Hlavní zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne v ČR i ve světě

Obsah dílu

Headlines

Přehled zpráv.

Směřování KDU-ČSL

Nižší daně pro rodiny s více dětmi, vyšší platy pro učitele, policisty, hasiče a další státní zaměstnance, spravedlivé důchody a sociální dávky a o desítky miliard vyšší výdaje na obranu.

Priority podle KDU-ČSL

Zároveň počítá KDU-ČSL s mírným navýšením odvodů pro statisíce bezdětných. Pak by mohli podle strany platit míň peněz na důchody rodiče dvou a více potomků.

Vyšetřování útoku v Manchesteru

Británie v souvislosti s útokem v Manchesteru zadržela už 14. podezřelého. Bez dvou zůstávají všichni ve vazbě. Tamní policie taky zveřejnila oficiální fotografie pachatele.

Chaos na britských letištích

Na britských letištích Heathrow a Gatwick panuje už druhý den chaos. Letecká společnost British Airways kvůli výpadku počítačového systému zrušila nebo odložila přes sto letů.

Soud v kauze vraždy Antonína Běly

Soud končí dokazovaní v kauze vraždy někdejšího šéfa podsvětí Antonína Běly. Obžaloba má problém s některými klíčovými svědky. Ti původně z vraždy usvědčovali Bělova bývalého bodyguarda Pavla Šrytra.

Slovensko proti extremistům

Slovenská ultrapravicová strana Mariána Kotleby označila návrh na své zrušení za politickou objednávku. Prokuratura ho podala k nejvyššímu soudu a jako důvod uvedla snahu o rozložení demokratického uspořádání v zemi.

Zkušební let nového ruského dopravního letounu

První zkušební let dnes absolvovalo zcela nové ruské dopravní letadlo MS-21. Korporace Irkut chce se strojem konkurovat letounům středního doletu, jako je Boeing 737 nebo Airbus A320. Letadlo má maximální kapacitu 211 sedadel a dolet až 6 tisíc kilometrů.

Potíže jihočeské ČSSD

Jihočeští sociální demokraté budou zítra znovu řešit vyškrtnutí exhejtmana Jiřího Zimoly z kandidátky do voleb. Okresním buňkám se krok centrály nelíbí; ta ho ale v pátek během rozhovorů s regionálními straníky potvrdila.

Dražba Toyen

Obraz české malířky Toyen Šero v pralese se vydražil za 30 milionů korun - jde o autorčin domácí rekord a zároveň čtvrtou nejvyšší částku, která na tuzemské aukci padla za obraz.

Pražský koncert Rammstein

Živý vstup redaktora Martina Šnajdra.

Stavba extrémního teleskopu

V Chile začala výstavba největšího dalekohledu na světě. Tzv. Extrémě velký teleskop mohutnější než římské koloseum umožní studovat planety mimo naši sluneční soustavu.

Předání resortu školství

Živý vstup redaktorky Veroniky Kynčlové.

Vysvěcený ostravský biskup

V ostravské katedrále odpoledne vysvětili biskupa – stalo se tak poprvé v 750leté historii města. Pomocným biskupem ostravsko-opavské diecéze se stal Martin David.

Start sezony plováren a koupališť

Poslední květnový víkend a stoupající teploty - kombinace, která přiměla řadu provozovatelů městských koupališť k tomu, aby právě dnes otevřeli. S velkým zájmem plavců se ale většinou nesetkali.

Rybí kůže na popáleniny

Teď nová metoda brazilských vědců, která zaujala internet. K hojení popálenin 2. a 3. stupně testují rybí kůži. Obsahuje kolagen, je odolná vůči chorobám podobně jako lidská kůže a navíc je levnější než běžné obinadlo a nemusí se pravidelně měnit.

Dodržování nočního klidu navzdory zákazu kouření

Radnice Prahy 1 se připravuje na zákaz kouření v restauracích. Do vytipovaných ulic metropole posílá antikonfliktní týmy. Za úkol mají upozorňovat hlučné či jinak bezohledně se chovající návštěvníky na dodržování nočního klidu.

Nová pravidla pro evropské řidiče a dopravce

Různé předpisy v různých zemích, rozdílné požadavky na povinnou výbavu a všude riziko pokut. Řidiči čekají na to, s čím v příštím týdnu přijde Evropská komise. Má představit silniční balíček.

Změna denních tax pro šoféry kamionů

Vyplácení západoevropského minima i východoevropským řidičům začalo postupně vyžadovat šest zemí. Už několik měsíců za porušení pravidla padají pokuty.

Nedostatek odpočívadel pro kamiony

Řidiči kamionů by měli nejpozději po čtyřech a půl hodinách zastavit – často ale nemají kde. V Česku je míst málo, někdy tak nákladní auta blokují prostor pro ta osobní.

Přerozdělování peněz z rozpočtu

Martin Stropnický se příští týden sejde kvůli rozpočtu na obranu s ministrem financí Ivanem Pilným a premiérem Bohuslavem Sobotkou. V OVM uvedl, že pro svůj resort bude chtít víc peněz, než kolik navrhl bývalý ministr Andrej Babiš v první verzi.

100 let od narození JFK

Spojené státy si připomínají 100 let od narození bývalého prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který byl zavražděn téměř před 54 lety. Prezidentská knihovna v Bostonu – z tohoto města pocházel – připravila například výstavu stovky jeho osobních věcí.

Rozhodování členských států EU

Evropská unie by podle českého premiéra měla dál přijímat rozhodnutí jako celek i v případě, že přejde na vícerychlostní model. Ten by přitom mohl zvýhodnit země eurozóny. Bohuslav Sobotka to řekl na bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě.

Dilema nálezců cizích věcí

Odevzdat, nebo si nechat pro sebe. Časté dilema těch, kteří na ulici najdou peněženku nebo jiné cenné věci. Přibývá poctivých lidí – jen v Praze ročně vrátí asi 6 tisíc věcí.

Změny pro lidi hlášené na úřadech

Kdo má trvalé bydliště na úřadě, bude to mít nově jasně vyznačeno v občanském průkazu. A od června bude informace taky v registru obyvatel. Počet lidí na ohlašovnách totiž roste.

Dražba filmových klapek

Živý vstup redaktora Josefa Kvasničky.

Přehrát vše
Stopáž44 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD