Chat

Jak jsou české děti šťastné

Pavla Gomba

Záznam chatu ze středy 3. září 2008

Jana: „Mají na štěstí dětí vliv peníze? Do jaké míry???“

Pavla Gomba: „Ve výzkumu, který jsme provedli, na prvních místech příležitosti pocitu štěstí děti uváděly rodinu, volné chvíle s kamarády, když se jim daří ve škole... Pouze 1-2% dětí uvedly peníze, když ostanou dárky apod. Takže to jistě není pro samotný pocit štěstí to rozhodující. Na druhou stranu některé děti uváděly nedostatek peněz a špatnou ekon. situaci jako častou příčinu hádek v rodině - tedy něco, co jim dělá starost.“

Jiří: „Dobrý den, v jakých zemích jsou děti nejšťastnejší?“

Pavla Gomba: „V této chvíli ještě nejsou výsledky z okolních zemích, nicméně ve stejném průzkumu před 7 lety byly překvapivě nejšťastnější děti v Uzbekistánu. Naši kolegové z místního UNICEF to vysvětlují izolovaností země a nedostatkem možností srovnávat, vliv však jistě bude mít také uspořádání rodiny a předávané hodnoty.“

Jitka, Praha: „Slyšela jsem, že denně zemře 15000dětí hlady v celém světě. Je to opravdu tak strašné číslo?“

Pavla Gomba: „Je to paradox našeho světa, kdy více než polovina planety zápasí s tím, jak se nepřejídat... a přitom každý rok přibližně 10 milionů dětí mladších 5 let zemře na podvýživu a banální nemoci, které je možné jednoduše léčit, jako jsou průjmy nebo chřipka.“

NAZOR: „DETI JSOU ŠČASTNE ALE JEN BOHATE DETI EKON.CHUDE RODINY MA RODINE ŠTĚSTI ALE VE ŠKOLE SPOKOJENE NENI MA JINE ODEVY POMUCKY KROUŽKY A JINE VĚCI VE ŠKOLE STRADAJI“

Pavla Gomba: „42% dětí si myslí, že se naše společnost chová nespravedlivě k dětem z chudých rodin, 44% dětí myslí, že chování je spravedlivé.“

Helena Doležalová,Praha 3, Kubelíkova 60: „Dobrý den,přispívá ke štěstí dětí KAPESNÉ,VLASTNĚNÍ MOBILŮ A ZNAČKOVÉHO OBLEČENÍ ?“

Pavla Gomba: „Kdy jsme se ptali dětí na situace, kdy jsou štastné, na prvních místech uváděly rodinu, kamarády, když se jim daří ve škole, mají volno. Jen 3% dětí řekly, že jsou šťastné, když mají peníze, když si mohou něco koupit. 9% dětí uvedlo, že jsou štastné, když dostanou dárek. Pro samotný pocit štěstí tedy to materiální není rozhodující.“

Lenka: „Jsou děti, které mají dědečky a babičky šťastnější než ty, které nemají ani jednoho, jen rodiče?“

Pavla Gomba: „Toto bohužel z průzkumu není možné zjistit, u dětí se zjišťovaly demografické indikátory jako struktura a velikost rodiny, sociální úroveň, vzdělání rodičů, venkov - město. To, zda mají oba prarodiče, nebylo součástí. Nicméně zajímavé je, že děti žijící pouze s maminkami byly o 11% méně šťastné než děti s oběma rodiči.“

Marta z Liberce: „Dobrý den, jak poznám, že je moje dítě šťastné? Myslím si, že je, ale od té doby, co má mladšího sourozence, se ji bohužel nemůžu tak moc věnovat jako dřív, a to mě mrzí. A mladší sestru nebere jako kamarádku, ale jako sokyni. Prosím, poraďte mi, děkuji Vám moc předem.“

Pavla Gomba: „Velká část dětí v průzkumu měla pocit, že v rodině nemají možnost mluvit o tom, co se jich týká, že jejich názory rodiče neberou dostatečně vážně. Jen pro zajímavost: děti, které chtěly v rodině něco změnit, uváděly na prvním místě právě charakter sourozenců. Jistě nejlepším řešením je s dítětem si o situaci v rodině a tom, jak ji dítě vnímá, otevřeně promluvit. I malé děti jsou schopny vážně mluvit o tom, co je trápí a co bych chtěly v rodině změnit.“

Anna: „Dobrý den, myslíte si, že jsou děti šťastnější, pokud mají benevolentnější rodiče? Děti, jejichž rodiče je vedou důsledně, často toto jednání rodičů oceňují až zpětně, ale v danou chvíli závidí vrstevníkům, jimž rodiče dovolí více. To si tedy myslím já.“

Pavla Gomba: „Jeden z výsledků, který nám v UNICEF dělá starosti, je např. to, že 60% českých rodičů nijak neomezuje, jak dlouho a na co se děti dívají v televizi, přičemž vlastní televizi má skoro polovina dětí. Když jsme se dětí ptali na to, v jakých situacích jsou nešťastné, 9% z nich uvedlo zákazy a omezení - např. zákaz TV, PC, jít ven s kamarády apod. Což jistě není úplně málo, na pocit štěstí to však nemá úplně rozhodující vliv.“

Hanka: „Dobry den pani Gomba, nemam dotaz k dnesnimu tematu jen Vam chci podekovat a vyjadrit obdiv za to co delate pro vsechny deti na svete a poprat Vam hodne uspechu a hodne zachranenych deti.“

Pavla Gomba: „Děkuji Vám...a sdílím Vaše přání pro děti :o)“

Pavla: „Dobrý den, v čem nejčastěji děti vidí štěstí?“

Pavla Gomba: „Nejčastěji děti uváděly takové situace, jako je volný čas s kamarády, když je legrace, když jsem doma s rodinou, doma je pohoda, jdou na výlet, daří se jim ve škole. Našly jsme ve výsledcích samozřejmě také některé překvapující odpovědi, např. když se kočce narodí koťata, nemusím hrát na klavír, mám dobrý vztah s Bohem apod.“

Renata: „Dobry den,myslite si ze jsou deti stastnejsi kdyz dostavaji dobre znamky ve skole a kdyz jsou na ne ucitele hodni.dDekuji“

Pavla Gomba: „Zcela určitě, toto má velký význam: 47% dětí uvedlo, že jsou šťastné, když se jim daří a mají dobré známky. A naopak, starosti se školou uvedly na prvním místě jako situaci, kdy jsou nešťastné.“

Pavla ze šumperka: „Má 6-letá dcera ma rocni odklad a chodi do tzv.nulteho rocniku mateřské skoly,ale uz treti den rano si stezuje na bolesti bricha a brečí při mém odchodu z materske skoly,velice me to stresuje a nevim jak se v tu danou chvili chovat abych ji uklidnila,dekuji za odpoved“

Pavla Gomba: „V takové situaci jistě pomůže si s dcerou promluvit a dobře naslouchat tomu, co se Vám snaží sdělit - i mimoslovně. Nemusí to vyřešit vše, ale samotný fakt, že se vážně zajímáte o to, co si dcera myslí a co ji trápí, že ji podporujete, může pomoci.“

Michaela Vyoralová, Tasovice 343, Hodonice: „Chtěla bych se zeptat, zdali děti, které vychovávají registrovaní partneři jsou šťastné, nebo jestli to přináší problémy?“

Pavla Gomba: „Ve vzorku, kterého jsme se dotazovali (a koneckonců i v populaci) tyto děti netvoří početně tak významnou skupinu, aby se projevil nějaký odlišný výsledek. Takže na tuto otázku bohužel nemohu odpovědět.“