Dramaturgyně Helena Slavíková o 3. sérii

Klikněte pro větší obrázekTřetí řada seriálu se odehrává od srpna 1968 do roku 1970 a zahrnuje okupaci, těsné pookupační období a nástup normalizace. Osudy hrdinů se podobně jako v prvních dvou pokračováních odvíjejí od politické situace v naší zemi a mapují ji.

Můžeme-li zvolit přirovnání, v případě Zdivočelé země jde o třicet dva dílů, které vidí osudy této země jinak než v téměř stejném počtu dílů major Zeman.

Klikněte pro větší obrázekJde o rodinné příběhy známých a oblíbených hrdinů, v nichž hraje roli láska, rodinná soudržnost, přátelská pospolitost, romantika, napětí a detektivní podezření. A zároveň osobní statečnost či podlost v politických postojích.

Celkový tón seriálu není vůči divákovi konfrontační: tj. nestaví mu okázale před oči, že se divák eventuálně zachoval v době normalizace zbaběle, zatímco naši hrdinové byli neohroženě chrabří. Naopak, autoři seriálu většinou lidi nesoudí, protože vidí jejich svízelnou situaci.

Klikněte pro větší obrázekCo však odsuzují naprosto nekompromisně, je komunistický režim – a takových děl nebude mít veřejnoprávní televize nikdy dost.

Základem děje je Maděrův konflikt. Nejstručněji ho můžeme vyjádřit takto: hlavní hrdina se tak soustředil na uskutečnění svého oprávněného snu vychovat vítězného koně, že udělá chybu a musí za ni zaplatit. Ilonka, Maděrova žena, však tentokrát už nemá tak silnou dávku tolerance, jako měla za Maděrova devítiletého vězení v padesátých letech, a tak je nakonec ohrožen i vztah manželů Maděrových.

Klikněte pro větší obrázekV seriálu nechybí ani takřka detektivní napětí, vyvolané Ševčíkovou touhou po pomstě, který se v minulé sérii dostal do basy za čin, který nespáchal. Ševčík je propuštěn z vězení a bez skrupulí usiluje o životy těch, kteří mu dle jeho názoru do vězení pomohli.

V seriálu nechybí ani komické motivy. Například se do třetí série vrací Beno Kleibl (ten, který v druhé sérii jako Maděrův spoluvězeň pořád sliboval, že si pro něj přijede britský velvyslanec, až se to také stalo). Beno přijíždí do Svatého Štěpána v ještě doznívajících poměrech roku 1968 jako posel vynikajícího obchodu, ovšem také jako nezdolný optimista na vozíčku, přestože se zranil při havárii.

V třetí sérii se setkáme i s mladou láskou Maděrovy dcery, s emigrací nejbližších přátel, pády vlivných a vysoce postavených, zradou blízkých, donašečstvím, váháním, komu vlastně věřit…

Klikněte pro větší obrázekVe Zdivočelé zemi vystupuje, jak jinak v dvaatřicetidílném seriálu, nepřeberné množství postav. Ale hlavní protagonisté jsou stále titíž: je jich dobře dvanáct, třináct a musí se chovat v průběhu zobrazované doby, tedy v průběhu mnoha let, konzistentně vůči svým původním charakterovým zadáním. A to se mění jejich věk, povolání, rodinné vztahy, mění se dramaticky doba. Vést takovou postavu dvaatřiceti díly,v nichž nejde jen o kalendářové vztahové povrchnosti, vyžaduje od autorů velkou invenci, úsilí a soustředění.

Klikněte pro větší obrázekZe všech postav bych ráda jako příklad zvolila postavu Maděrovy ženy Ilonky. Myslím, že nijak nepřeženu, když se mi zdá v české seriózní seriálové produkci ojedinělým portrétem ženy. Z původní mladičké a naivní holičky se stala žena, která neztratila nic ze svých půvabů, ale získala charakterovou pevnost a nesmlouvavost, neobyčejnou sílu nést všechnu tíhu, jež jí život s Maděrou přináší, vychovávat dobře děti a být posilou pro široké okolí. I v této třetí sérii má postava Ilonky významný dramatický part, který divákovi přinese napětí a překvapení a obraz této postavy završuje. Je tu namístě podotknout, že postavu Ilonky Maděrové si už bez tváře a hereckého umění Jany Hubinské nedovedeme představit.