Chat

Denní stacionář závislostí - gamblerství

PhDr. Martin Huk

Záznam chatu z pondělí 22. listopadu 2010

Irena: „Dobrý den. Můj švagr hraje ,,bedýnky" již 20 let. Myslíte, že by se dal ještě vyléčit ? On je totiž hodně lživý, agresivní a jenom co umí je vyhrožování, ale ve skutečnosti má strach.On to ve skutečnosti provozuje tak, že někoho obere o peníze, pod záminkou, že mu udělá novou střechu, ale ve skutečnosti všechny peníze prohraje v automatech. Dotyčný, když zjistí, že nemá ani materiál, ani slibovanou práci, tak chce pochoopitelně peníze zpět. Takže si švagr v rychlosti najde dalšího důvěřivého a jeho penězi zaplatí prvního a pořád dokola. Ale ve skutečnosti je silně pod nulou. My jsme ho prohlédli dávno, ale jeho manželka se ho zastává, že na něj jenom házíme špínu. Ta se bude divit, až díky němu přijde o svůj byt a všechno v něm. Já si myslím, že už se s tím nedá nic dělat, ani zastavit. Kamarádka mi říkala, že ho mám přemluvit na léčení. Já jsem ho přemlouvala, aby splácel dluhy a on mě za odměnu zmlátil. Takže já jsem ho už odepsala.“

PhDr. Martin Huk: „Dobrý den, v zásadě jste popsala obvyklý průběh nemoci zvané patologická hra. Léčba Vašeho švagra by byla ideální, ale musel by s ní souhlasit především on sám. Motivace v léčbě je velmi důležitá, to je celkem jasné, píši to zde, protože na to denně ve své praxi narážím. Hodně by mohla pomoci i manželka Vašeho švagra. Tím, že ho kryje, se stává spoluzávislou a měla by také vyhledat odbornou pomoc. V opačném případě je velmi pravděpodobně čeká budoucnost, jakou jste nastínila - ztráta majetku, práce, postavení, vztahů... Bohužel mnoho hráčů potřebuje dojít právě do tohoto bodu, aby se indentifikovali se svým problémem a začal jej řešit. Ještě mě napadá, že by mohla pomoci rodinná terapie, která pracuje s rodinou jako se systémem - Vaše snaha pomoci může být startovním bodem pro změny, které mohou při efektivně vedené rodinné terapii nastat. Pokud selžou Vaše doporučení, doporučuji se obrátit na nějaké zařízení, které nabítí tuto možnost rodinné terapie. Já osobně mám s touto metodou velmi dobré zkušenosti. Přeji hezký den, Martin Huk“

Klára: „Dobrý den, přítel občas zajde do hospody na pokr. Nemá to ráda, vadí mi to,bojím se, aby tomu jednou nepropadl...jak poznám, že to začíná být nebezpečné? Údajně sází málo, někteří přátelé jsou schopni za večer prohrát 5000, - což je pro mě mnoho. Brání se tím, že hraje jednou za čas (1-2 měsíčně) a vsadí max. 100, - Kč. Jak mám dál postupovat?“

PhDr. Martin Huk: „Vaše obava je na místě. V diagnostice patologického hráčství je poměrně široká hranice. Vašemu příteli se může zdát, že problém nemá, on ho akutně skutečně mít nemusí, ale už má vyšlapanou cestu k závislosti ve chvíli kdy nastane životní stresová situace, kterou nemusí zvládnout. Ono to zní trochu pohádkově, že člověk ve stresové situaci začne řešit problém tím, že si jde zahrát a propadne hře. Ale bývá to realita a neděje se to jen lidem, kteří mají nějaký niterný problém, nebo mají sklony jednat irajcionálně. Vy určitě máte možnost situaci ovlivnit. Je potřeba, abyste o svých obavách s partnerem komunikovala, zejména o tom, jak se cítíte ve chvíli, kdy partner jde hrát. Je také třeba, aby tato komunikace byla vedena efektivně - tj. abyste dokázala popsat své obavy způsobem, který bude Váš partner slyšet, rozumět. Pokud Váš partner není závislý, určitě se domluvíte na kompromisu, který bude vyhovovat Vám oběma. V opačném případě stojí za zvážení navštívit poradnu zabývající se léčbou patologického hráčství a při vstupním pohovoru zmapujete problém a vyjde najevo, zda je partner závislý, či ne a potřebuje odbornou pomoc.“

Zuzana: „Dobrý den, ráda bych věděla, kdy bude možnost s Vámi chatovat na téma závislost na alkoholu. Nebo kde je možné se s Vámi konkrétně spojit ohledně dané problematiky. Existuje Vaše diskusní fórum? Děkuji za odpověď a moc se omlouvám, že vstupuji do chatu na jiné téma.“

PhDr. Martin Huk: „Dobrý den, to je docela dobrý nápad - chat o závislosti - nicméně v současné době takovou možnost nemám, ale můžete mi napsat na mail: martin.huk@ondrejov.cz“

Boleslav Komárek: „Syn 32 let asi 4 roky hraje na počítači casino, už prohrál 1 700 000,- začalo to neschopností placení v podnikání, potom hrál vždy když vznikly nějaké problémy s placením / třeba poškození auta, poškození vrat - nutnost něco více zaplatit/ Rozvedl se - psychická zátěž - hrál, léčil se 3 měsíce v Kroměříži-nepomohlo. Prohrává asi 2x do roka kolem 300 000,-. Dluhy mu platím -otec. Nyní jsem mu vzal občansku aby neuzavíral úvěry, jeho plat jde na můj účet. Zamezil jsem mu přístup k penězům. Jak dál? Léčba? Kde?“

PhDr. Martin Huk: „Opět platí - Váš syn musí chtít se jít léčit. Vaše vstřícnost je v tuto chvíli pro Vašehop syna spíše přítěží. Možná je na čase udělat nějakou dohodu, kterou budete schopni dodržet oba. Obávám se ale, že to bude velmi těžké a doporučuji léčbu Vás obou - formou rodinné terapie. Váš vztahový systém je nyní "nemocný" potřebuje impuls, který v tuto chvíli asi nesjste schopni si vájemně dát. Obrátit se můžete na naše zařízení, nebo do PL Bohnice k MUDr. Nešporovi - tolik Praha, případně na jiné léčebny ve Vaší spádové oblasti.“

Josef: „Já už nemám dotaz. Měli jsme syna, kterému by bylo teď 41 let. Měl středoškolské vzdělání, dokázal si zařídit vše, Propadl automatům a i přes opakováné léčení se z toho nedostal. Skončilo to sebevraždou. Dělejte proto vše, aby ty bedny z těch hospod co nejdří skončily na smetiští. Do dnes se z toho nemůžeme jako rodiče zpoamatovat.“

PhDr. Martin Huk: „Dobrý den, děkuji za Vaši otevřenost. I já se setkávám s podobnými osudy, jako Vy. Přál bych Vám, abyste se svým problémem nemuseli být sami. Díky, Martin Huk“

Marie: „Dobrý den, patří i poker do kategorie "gamblerství" ?“

PhDr. Martin Huk: „Pokud splňuje diagnostická kriteria pro patologické hráčství - viz mezinárodní klasifikace nemocí MKN 10, F630, pak ano a doporučuji odbornou pomoc.“

Jarka: „Dobrý den, mám kamaráda, který je gambler. Nikdy jsem to o nem nevedela, až nedavno se mi s tím svěřil a asi jsem jedna z mala o kom s tím mluvil. Rada bych mu pomohla, ale nevím jak. Jako + beru, že to přiznal sám sobě a začal o tom mluvit, že by z toho chtěl pryč. Co bych pro něj mohla udělat? Děkuji moc za radu.“

PhDr. Martin Huk: „Nejlépe mu pomůžete, když mu nebudete "pomáhat" - rozumějte zachraňovat ho. On se musí sám obrátit o odbornou pomoc. Maximálně mu předejte kontaky na odborníky.“

Lucka: „Má dítě, které doma často vysedává u počítačových her , větší předpoklad k závislosti gamblerství, když se mu naskytne příležitost hrát tyto hry,než dítě, které ani počítačové hry moc nehraje?“

PhDr. Martin Huk: „Je to cesta, kterou má již vyšlapanou. Já nejsem proti počítačovým hrám. ALE: je třeba, aby hraní mělo jistý řád. V případě dětí by to měli být rodiče, kdo řád nastoluje a trvá na něm - to platí i pro dospívající. Jistě, děti by měly mít nějaký manévrovací prostor, ale ten by měl být rodiči vymezen - lze si to představit jako hru hokeje - hráči se pohybují v rámci pravidel jak chtějí a mohou, ale když udělají faul, pak to rozhodčí musí označit jako faul a hráč ví, co bude následovat. Pokud pravidla doma neplatí, pak jde patrně o hlubší problém a je potřeba vyhledat pomoc - např. rodinnou terapii. PS: Hra - jakákoliv by měla především přinášet radost - pokud se ztratí, je někde problém - i to je jeden ze znaků závislosti.“

Jiří Kaiser: „Dobrý den pane doktore. Jmenuji se Jiří a je mi 17 let. Chtěl bych se vás zeptat, zda se jako gamblerství dá považovat závislost na elektronických hrách, pokud ano jak se ji zbavit. Děkuji Vám mockrát za odpověď.“

PhDr. Martin Huk: „Ano, zejména se s tím setkávám u WOW, COD atd. ... Zkuste vyhledat odbornou pomoc. Nebo napište - martin.huk@ondrejov.cz“

cihalikova: „Dobrý den,prosím Vás poraďte mi .mám 19 ti letého syna,studuje na elektro- průmyslové škole a stále více času věnuje hře Wow,Mám strach ,aby se nestal závislým,Doma se vším pomůže,jen aby mohl hrát tuto hru.Mám mu to nějak zakazovat?Děkuji“

PhDr. Martin Huk: „Váš syn je již dospělý - zkuste si definovat, co dospělůost ve Vaší krodině znamená - jak jí každý z Vás rozumí. Pokud se chová jako Honza v pohádce - leží na peci a máma mu podstrojuje, vykrmuje... pak je asi na čase, aby vyrazil do světa za zkušeností a hledal svoji vlastní cestu - Zcela určitě ji nenajde za PC monitorem se změněnou identitou onlinového hráče WOW. Jen na okraj - hra WOW má silný potenciál vyvolat závislost - hráči WOW vědí o čem hovořím.“

Dana Blažková: „Ahoj Martine, je to úžasné,že se můžeme koukat na spolužáka v televizi..Zdraví tě Blažkovi a Iva Potina těšíme se příští rok naživo na srazu ahoj“

PhDr. Martin Huk: „Zdravím nejen spolužáky :-)“

Olina: „Dobrý den, manžel má problém s gamblerstvím, od puberty pořád průběžně hraje karty, dříve hrál i automaty, teď sází v na sportovní utkání a sportku. Zadluží se v řádu půl roku tak do deseti tisíc. Samozřejmě mě to vadí a chtěla bych radu jak na něj zapůsobit, aby se dal nějak léčit. Co bych pro to mohla udělat. On to za závislost nevidí.“

PhDr. Martin Huk: „Hovořte o tom s ním, dejte si nějakou hranici za kterou nepůjde, pokud je závislý, nedokáže to splnit - to má být pro Vás signál, že je třeba situaci řešit. V opačném případě hrozí vysoké zadlužení... exekuce... Doporučuji rodinnou terapii: více: martin.huk@ondrejov.cz“

Petra Sochová: „Dobrý den pane doktore, je mi 33 let,mám stejně starého přítele.Přítel je gemblér,sice to o sobě netvrdí,ale už určitě neví,jak z toho všeho ven a nechce si to vše přiznat. Začal hrát před 4-mi roky,ale bohužel se vše moc moc stupňuje. Prohrál 300tisíc korun,ale asi mu je vše jedno,že nemá jak vrátit peníze.Jeho otec vše za něj zaplatil,aby se dluhy nestupňovali,přítel slíbil,že už nikdy na to nešáhne,ale pořád hraje. Máme 3-letou dceru,doufala jsem,že když se narodí,že se bude snažit žít pro dceru.Ale bohužel,malá dostane od prababiček nějakou korunu a on jí vše vezme. Zjistila jsem,že dokáže pro pár pěněz strašně ublížit.Vyhrožuje mi,že když mu nedám peníze,že mě vyhodí z jejich bytu.(byt vlastní jeho otec,ketrý je z jeho gemblerství také nešťastný,ale bohužel ho syn neposlouchá a vysmívá se). Už si s ním nevíme rady,vim,že by mi pomohlo se od něj s dcerou odtěhovat,ale bohužel nemám kam. A už nezvládám platit všechny náklady domácnosti. On svou výplatu použije na dluhy. Moc Vás prosím o radu. Děkuji Sochová mail- kogaj@seznam.cz“

PhDr. Martin Huk: „Krátce: pokud budete Vy i Vaši rodinní příslušníci dodržovat stejný scénář jako popisujete, pak ke změně nedojde. Obávám se, že bez pomoci nenastane změna k lepšímu. Doporučuji rodinnou terapii, léčbu, více na martin.huk@ondrejov.cz .“

emilie: „dobrý den, znáte obecně prospěšnou společnost A Kluby? oni se zabývají léčbou gamblerů, myslíte si, že tahle společnost a její činnost má smysl?“

PhDr. Martin Huk: „Smysl určitě má a doporučuji.“

Ludmila Novotná: „Jak mám pomoci kamarádce, které přítel prohrává výplatu na automatech. Mají tři děti a nejmladší ještě nejsou 2roky.“

PhDr. Martin Huk: „Omlouvám se všem, kteří nedostali odpověď na svoji otázku. Vaše dotazy rád zodpovím mailem: martin.huk@ondrejov.cz Více viz: www.ondrejov.cz - odd. závislostí“