Mimořádné pořady ČT24

Česká televize představí v debatách zástupce 107 krajských kandidátek

Česká televize představí před nadcházejícími volbami do zastupitelstev krajů 107 zástupců jednotlivých krajských kandidátek. Ve třinácti samostatných debatách se s nimi zaměří na specifické problémy daných regionů. Sérii krajských diskusí završí v předvečer voleb superdebata devíti lídrů stávajících parlamentních stran a hnutí.

Fokus Václava Moravce s podtitulem Malé velké Česko se bude 13. 9. večer věnovat rozdílům mezi regionální a „velkou“ politikou. Předznamená tak nepřímo začátek rozsáhlého předvolebního vysílání České televize, které ve středu 14. 9. odstartuje hodinovým předvolebním rozhovorem s prezidentem Milošem Zemanem.

Hlavním bodem vlastního volebního vysílání věnovaného volbám do zastupitelstev krajů se stane série třinácti samostatných debat, jež se zaměří na témata a problémy rezonující v daných lokalitách. Každý všední den od 15. 9. do 4. 10., vždy od 20:00, se k nim ve dvouhodinových diskusích z Prahy, Brna a Ostravy vyjádří představitelé krajských kandidátek. Ti budou do studia pozváni na základě výsledků výzkumu volebního potenciálu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum probíhal od 8. 8. do 3. 9., vždy na vzorku minimálně 1 200 respondentů v každém kraji.

Česká televize v návaznosti na doporučení akademiků, odborné veřejnosti i vlastní zkušenosti z voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2013 zvolila jako klíč pro účast hostů v předvolebních debatách výzkum volebního potenciálu. Ten ukazuje, kolik procent hlasů by strana mohla získat, pokud by se k ní přiklonili všichni, kteří její volbu reálně zvažují a zároveň nevylučují účast u voleb,“ říká vedoucí útvaru Výzkumu a analýz ČT Renata Týmová a dodává: „Hledisko volebního potenciálu navíc na rozdíl od volebního modelu popisuje realisticky volební situaci nestálých voličů, kteří ještě nejsou rozhodnuti pro konkrétní stranu, ale v daný moment jich zvažují více, volební potenciál zároveň také lépe zachycuje postavení krajsky specifických stran, jež nepůsobí na celostátní úrovni.“ Z výzkumů vzešla zároveň témata, která jsou pro voliče v dané lokalitě nejvýznamnější a která se tak stanou základem chystaných předvolebních debat.

V debatách, jež budou řazeny vzestupně podle počtu obyvatel jednotlivých krajů, se představí ty kandidující subjekty, které dosáhly osmi nejvyšších hodnot aktuálního volebního potenciálu. V deseti debatách se tak objeví vždy osm hostů, v diskusi pro kraj Liberecký, Středočeský a Vysočina bude vzhledem ke shodné výši aktuálního volebního potenciálu na posledních místech debatovat hostů devět. V roli moderátorů se budou střídat Daniela Písařovicová a Jakub Železný. (Soupis subjektů, jež budou přizvány do předvolebních diskusí České televize, naleznete v příloze.)

Představitelé všech kandidujících subjektů ve všech krajích pak dostanou prostor v předtočených volebních anketách zařazených do kontinuálního vysílání ČT24. Do toho se již naplno zapojí také nová regionální studia České televize v Hradci Králové a Českých Budějovicích, ale i nově vybudované zpravodajské studio v Brně-Líšni,“ doplňuje ředitel Zpravodajství České televize Zdeněk Šámal.

Maraton předvolebního vysílání završí v předvečer voleb, ve čtvrtek 6. 10., superdebata s předsedy devíti stran a hnutí aktuálně zastoupených v Poslanecké sněmovně. S Václavem Moravcem se v ní zaměří na témata, jako je role krajů a jejich kompetence či bilance fungování stávajících krajských zastupitelstev.

O výsledcích krajských voleb bude Česká televize tradičně informovat v obsáhlém Volebním studiu, a to v sobotu 8. října od 13:30. Volební studio se pak ve vysílání ČT24 objeví ještě v sobotu 15. října po skončení druhého kola senátních voleb. Předcházet mu bude série duelů postupujících kandidátů na post senátora, které se zařadí do kontinuálního zpravodajského vysílání od 10. 10.