Dnešní témata: (Ne)chtěný ekotendr; Radičová v problémech; Volba generálního ředitele ČT

Obsah dílu

Přehrát vše

(Ne)chtěný ekotendr

Skoro 57 miliard korun za likvidaci starých ekologických zátěží – to je nejnižší nabídka v kontroverzním ekotendru, který vypsala vláda. Ministerstvo životního prostředí ale odhaduje cenu zakázky na 40 miliard korun. Nevládní organizace jdou ještě dál – hodnotu prací vidí o 15 miliard nižší. Přestože rozhodujícím kritériem je cena, vítěze ještě musí schválit vláda. Někteří politici přitom mají o tendru pochybnosti. Nelíbí se například premiérovi nebo Věcem veřejným. Znovu se tak objevuje myšlenka, že by sanace měly být rozepsány do více zakázek, po čemž volají i ekologové. Jaká je budoucnost ekotendru? Vytvořili požadavkem, aby sanace prováděla jedna firma, politici prostor pro předražení zakázky - jak tvrdí její kritici? A kolik ekologických zátěží je vůbec skutečně nutné zlikvidovat? Zeptáme se předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury, místopředsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Františka Laudáta a stínového ministra financí za ČSSD Jana Mládka. Komentář pak připojí i ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.


Radičová v problémech

Konec slovenské vlády – o tom v těchto dnech mluví jak tamní opozice, tak i někteří zástupci stran koalice. Směr Roberta Fica se na mimořádné schůzi parlamentu pokusí odvolat premiérku Ivetu Radičovou – vyčítá jí údajné korupční aféry i klientelismus. Uvnitř vlády ale sílí i konflikt kvůli hlasování o rozšíření pravomocí fondu na záchranu eurozóny. Svoboda a solidarita a část poslanců za Most-Híd ho podpořit odmítli. Koalice se na něm přitom už dřív dohodla. Hrozí Slovensku skutečně předčasné volby? A má krize v tamní vládě hlubší kořeny? Odpoví Milan Martin Šimečka, slovenský spisovatel a publicista.


Volba generálního ředitele ČT

Události, komentáře pokračují v představování pětice kandidátů na generálního ředitele České televize. Ve dvanácti minutách mají předložit a vysvětlit své představy o fungování veřejnoprávního média. Dnes tak přijde bývalý generální ředitel televize Nova Petr Dvořák. Česká televize bude postupovat podle Kodexu ČT (článek 23.5) – tedy obdobně, jako by podávala informace o jiné instituci v České republice.


Řekli v Událostech, komentářích

Zbyněk Stanjura /ODS/, předseda poslaneckého klubu, o postoji ODS k ekotendru

"Už to, že soutěží pouhé tři firmy, snižuje konkurenceschopnost té zakázky a tudíž nejsme překvapeni, že ta cena je tak vysoká. Naše doporučení je, aby vláda vítěze nevybrala."


Řekli v Událostech, komentářích

Jan Mládek /ČSSD/, stínový ministr financí, o možném odložení řešení ekologických zátěží

"V době kdy oni (vláda) tvrdí, že máme rozpočtové problémy, tak si ty rozpočtové problémy ještě zvětšíme tím, že okamžitě budeme chtít vyřešit tuto záležitost, která se tady řeší už dvacet let a může se klidně dalších dvacet let řešit."


Řekli v Událostech, komentářích

František Laudát /TOP 09/, o možné předraženosti nabídek přihlášených do ekotendru

"My ještě nemáme ujednoceno, zda ta cena je adekvátní či nikoliv. Samozřejmě existuje posudek ministerstva prostředí a asi budou ty nabídky zhodnoceny, včetně toho rizika a uvidí se."


Stopáž48 minut
Rok výroby 2011
 P ST
ŽánrMagazín