Příliš těžká maturita; Předražený okruh; Limitovaná kampaň; Klasická hudba mezi lokomotivami

Obsah dílu

Přehrát vše

Příliš těžká maturita

CERMAT uznal pochybení v přípravě maturitních testů z matematiky a změnil jejich bodování. Připustil, že studenti neměli dost času na řešení úloh. Podle nového hodnocení tak místo necelé pětiny studentů propadla u těžšího testu jen 3 procenta. Ke změnám se ale CERMAT odhodlal až po vlně kritiky ze strany maturantů, vyučujících a odborníků. Proč nebyly maturitní testy po měsících údajně pečlivých příprav v pořádku? Přijde kvůli tomu někdo o místo? Otázky pro ředitele CERMAT Pavla Zeleného a předsedu Asociace ředitelů gymnázií Jiřího Kuhna.


Předražený okruh

Při stavbě dálničního obchvatu kolem Prahy se zbytečně utratily miliardy korun. Po několikaměsíčním prověřování to oznámil Nejvyšší kontrolní úřad. Penězi se podle něj plýtvalo při vykupování pozemků nebo kvůli neoprávněnému účtování tzv. víceprací. Za chyby údajně může ŘSD. Ministerstvo dopravy slibuje, že z auditu vyvodí důsledky. Na to ale NKÚ nechce čekat a podává trestní oznámení. Kdo konkrétně je za nadměrné utrácení zodpovědný? A mohou se pochybení objevit i na dalších silničních stavbách? Na detaily se zeptáme viceprezidenta NKÚ Miloslava Kaly.


Limitovaná kampaň

Kandidát na prezidentský úřad bude moct při kampani utratit jen 40 milionů korun. Pokud postoupí do druhého kola, limit se mu o deset milionů zvýší. Na finančním omezení předvolebního boje se dohodli zástupci koalice i opozice. Účetní přehledy by taky měly být dostupné veřejnosti a za překročení hranice bude hrozit pokuta. Bude díky tomu financování kampaně opravdu průhlednější? Rozebereme to s politologem z Univerzity Palackého v Olomouci Pavlem Šaradínem.


Klasická hudba mezi lokomotivami

Hlavní sál Národního technického muzea si pro dnešní večer rezervovali organizátoři 67. ročníku Pražského Jara. Agon Orchestra tam odehraje koncert na počest průkopníka tzv. „nové hudby“ Johna Cage. Letos uplyne sto let od jeho narození a mezi exponáty zazní jeho skladby, které vznikly díky inspiraci technikou. Jak si s kuriózním koncertním sálem poradí hudebníci? A jak podobné projekty působí na posluchače? Zeptáme se hudebního publicisty z Lidových novin Pavla Klusáka.


Řekli v Událostech, komentářích

Jiří Kuhn, předseda Asociace ředitelů gymnázií, o přehodnocení maturitních testů z matematiky

"Tady jde o důvěru veřejnosti jako celku. Studenti jsou teď rozladěni, příští maturanti se třeba přihlásí k nižší úrovni maturitní zkoušky. Ale tady stát řeší zavedení nové maturitní zkoušky spoustu let a ve druhém roce konání se stane taková fatální chyba. Myslím, že to otřese důvěrou všech zúčastněných partnerů. Rodiče, učitelé, ředitelé, ministerstvo se budou ptát, jak je to možné a jestli je tento systém maturitní zkoušky vhodný."


Řekli v Událostech, komentářích

Pavel Zelený, ředitel CERMAT, o pochybení v maturitních zkouškách z matematiky

"Cítím odpovědnost za celé maturity. Tento případ ale není ten, kde bych já nabízel rezignaci. Pokud mě pan ministr hodlá zbavit funkce, je to zcela jeho odpovědnost. /…/ Úlohy se ověřovaly na žácích, kteří neodpovídali tomu vzorku. Byli to žáci, řekněme ta superelita. My jsme nepředpokládali, že ten vzorek je takový. Je to chyba metodiků. Nezareagovali jsme na to, že ten vzorek bude pravděpdobně jiný."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín