Chat

BIO potraviny

Alena Daňková

Záznam chatu z pondělí 19. září 2005

Lenka: Je užívání biopotravin v zahraničí běžné nebo se týká vyhraněné skupiny lidí - vegetariáni, vegani- lidé, kteří se většinou potravou zabývají do hloubky a tudíž jim více záleží na původu potravin ? Nevidíte problém ve vyšší ceně biopotravin?

Alena Daňková: Vyšší cena potravin je samozřejmě problematická,i když v Alpských zemích (Rakousko, Bavorsko)nejde většinou o desítky procent. Snahou vlád jak Rakouska, tak Německa je zvýšit jejich dostupnost. V Německu vlivem vyšší nezaměstanosti v poslední době řada lidí disponuje nižším příjmem a snaží se nakupovat v diskontních prodejnách to nejlevnější zboží v tzv. akcích, ale promoce zdravého způsobu života je velká a zejména lidé s vyššími příjmy na tyto pobídky slyší. Čímž Vám odpovídám na další část otázky - bio potraviny nekonzumují jen ony vyhraněné skupiny. Je to trend, který zasahuje hlavně mladší generaci.

Eva Parasková: Dobrý den,jak je to s dostupností bio potravin v Německu? Zajímal by mne rozsah škály. Co třeba zelenina? BYdlím v K.Varech a tady sehnat pro děti bio zeleninu, bioovoce, je nemožné, jsem tudíž odkázaná kupovat zeleninu z obchodu :o(((

Alena Daňková: V běžných szupermarketech typu Lidl, Aldi, Norma atd. jsou bio potraviny k dostání, ale v omezené míře. Jsou obvykle zařazeny mezi normální nabídku. Nejčastěji natrefíte na bio mléko, bio jogurty a další mléčné výrobky, lze koupit i bio hovězí, bio vejce, uzeniny. Orientujte se podle loga - od roku 2001 existuje v Německu oficiální logo pro bio potraviny, je v zeleno-černo-bílém provedení s nápisem BIO a názvem spolkové země, odkud produkt pochází. Co se týče zeleniny a ovoce, obvykle logo nebývá na každém plodu, ale prodejce musí mít certifikát, který potvrzuje, že jde o biopotravinu. SPíš se ale po těchto komoditách zkuste poohlédnout ve specializovaných bio a naturobchodech. Podívejte se například i na webové stránky www.boelw.de, www.oekolandbau.de. Tam můžete k tématu získat další informace.

Jarka Soukupová: Mám mít strach z geneticky modifikovaných potravin?Dnes podle mne již existuje málo čistých potravin.

Alena Daňková: Právě BIO produkty zaručují naprostou genetickou "čistotu". V Německu a Rakousku jsou k jejich označení použita státech schválená loga a kódy na výrobcích. V bio potravinách musí být minimálně 95 procent bio ingrediencí. To znamená, že ovocný bio jogurt, musí být z bio mléka, bio ovoce a bio cukru. Bio mléko je získáváno ob bio chovatele krav, tyto krávy jsou krmeny bio krmivem, pasou se na otevřených pastvinách atd. Žádná chemie, žádné hormony, žádná genetická úprava.

Lenka: Poraďte - má význam občas sníst něco "bio" -nebo je to bezvýznamné, pokud nenahradím všechny možné užívané potraviny těmi zdravějšími?

Alena Daňková: Určitě trochu bio je lepší než vůbec nic. Samozřejmě čím více, tím lépe.

Palomino: Dobry den, bylo by mozne srovnat nabidku biopotravin u nas v Cechach a v Nemecku? Zhlediska nabidky druhu biopotravin, jejich mnozstvi a cen?

Alena Daňková: Bio zemědělství je v Německu státem velmi podporované (stipendia, dotace atd.), tudíž i nabídka je širší než v České republice. Jak jsem však říkala ve vysílání, absolutní špičkou je Rakousko. POkud máte chuť nakupovat bio potraviny v zahraničí, vyražte do Alp. Tam si můžete natočit mléko do láhve přímo u farmáře, zajímavostí, která mě překvapila třeba ve Flachau, je automat na mléko přímo napojený na kravín.Bio mléko v Němcku je zhruba o 40 procent dražší než mléko normální.