Chat

Porod a otec

Magdalena Mikulandová

Záznam chatu z úterý 31. ledna 2006

Hanka: „Dobrý den paní Mikulandová, právě s manželem chystáme porodní plán. Chtěla jsem se zeptat, co je podle Vás lepší - zda klasický nálev či Yal a v případě císařského řezu epidurál nebo celková anestezie.Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.“

Magdalena Mikulandová: „Dobrý den, Yal jako klyzma k porodu naprosto stačí.Vyprázdní asi 40 cm střeva a to k porodu je dostačující. Není ale žádný problém s klas.klyzmatem který vyčistí větší část a není nikterak dramatický, jak si často laikové myslí. V případě císařského řezu je lepší epidurál.anestwzie ale tato metoda potřebuje větčí časový prostor na zavedení a tak pokud by císařský řez spěchal, například pro špatné ozvy plodu, pak je celková anestezie lepší.“

Alena Nová: „Říká se, že když jde manžel k porodu, nemocniční perzonál se lépe chová k rodičce. Má to nějaký vliv?“

Magdalena Mikulandová: „Myslím si,že dnes je personál na porodních sálech docela profesionální a myslím, že se nemusíte bát. Nicméně je jasné, že pokud je u porodu ještě jiná osoba, personál si to více uvědomuje a reaguje asi lépe.“

Renáta Lestyanová, Masarykova 908, Orlová-Lutyně 73514: „Může být otec u porodu císařským řezem?“

Magdalena Mikulandová: „Ano, pokud se domluvíte s personálem porodního a operačního sálu, pak není problém. Často muž není přímo na oper.sále ale v mycí místnosti, vše pozoruje a účastní se. Pokud má žena při císař.řezem s epidurál.anestezií, pak je na místě aby byl muž hned vedle ní a rozptyloval jia uklidňoval.“

Šárka: „Chtěla bych se zeptat, jak přimět partnera, aby byl u porodu“

Magdalena Mikulandová: „Tak to je velmi těžká otázka a je nutné zvážit jakou metodu působení na muže zvolit. Je nutné zeptat se muže jestli chce být a pokud ne proč nechce. Někdy jde pouze o banalitu pro kterou muž k porodu nechce a jde jí lehce odstranit. Často se muži bojí pro svoji neinformovanost. Proto najděte si fajn předporodní kurz nebo alespoň školení tatínků k porodu. Tam se muž dozví dost podrobně co ho čeká a většinou je příjemně překvapen, že nejde nikam na zkoušku. MOc nedoporučuji takové ty nemocniční rychlé kurzy všechnovědění, spíš hledejte por.asistentku, která se tomu skutečne věnuje. Ráda Vás přivítám u sebe ve Studiu pro ženy a proškolím Vašeho muže.“

Ivana: „Dobry den, za par mesicu budu rodit. Mam strach z pritomnosti partnera u porodu, ze si pak o me bude myslet, ze jsem posera, kdyz budu kricet nebo nejak vyvadet. Co mam delat? Mam ho vzit s sebou nebo ne?“

Magdalena Mikulandová: „Určitě ano, až uvidí co porod je a co to všechno obnáší jistě si o Vás nic takového myslet nebude. I když si někdy zakřičíte nebo budete hlasitě vzdychat, tak to vůbec neznamená Vaší slabost. Výraz při porodu je velice individuální a specifický. A jsou některé národy, kde hlasitost při porodu je výraz statečnosti a ženství.“

Jana: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, co mi má pomoct v rozhodování, zda chci muže u porodu nebo ne. Na jednu stranu to je asi hezký pocit, že tam je se mnou a uvidí naše dítě jako první, ale na druhou stranu se stydím a mám pocit že na něj při porodu budu ohlížet a nedělat vše jak bych měla.“

Magdalena Mikulandová: „Tak pozor při porodu musíte být maximálně uvolněná a přirozená a také uvolněná. Na nikoho byste ve své přirozenosti neměla brát ohlet. Je samozřejmně jasné, že se žena lehce ovládá vždy a to je tím, že je v cizím prostředí a mezi cizími lidmi ale nemělo by to být na úkor porodu. Pokud s Vaším partnerem normálně v běžném životě snášíte vše, tedy dobré i zlé, jestli se mu svěřujete se starostmi a bolestmi, pak je nA místě aby k porodu šel.“

Ivana: „Dobrý den.Mám hrůzu z porodu,mohu se zeptat kde najít nějakou pomoc?Mám brát přítele k porodu?On chce jít,ale bojim se,že to nezvládnu.Děkuji“

Magdalena Mikulandová: „Najděte si dobrý předporodní kurz. Rada Vás přivítám v našem Studiu pro ženy UJMU SE vAS. Nebojte to zvládnete!!!“

Eva Benecová: „Dobrý den, manžela u porodu jsem měla.Rodila jsem císařským řezem pod ep.anestezií. Stál za zády pana primáře a říkal, že nervozita, ketrá ho doslova strhla při převlékání do sálového oblečení, okamžitě opadla. Dokonce to s ním nic nedělalo, neomdlel neudělalo se mu špatně.Bohužel miminko po porodu viděl pouze on a já až za týden, protože malého převezli na JIRP do Prahy. Manžel byl šťastný že mohl malého ihned vidět a že viděl i na mě. Myslím si, že není nic co by maminku uklidnilo víc než to že její muž, láska jejího života a opora je jí v takto těžké chvilce na blízku. Měla bych jednu otázku, která trochu není k tématu, ale je o porodu. Je v dnešní době možné,vybrat si porodnici a přivést si svého lékaře, který chci aby porod provedl? Na svého lékaře nedám dopustit a chtěla bych aby mě rodil, ale v porodnici ve které působí jsem nebyla spokojená.Jde to?“

Magdalena Mikulandová: „Vašeho lékaře pustí ale jen do porodnice, kde má smlouvu o činnosti. Což je jasné, každá nemocnice se musí chránit, aby n porodním sále pracoval lékař, o kterém ví co mohou očekávat. Takže Váš plán se bojím, že nevyjde, jedině, že půjdete do jeho domovské nemocnice. Promluvte si o tom s Vaší lékařem.“

Renáta Vrbová: „Dobrý den, po shlédnutí Vaší rubriky, vyplývá, že otec u porodu je skutečně dobrá věc, jak pro matku, tak i pro personál. Slyšela jsem, ale na druhou stranu, že někdy je naopak lepší, když otec přítomen není, např.když je nějaká komplikace a je potřeba tzv.plácnout novorozence po zádíčkách, aby se mu pomohlo nadechnout se? Co si myslíte o tom? Děkuji“

Magdalena Mikulandová: „To si opravdu nemyslím. Otec je úplně stejný rodič dítěte jako matka. Pokud se bude porod dítěte komlikovat myslím si, že je na místě aby to věděl i Váš partner a myslím si. že je pak také lépe schopen reagovat na nasledné informace nebo dění kolem miminka. Určitě neodhánět taťku od porodu.“

Indráková5@seznam.cz: „Jak může být nápomocen otec u porodu do vody. Je přítomnost otce také umožněna.“

Magdalena Mikulandová: „Pokud najdete porodnici, kde se do vody rodí, tak úloha otce u porodu je úplně stejná jako u jiného porodu.“