ČT Live

Arakain

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3739  
Sdílet
| Poslat odkaz

Záznam části koncertu ze Sportovní haly Eden v Praze z dubna 2007 k 25. výročí založení kapely. Hosté: L. Bílá a A. Brychta. Spoluúčinkuje Plzeňská filharmonie, dirigent V. Zahradník. Režie P. Hajn

Skupina Arakain byla založena roku 1982 jako amatérský rockový soubor, jehož zakládajícími členy souboru byli zpěvák Aleš Brichta, kytarista Jiří Urban a bubeník Miroslav Nedvěd. Už od svého vzniku pevně zastávala linii razantní heavy metalové přímočaré muziky s převážně vlastní tvorbou, která od počátku zaujala velký počet fanoušků. Proto zájem o vystoupení skupiny postupně narůstal a Arakain po necelých dvou letech od vzniku patřil mezi vyhledávané skupiny pro koncerty a oblíbené zábavy, kde skupina hrála i část programu převzatých skladeb zahraničních metalových legend a současných špiček. Vlastní tvorba ale postupně zcela převážila díky tvůrčí potenci muzikantů z Arakainu, a také díky fanouškům, kteří jí od počátku velmi vyžadovali.

Nelze opomenout, že se skupinou vystupovala v letech 1985–1987 jako host v programu se čtyřmi skladbami, a to „Cornutto“, „Zimní královna“, „Satanica“ a později „Dotyky“, Lucie Bílá, kterou dnes není nutno zvlášť představovat, a která se pravidelně zúčastňuje důležitých koncertů a akcí Arakainu. V roce 1984 a 1985 skupinu také nejvíce postihovaly různé místní zákazy a jeden z největších trval celý půlrok. Režim zaznamenával zvyšující se oblíbenost skupiny, a tak se snažil škodit, ale zároveň místním angažovaným organizacím Arakain vydělával nemalé peníze, a tak postupně tyto útoky mizely, přestože celá tehdejší scéna byla podrobně kontrolována. Po revoluci konečně padla komunistická hráz a skupina mohla volně produkovat podle zájmu. Rok 1997 znamená pro skupinu 15 let od jejího založení a program koncertních vystoupení a produkce alb je plně k tomuto výročí přizpůsobena. Výročního koncertu v Lucerně se účastní řada hostů a Arakain hraje průřez celou svojí tvorbou i na koncertní šňůře k patnácti letům činnosti. Sestava skupiny Arakain hraje ve stejném složení už od roku 1992. Zakládajícími členy zůstali pouze Aleš Brichta – zpěv, a Jiří Urban – kytara. Dalšími stabilními členy jsou Zdeněk Kub – baskytara a Mirek Mach – kytara. Nejmladším členem skupiny je Marek Žežulka – bicí. V roce 1999 následně po rozporech opouští kapelu frontman Aleš Brichta. Většina odborníků si myslí, že je to prakticky konec Arakainu, ale kapela si našla nového zpěváka – Petra Koláře. Ten svým pojetím dává písničkám novou šťávu a Arakain s ním zažívá obrození. Skupina natáčí desku „Metalmorfoza“ (se singlem a asi i největším hitem „Prázdnej kout“) a poté i „Warning!“. Po těchto dvou deskách skupinu v roce 2005 opouští nejprve Petr Kolář (vydává se na sólovou dráhu, aby se věnoval komerční hudbě) a poté i dlouholetý bubeník Marek Žežulka (který dál hraje ve skupině Divokej Bill). Na místo zpěváka a frontmana po Petru Kolářovi přichází Jan Toužimský. Na Warning! tour 2005 nahrazuje Marka Žežulku host Roman Lomtadze, ale na nové desce „Labyrint“ v roce 2006 již hraje nový bubeník Lukáš „DOXA“ Doksanský. Arakain natáčí videoklip k písničce „Ďábelská hra“ a sbírá s ním úspěchy v hitparádách. 20. dubna roku 2007 Arakain velkolepým koncertem za účasti Plzeňské filharmonie i bývalých členů Aleše Brichty a Lucie Bílé slavil jubilejních 25 let své existence.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Perlička 22. 7. 2015 23:24

  Co sem pletete Lucii Bílou?

  S Rangers nemá pokud vím vůbec nic společného ale ten mladý kluk to je odvaha a je třeba ho obdiv…

 • L. Soukup 26. 4. 2015 00:29

  Artová televize???

  V názvu kanálu je ART (umění) a pak zde pouští Kabát a Tři sestry. Opravdu ubohé.…

 • Venda 58 let 10. 1. 2014 20:54

  Lucie Bílá

  Paní Lucii Bílou celkem rád poslouchám. Ale nelíbila se mně jedna věc, a sice v soutěži "Hledáme…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2007
Žánr: Hudba
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu