Sama doma

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 40021  
Sdílet
| Poslat odkaz
Chat

Alena Daňková – BIO potraviny

Záznam chatu z pondělí 19. září 2005

Lenka: Je užívání biopotravin v zahraničí běžné nebo se týká vyhraněné skupiny lidí - vegetariáni, vegani- lidé, kteří se většinou potravou zabývají do hloubky a tudíž jim více záleží na původu potravin ? Nevidíte problém ve vyšší ceně biopotravin?

Alena Daňková: Vyšší cena potravin je samozřejmě problematická,i když v Alpských zemích (Rakousko, Bavorsko)nejde většinou o desítky procent. Snahou vlád jak Rakouska, tak Německa je zvýšit jejich dostupnost. V Německu vlivem vyšší nezaměstanosti v poslední době řada lidí disponuje nižším příjmem a snaží se nakupovat v diskontních prodejnách to nejlevnější zboží v tzv. akcích, ale promoce zdravého způsobu života je velká a zejména lidé s vyššími příjmy na tyto pobídky slyší. Čímž Vám odpovídám na další část otázky - bio potraviny nekonzumují jen ony vyhraněné skupiny. Je to trend, který zasahuje hlavně mladší generaci.

Eva Parasková: Dobrý den,jak je to s dostupností bio potravin v Německu? Zajímal by mne rozsah škály. Co třeba zelenina? BYdlím v K.Varech a tady sehnat pro děti bio zeleninu, bioovoce, je nemožné, jsem tudíž odkázaná kupovat zeleninu z obchodu :o(((

Alena Daňková: V běžných szupermarketech typu Lidl, Aldi, Norma atd. jsou bio potraviny k dostání, ale v omezené míře. Jsou obvykle zařazeny mezi normální nabídku. Nejčastěji natrefíte na bio mléko, bio jogurty a další mléčné výrobky, lze koupit i bio hovězí, bio vejce, uzeniny. Orientujte se podle loga - od roku 2001 existuje v Německu oficiální logo pro bio potraviny, je v zeleno-černo-bílém provedení s nápisem BIO a názvem spolkové země, odkud produkt pochází. Co se týče zeleniny a ovoce, obvykle logo nebývá na každém plodu, ale prodejce musí mít certifikát, který potvrzuje, že jde o biopotravinu. SPíš se ale po těchto komoditách zkuste poohlédnout ve specializovaných bio a naturobchodech. Podívejte se například i na webové stránky www.boelw.de, www.oekolandbau.de. Tam můžete k tématu získat další informace.

Jarka Soukupová: Mám mít strach z geneticky modifikovaných potravin?Dnes podle mne již existuje málo čistých potravin.

Alena Daňková: Právě BIO produkty zaručují naprostou genetickou "čistotu". V Německu a Rakousku jsou k jejich označení použita státech schválená loga a kódy na výrobcích. V bio potravinách musí být minimálně 95 procent bio ingrediencí. To znamená, že ovocný bio jogurt, musí být z bio mléka, bio ovoce a bio cukru. Bio mléko je získáváno ob bio chovatele krav, tyto krávy jsou krmeny bio krmivem, pasou se na otevřených pastvinách atd. Žádná chemie, žádné hormony, žádná genetická úprava.

Lenka: Poraďte - má význam občas sníst něco "bio" -nebo je to bezvýznamné, pokud nenahradím všechny možné užívané potraviny těmi zdravějšími?

Alena Daňková: Určitě trochu bio je lepší než vůbec nic. Samozřejmě čím více, tím lépe.

Palomino: Dobry den, bylo by mozne srovnat nabidku biopotravin u nas v Cechach a v Nemecku? Zhlediska nabidky druhu biopotravin, jejich mnozstvi a cen?

Alena Daňková: Bio zemědělství je v Německu státem velmi podporované (stipendia, dotace atd.), tudíž i nabídka je širší než v České republice. Jak jsem však říkala ve vysílání, absolutní špičkou je Rakousko. POkud máte chuť nakupovat bio potraviny v zahraničí, vyražte do Alp. Tam si můžete natočit mléko do láhve přímo u farmáře, zajímavostí, která mě překvapila třeba ve Flachau, je automat na mléko přímo napojený na kravín.Bio mléko v Němcku je zhruba o 40 procent dražší než mléko normální.

Stopáž: 56 minut – Rok výroby: 2005 – ZJ  4:3
Žánr: Pro děti a mládež | Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další díly ve vysílání
VI.15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
VII.1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail: