Rozpočtová smlouva (ne)podepsána; Íránské volby; Památné stromy

Obsah dílu

Přehrát vše

Smlouva (ne)podepsána

Představitelé pětadvaceti zemí Evropské unie podepsali v Bruselu pakt rozpočtové kázně. Má zabránit opakování podobných dluhových problémů, do jakých se dostalo Řecko, Irsko nebo Portugalsko. Signatáři se ve smlouvě zavazují k dodržování vyrovnaných rozpočtů. A jak se očekávalo, Česko a Velká Británie se k ní nepřipojily. Šetřit si budou tak, jak samy uznají za vhodné. Do jaké míry bude dohoda o fiskální unii fungovat? Získala nebo ztratila Česká republika jejím bojkotem? Hostem bude poslanec, místopředseda zahraničního výboru Jan Hamáček /ČSSD/, poslankyně a členka výboru pro evropské záležitosti Jitka Chalánková /TOP 09/ a poslanec, místopředseda zahraničního výboru David Šeich /ODS/.


Válka na státním zastupitelství

Souboj mezi starým a novým vedením Vrchního státního zastupitelství pokračuje. Vlastimil Rampula stáhl návrh na odvolání náměstka Libora Grygárka. Odvolat ho chtěl Rampulův předchůdce Stanislav Mečl. Podrobnosti v reportáži.


Íránské volby

V Íránu se hlasovalo o novém parlamentu. Výsledky se budou sčítat až tři dny, přesto je jisté vítězství konzervativních stran. Ty reformní totiž volby bojkotovaly. Jak volby probíhaly? Co budou výsledky znamenat pro budoucnost Íránu? A jak to bude s íránským jaderným programem a ochotou země jednat o něm se Západem? Přímo do Teheránu se spojíme se zpravodajem Petrem Zavadilem. Téma pak probereme s odborníkem na Střední Asii z Fakulty sociálních věd UK Slavomírem Horákem.


Památné stromy

Nadprůměrné vzrůstem nebo věkem – takové jsou památné stromy. V Praze třeba starý platan na Karlově náměstí nebo stošedesátiletý dub v Řásnovce. Je i další výjimečné pražské stromy představuje nová publikace a také výstava v Botanické zahradě v Tróji. Co nám může prozradit strom o místě, kde stojí? O lidech, kteří ho zasadili? A jaký má symbolický význam? Otázky pro spisovatelku a scénáristku Marii Hruškovou.


Řekli v Událostech, komentářích

Jitka Chalánková /TOP 09/, poslankyně, k paktu o rozpočtové odpovědnosti

"My jsme v této chvíli neměli, co ztratit. Nás nic v tomto okamžiku neohrožuje. Platnost by byla až v okamžiku přijetí eura, které termín nemá. Takže se domnívám, že se měl tento pakt podepsat v této době."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Hamáček /ČSSD/, poslanec, o postoji vlády ČR k paktu o rozpočtové odpovědnosti

"Po dnešku je v Evropě 25 zemí, které vědí, proč tu smlouvu podepsaly. Pak je tam jedna, která ví, proč ji nepodepsala - to je Velká Británie. A ta poslední země, Česká republika, neví, proč to nepodepsala. Ve svém důsledku posloužila Velké Británii za užitečného idiota. /…/ Vidím to jako fatální chybu a selhání české diplomacie a ve svém důsledku to ČR uškodí."


Řekli v Událostech, komentářích

David Šeich /ODS/, poslanec, o evropském paktu rozpočtové odpovědnosti

"Myslím, že bychom měli opustit ten stav hysterie, že jsme o něco přišli, že se neúčastníme něčeho důležitého. ČR je v tom hlavním proudu EU. Spousta zemí, které pakt stability podepsaly, tak ve skutečnosti nenaplňují řadu z těch kritérií. /.../My jsme jedna z mála evropských zemí, která zvýšila svůj rating v době, kdy ho ostatní země snižují. ČR nestojí mimo hlavní proud, ČR je v tom hlavním proudu."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2012
 P ST
ŽánrMagazín