv médií,...“

Eva: „Dobrý den, před léty jsem vyhledala vaši organizaci a moc mi pomohlo vědomí, že mě někdo chápe, podporuje a věří mi...ráda bych nabídla spolupráci, jen nevím, jak se toho chopit...poradil byste mi, prosím. Máte např.nějaké pobočky v Jižních Čechách, příp. v Jindř.Hradci? Existují nějací externí poradci? Ráda bych podala stejnou pomocnou ruku a byla podporou a snad i důkazem, že se jde vyléčit. Já vám moc děkuji za otevření očí a možnost žít plnohodnotný život. Přiznávám, že občas myšlenky utečou, ale nadvládu nad svým životem mám JÁ. Hezký den“

Filip Budák: „Děkujeme za reakci. Bohužel nejbližší pobočky máme v Praze, Plzni a Příbrami. Více informací na www.anabell.cz nebo nás přímo kontaktujte na e-mailu.“

darina: „dobrý den, trpěla jsem v 17letech anorexii asi do 19 let pak jsem se z toho nějak dostala pod dohldem psychiatra a nyní trpim bulii ,jsem objednaná do fakultni nemocnice do Prahy ,ale nedokážu si představit ,jak se tam tráví cely den ,jsem zvyklá se hýat,sportovat,to jediné je pro me relax,děkuji za odpověd.“

Filip Budák: „Dobrý den, přechod z anorexie do bulimie je častý. Je dobře, že Vaši situaci řešíte. Spousta klientů se bojí, jak taková hospitalizace probíhá. Můžete předtím zdarma navštívit naši poradnu, kde se dozvíte inforamce jak takový režim probíhá, zmapujete situaci a připravíte se na případné rizikové situace a jak je zvládnout.“

Jarča: „Dobrý den. Jsem ženská ,krev a mlíko, hodně ráda jím a hodně jím, myslíte že bych se u vás v Anabel také obešla, abych zmenšila své jídelní porce? Děkuji , je mi 59let.JB“

Filip Budák: „Dobrý den, to je druhá část spektra poruch příjmu potravy, ale určitě můžete využít služby nutričního poradenství a řešit Váš problém. držíme palce“

Jana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může jít o počáteční anorexii? Moje kamarádka poslední dobou hodně zhubla, má problémy s vyprázdněním. Chodí cca po 10 dnech na velkou.Trpí zažívacími problémy. Byla na vyšetření střev a žaludku, ale nic ji nenašli. Ve škole si odhlásila obědy i večeře jí hlavně zeleninu atd.“

Filip Budák: „Ano, to jsou klasické příznaky. Určitě je potřeba to podchytit včas. můžete zkusit motivovat kamarádku k návštěvě poradny, třeba i za vašeho doprovodu nebo navšívit sama a poradit se jak s takovým člověkem komunikovat.“

Novotná: „Dobrý den, máme problém, týkající se 17letého syna. Starší syn (20let) je hubený 183cm/66kg a stále toho mladšího štve tím, že ho slovně uráží, že je tlustý 193cm/93kg. Velmi ho to trápí a nevíme co s tím. Staršího syna vždy okřiknu ať ho nechá být. Máte ještě jiný způsob, co dělat?“

Filip Budák: „Zkuste jim vysvětlit, že každý má jiný metabolismus a jinou konstrukci postavy, někdo má o nějaký ten kilogram méně a jiný více. Pokud jí člověk přiměřeně a celé spektrum potravy, tělo si najde svoji ideální váhu. Můžete staršímu synovi také vysvětlit, že i muži jsou citliví na svlj vzhled a postavu, zvláště v tomto věku, a že by mu tím mohl ublížit.“

Martina: „Dobrý den, moje sestra (18 let) byla v pondělí hospitalizována na dětském odd. v nemocnici s bolestmi břicha a ztrátou váhy cca 10kg za dva měsíce. V úterý nám oznámili, že je to anorexie. Teď řešíme otázku co dál. V pátek ji zřejmě pustí z nemocnice. Ona se chce hned vrátit do školy (nechce zameškat). Škola není v místě bydliště, bydlí na privátu. Příští týden je objednaná k psychiatrovi. Nevím, zda by nebylo vhodné ji nechat doma. Obávám se toho, že návratem na privát a do stresujícího prostředí školy se vše vrátí do starých kolejí možná i zhorší. Pokud zůstane doma, bojím se, že na ni otec, který této nemoci příliš prozatím nerozumí, na ní bude činit nátlak, aby jedla za každou cenu (přejídala se) - zase stres. Děkuji za radu.“

Filip Budák: „Pokud váha neklesne pod kritickou váhu bude lepší pokud bude zapojena do normálního procesu. Zkuste se sní o tom bavit, podporovat ji, neodsuzovat. vysvětlit otci, že s ejedná o nemoc, že si za to sama nemůže, že by jí přehnaným nucením mohl ublížit. Ať si sama stanoví co je schopná opravdu sníst a postupně přidává na množství. Můžete ji půjčit literaturu na zvyšování sebevědomí a k dané tématice. Navštěvovat psychologa nebo nějakou poradnu. využít konzultací po telefonu. napr. na lince Anabell 848 200 210.“

darina: „chodím ,několik let k psychitrovi,od 18 a jemi 25 let-chci se vylčeit, chci mít děti, mit se ráda,ýt sebevědomější, když budu v nemocnici přes měsic, dá se uzdravit za tu dobu, mam strach ,že až přijdu opět domu začne bulimie znova,jsem ez prace tudiž většinou a 2krat denne zvracim, a rodinne vztahy nebyly nikdy dobre.Od malička mám pocit méně cenosti a muj bratr mi vždy ze srandy řekl, že sem tlusta aby mě urazil ,nyná je mu 28 a nic netusi,měla bych mu to řici aby si uvědomil, a nebral mě porad jako dítě ?“

Filip Budák: „Měsíční pobyt v nemocnici Vás neuzdraví, je to běh na dlouhou trať, ale dá se zvládnout. Je potřeba pravidelná návštěva psychoterapeuta nebo poradny. Sama pracovat na motivaci např. prostřednictvím různé literatury. Podpora okolí je důležitá a bude fajn pokud se svěříte a požádáte o podporu. Jedná se o nemoc, za kterou se nemusíte stydět. Držíme palce.“

Dana: „Dobrý den, mám šestiletou holčičku,která jí teplá jídla jen suchéá bez omáček.Polévku pouze vývarovou a bez zeleniny.Těstoviny,knedlíky,rýži,brambory,br.kaši,ale pouze omaštěné máslem.Řízek, maso na kostičky.Jablka,banány, jahody,kiwi.Tvrdý a měkký sýr, máslo,chléb,rohlíky.Jogurt jeden druh.Pediatr a psycholog tvrdí,že se to srovná.A že výživově tolik nestrádá.Nenutím jí,nenápadně podsouvám nová jídla, ona nechce ochutnávat nové chutě, nedůvěřuje jim,řeší to.Ví, že to není zcela normální, okolo ní děti /v družině apod./ jí jinak, ale nepřekoná to.Pokud vedle ní sedí s tácem v družině, dítko s výraznou polévkou či omáčkou, doma potom vypráví, že jí souseda jídlo nevonělo, že se jí zvedal až žaludek.Nechci něco zanedbat tím, že to to nechávám, že časem začne jíst s přirozeností, nerada bych v ní vypěstovala anorektičku.Jedla docela normálně, asi ve dvou letech začaly tyto problémy. Děkuji za odpověď. Dana“

Filip Budák: „Snažte se postupně zvyšovat rozmanitost potravy. Jezte společně, a´t má pozitivní vzor a vidí, že Vy nebo zbytek rodinny jí také to samé. Zbytečně ji nenuťte, a´t si ke společnému stolování nevypěstuje odpor. případně konkrétní situace zkonzutujte na poradenské lince 848 200 210“

Ema: „Dobrý den, trpím bulimií už 3 roky. Zvracím pouze pokud jsem doma a bez přítomnosti lidí, protože se přejídám. Když jsem v práci nebo jinde je vše v pořádku. Jak se mohu zbavit nutkání přejídání doma? Děkuji. Ema“

Filip Budák: „Problém poruch příjmu potravy stkví někde jinde než v jídle, je potřeba najít pravou příčinu takového chování a tu odstranit. zkuste vyhledat odbornou pomoc. Doma zatím nemějte velké množství jídla, které by vás nutilo k přejídání, zkuste více času trávit s přáteli a svými zájmy.“

Jolana: „Dobrý den, před několika lety jsem trpěla MA, kterou jsem bohužel kompletně nedoléčila, díky mému chybnému rozhodnutí nevyhledat psychologa či jiného odborníka po nemocniční "výkrmové" léčbě. Po pár měsících normálního stravování jsem opět začala opět pomalu ubírat na porcích, ale zalekla jsem se opětovného spadnutí do té pekelné MA, a tak jsem posléze začala trpět jinou PPP a to psychogenním přejídáním. Mrzí mě, že o této formě PPP se příliš nemluví. Nemáte nějaké tipy, jak na ni vyzrát? Za den jsem schopna zkonzumovat neuvěřitelné množství jídlo i o cca 30 000 kJ, po čemž samozřejmě následují obrovské výčitky. Reaguji tak na všechny možné stimuly (např. stresové situace, silné emoce, změny prostředí...). Myslíte, že bych se měla obrátit na vaše sdružení?“

Filip Budák: „Určitě byste měla vyhledat pomoc, zmapovat situaci, zjistíte co vám pomohlo, co naopak ne. Budetew společně hledat různé možnosti řešení.“

Ludmila: „dobrý den, proč mám pořád hlad? po porodu jsem přibrala už 10kg /pořád kojím/ a necítím plnost žaludku. Už neznám pocit že jsem sytá :( Dá se s tím něco dělat? děkuji za odpověď.“

Filip Budák: „Dobrý den, změny v období těhotenství a po porodu jsou časté. Můžete využít služeb nutriční poradkyně.“