Zajímavosti a aktuality ze světa náboženství. Připravili M. Otřísal a A. Lazarov

Obsah dílu

Přehrát vše

V šestém Křesťanském magazínu z Prahy odhalíme nejdříve tajemství vysoké koncentrace kardinálů v pražské ZOO. Vypravíme se do Galerie Kampa, kde se vyhlašovaly výsledky výtvarné soutěže, organizované pražskými salesiány, a zjistíme, proč se stála fronta na Senát, v níž se to hemžilo církevními představiteli. Ohlédneme se za letošními velikonočními svátky, které krom klasických bohoslužeb přinesly i několik pokusů ztvárnit pašijní příběh formou divadelního představení či happeningu. Na velikonoční téma si pod kaštany pražského restaurantu povídají i David Vávra a Václav Vacek s biskupkou Janou Šilerovou. Na chvíli zaskočíme také do Českého rozhlasu, na jehož internetovém rádiu Wave se začal vysílat nový pořad s náboženskou tématikou Hergot. Velikonoce samozřejmě přinášejí do kulturního klimatu společnosti mnoho staré i nové duchovní hudby, koncertovalo se v evangelickém Salvátoru i ve svatovítské katedrále. Stranou nezůstalo ani zhodnocení nedávného sčítání lidu či provokativní otázka, znějící dominikánským klubem: Hledat dnes tváří v tvář narůstajícímu extremismu nového inkvizitora nebo spíše hledat kladivo na inkvizitora?

Kardinálové v ZOO

Klikněte pro větší obrázekPražská ZOO má nové logo, a to dokonce posvěcené! A jihoameričtí kardinálové dominikánští, kteří jsou v ní doma, získali mocného ochránce.

Osobnosti: Dominik Duka

ZOO Praha
Lidovky.cz: Pět barevných stop. Pražská zoo představila nové logo
Arcibiskupství pražské: Kardinál Duka se setká s Kardinály dominikánskými

Výtvarná soutěž

Klikněte pro větší obrázek„To je hlína“ je výtvarná soutěž, jejíž sedmý ročník organizoval Salesiánský klub mládeže. Její výsledek, spojený s dobročinnou aukcí, byl vyhlášen v působivém prostředí Galerie kampa.

Osobnosti: Jan Blaha, Federico Diaz, Lucie Lišková

Salesiánský klub mládeže

Církevní představitelé v Senátu

Klikněte pro větší obrázekV Senátu se na nejvyšší úrovni s účastí předsedy vlády diskutovalo o tom, co opravdu jsou a co nejsou připravované církevní restituce.

Osobnosti: Dominik Duka, Joel Ruml

Tiskové středisko ČBK: V Senátu se diskutovalo o církevních restitucích

Ohlédnutí za velikonočními svátky

Velikonoce stále trvají, a tak se můžeme ohlédnout za tím, co přinesly. Soustředíme se především na pokusy zpřítomnit je současné české společnosti.

Osobnosti: Alexandr Flek, Kristýna Hejlková, Dušan Hejbal, Monika Mádlová, Jaroslav Šuvarský, Karel Šimr, Marcela Žandová

Starokatolická církev v ČR: Pašije u sv. Vavřince
Pražský deník: PAšijové hry v centru Prahy přilákaly stovky lidí
ČT24: Ježíš Kristus na chůdách

Nový pořad rádia Wave

Klikněte pro větší obrázekHergot!, tak se jmenuje nový náboženský pořad rádia Wave. Jeho mladí tvůrci svolili nechat se natočit v akci.

Osobnosti: Jakub Ort, Jan Škrob, Petr Wagner

ČRo Radio Wave
Hergot!

Koncert U Salvátora

Klikněte pro větší obrázekNové bachovské varhany v evangelickém kostele U Salvátora doprovázely nebachovské oratorium Theodora Dubois, Sedm slov Kristových.

Osobnosti: Lydie Härtelová

Naši pěvci
Théodore Dubois

Sčítání lidu

Klikněte pro větší obrázekSčítání lidu přineslo otázku, zda křesťané v naší republice ubývají a zda přibývá ateistů. Ekumenická rada a Biskupská konference se pokusily najít odpověď.

Osobnosti: Dominik Duka, Joel Ruml

Ekumenická rada církví v ČR: Rozhovor k výsledkům sčítání lidu
Tiskové středisko ČBK: Kulatý stůl na výsledky loňského sčítání lidu

Diskuze o novodobé inkvizici

Klikněte pro větší obrázekHledáme dnes spíše kladivo pro inkvizitora nebo na inkvizitora? Tak se ptali u dominikánů na veřejné diskusi o historii inkvizice.

Osobnosti: Dominik Duka

Dominikánská osm

Brána poutníků

Klikněte pro větší obrázekSymfonický orchestr EUROPERA představil v pražské premiéře oratorium Jiřího Pavlici Brána poutníků.

Arcibiskupství pražské: Ve svatovítském chrámu zazní oratorium Jiřího Pavlici
Katedrála sv. Víta
Jiří Pavlica

V+V na návštěvě u Jany Šilerové

Klikněte pro větší obrázekDavid Vávra a Václav Vacek si pozvali do pravé české hospůdky pod kaštany biskupku Janu Šilerovou, aby si popovídali o tom, co dnes znamenají velikonoce a jak že by se k našim zvykům asi stavěl Ten, o kterém tak často církev mluví.

Osobnosti: David Vávra, Václav Vacek, Jana Šilerová

Jana Šilerová
Jana Šilerová na Wikipedii

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST