Návrat do neobyčejných let

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 33  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak se točil v roce 1951 totalitní propagandistický film o socialistické vesnici. Jeden z jeho tehdejších mladých režisérů, Vojtěch Jasný, se po padesáti letech vrátil na „místo činu“ (2004). Připravili K. Hynie a P. Taussig

V jihočeských Vyhnanicích vzniklo jedno z prvních JZD a bylo tak slavné, že sem kromě sovětských delegací a Spejbla s Hurvínkem přijeli i filmaři. Mladí režiséři Vojtěch Jasný a Karel Kachyňa tu v roce 1951 natočili celovečerní „umělecký dokument“, který byl exemplární ukázkou nejrůznějších metod totalitní propagandy: ve spletenci částečných polopravd a mnohdy zcela vyfabulovaných příběhů vystupovali sice autentičtí obyvatelé vesnice, do několika málo záběrů natáčených s kontaktním zvukem však byli dosazeni herci nebo vyškolení funkcionáři. Potěmkiáda s názvem Neobyčejná léta určitě patří k nejzapomenutelnějším dílům české kinematografie, odvaha Vojtěcha Jasného uznat chybu a vrátit se po padesáti letech „na místo činu“ však zaslouží uznání.

V současné době nelze pořad přehrát.

Diskuse diváků
  • Yvonne 2. 5. 2014 19:50

    Hezký dokument. Je znát, že původní film byl situován do politické situace, což p.Jasný i potvrdil, …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 55 minut – Rok výroby: 2004 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje